Zápisky o tvorbě investičního portfolia

ÚvahyVyhodnocení portfolia

Roky Pánů much: Nejen investiční ohlédnutí za uplynulým rokem a posledními měsíci

Co jiného než výprodeje na kapitálových trzích donutí člověka zvednout hlavu nad každodenní rutinu a ohlédnout se za minulým rokem, kdy byl svět jenom částečně v nepořádku, srovnat ho s dneškem a výhledem do světa budoucího? Tak to pojďme udělat, dokud si ještě udržujeme chladnou hlavu.

Oh, life…

Útlý román Pán much z padesátých let od nobelisty Williama Goldinga vypráví o křehkosti demokracie, svůdnosti autokracie a rozkladu významu slov jako původu nenávratného společenského rozklížení a porozumění. Skupina mladých kluků ztroskotá na opuštěném ostrově, kde vše začíná jak v lehké dobrodružné “Verneovce”. Kluci v čele s nejstarším z nich, Ralphem, podnikají výpravy do nitra pralesa a konají demokratické porady kolem ohně, kterému Ralph předsedá. Velmi rychle ale čtenář pochopí, že tento román bude temný. Je to strach z příšer a samoty, která v chlapcích zažehne touhu po úniku z reality, úniku do snových světů, fikcí, ve kterých si lze příšery naklonit vybudováním totemů s nabodnutými tlejícími hlavami kanců.

Jakkoli se kluci dál schází a rokují kolem ohně, jakkoli každý mluví, všichni už ví, že ta slova nic neznamenají. Argumenty se už nehledá pravda ani se neřeší problémy tohoto ostrova – například jak se z něj dostat –, ze slov se stal nástroj manipulace a ovládnutí. A Ralph bohužel moc dobrou rétorikou nevyniká. Jakkoli mu jde o dobrou věc, o co nejrychlejší záchranu všech a udržení civilizace v nich, ocitá se v koutě a svého tvrdého a výmluvného soka, Jacka, nestíhá. Při jedné ze slovních bitev s ním mu hlavou zněly známé vokály R.E.M.:

That’s me in the corner
That’s me in the spotlight
Losing my religion
Trying to keep up with you

And I don’t know if I can do it
Oh, no, I’ve said too much
I haven’t said enough

Už tehdy se ukázalo, že v těchto divokých diskuzích u ohně, během nichž je pravda jenom beztvará hmota, vyhrává v očích kluků ten, kdo má na své straně více strachu a kdo je ochotný zajít dál, mimo představitelný rámec věcí. A kdo je svými argumenty blíže totemu s tlející hlavou, kolem které se rojí neustále víc a víc otravných much.

Tak se Jack brzy stává neomezeným vládcem ostrova a pokorným služebníkem Pána much. A protože vyprázdněnými slovy se už bránit nedá a svaly zbývajícím demokratům nestačí, Pán much ovládne mozky všech a vše, co si kluci přivezli z civilizované Anglie, zanikne. Ralph, naháněný po pralese během krvavého lynče, si schovaný v podrostu zbědovaně uvědomí, že po selhání demokracie je jedinou budoucností tyranie much.

Ne, Pán much není Verneovka. A já na něj musím od konce roku pořád myslet.


Popularizační maraton

Oh, life…, it’s bigger,
bigger than you, Donald.

Než se dostaneme k samotným muším úvahám nad portfoliem v nové éře, pojďme nejdřív do článku přimíchat trochu idealismu a ohlédnout se krátce za výpravami, které jsem minulý rok uskutečnil do popularizace investování. Pokud vás zrovna tohle nezajímá, klikněte si v obsahu na Kap. 2.

V lednu 2024 vyšel podcast Vojty Žižky, kde jsme mluvili o efektu průběžných poplatků v penzijkách a dalších podílových fondech oproti nízkonákladovým řešením. Nešlo jen o teoretizování, srovnávali jsme reálné produkty a ukazovali, že levnější investování je možné. Odezva lidí mě vážně těšila a otevřela plno zajímavých diskuzí.

Snažil jsem se, aby témata pracně otevřená u Vojty hned nezapadla. V průběhu jara a léta tak vzniklo pár rozhovorů – pro Deník E15 a pro Czech Crunch (a ještě jeden) o problematice FIRE a nízkonákladovém investování. Dlouhodobé investování jsme probírali v podcastu u Petra Plecháče a filosofii za finanční nezávislostí v podcastu HN Money Penny. Protože jsem nervák a rád přicházím pokaždé s něčím trochu novým, znamenalo to několik dní příprav na každý výstup.

Pokračoval jsem také v psaní analýz pro Hospodářské noviny. Asi mě znáte, trvá mi věčnost doladit článek tak, abych s ním byl spokojený. Redaktoři to také se mnou neměli snadné: dvoustránkové grafy musely být vysázeny přesně, musely projít několika iteracemi, a do článků jsme také vložili poznámkový aparát. Vznikly tak analýzy o stavbě portfolia a historické pravděpodobnosti ztracených dekád. Na svůj blog jsem za tu dobu stačil umístit jen dva články – energii vysály tyto aktivity mimo web.

Jedna z iterací grafiky ze článku o ztracených dekádách v deníku HN.

Bylo-li léto volnější, podzim přišel s novou úrovní intenzity. Nejprve přednáška na konferenci Hospodářských novin (slidy) o fenoménu FIRE, potom o budoucnosti financí na panelové diskuzi (podklady) České bankovní asociace. Následovala přednáška na konferenci NextGen (slidy) o investiční psychologii nastupující generace, o finanční nezávislosti na Money Makeru, o fintechovém investování na Business snídani E15 a nakonec o roli nákladů při investování na konferenci XTB (slidy). O FIRE jsem pak ještě mluvil s Jakubem Dvořákem v jeho podcastu a o ztracených dekádách v podcastu Petra Novotného.

Na přelomu roku jsem na podcast šel do magazínu Pro ženy, což bylo hodně zajímavé, protože jsem měl možnosti mluvit k lidem mimo finanční a investiční bublinu. Pasivní investování jsem zmínil v novoroční anketě Ve Vatě a přednášet jsem jel velmi ranním spojem do Zlína na Univerzitu Tomáše Bati (slidy). Akademická půda mi udělala dobře a cítil jsem se zase trochu “mezi svými”. Na Hospodářkách mi vyšla velmi dlouho připravovaná a mnohokrát přepisovaná analýza o dopadu poplatků na investování a míře úspor díky používání ETF, což bylo také hlavní téma v podcastu Ve Vatě. Následovala emotivnější diskuze (jen pro silnější nátury) na LinkedIn vedená Petrem Borkovcem, majitelem sítě a banky Partners, což byl zajímavý exkurz do myšlenkového světa tohoto českého miliardáře. Po takových výměnách – a že jich pár během tohoto roku bylo (např. moje odpověď) – si vždycky říkám, jestli tohle mám pořád ještě zapotřebí. A proč to dělám. Proč to dělá pan Borkovec, chápu. Proč to dělám já, …

I thought that I heard you laughing,
I thought that I heard you sing,
I think I thought I saw you try

V součtu ale byl popularizační maraton minulého roku příjemný a plný zajímavých názorů a šikovných lidí. Naučil mě zvládání nového typu stresu, ukázal něco o vztahu pravdy a slov ve financích a umožnil mi také nahlédnout za druhou stranu skleněné čočky, která bývá ve video technice. Takže jakkoli byl rok vysilující a ne vždy úplně lehký, jsem vděčný, že byl. 🙂

A teď už od idealismu k investiční realitě.

Portfolio v Trumpově éře

Těžko mluvit o portfoliu a nezačít posledními dny, kdy se trh snaží akceptovat novou realitu trumpovského chaosu, tentokrát kolem cel a architektury globálního obchodu. Podívám se na situaci dvěma pohledy: aktuálním a krátkodobým, potom s ohledem na delší horizont, který mě rozrušuje trochu víc.

Lokální, statistický a technický pohled

Akciové trhy, zde reprezentované indexem S&P500, v průměru zažijí korekci (pokles o 10–20%) každé dva roky, medvědí trh (pokles o 20–30%) každých 7 let a každých 12 trhy krachnou a maximální pokles přesáhne 30%. U dravějších indexů typu Nasdaq nebo Russell 2000 je to ještě častěji. To je cena za dlouhodobou návratnost akcií. Kdyby trhy tuto vlastní kolísavou povahu neměly, jen těžko by měly typické nadstandardní výnosy. Tento “ornament” není vada na kráse, ale funkční a nezbytná součást dynamického investování.

Jakkoli s tím mnozí od začátku počítáme, statistika je něco jiného než reálné prožívání. Index S&P 500 je od svých maxim z půlky února k dnešnímu dni níž o víc než 12%, v okamžiku největšího propadu ovšem atakoval kumulativní propad o 20% (v dolarovém vyjádření). Moje zahraniční ETF investice jsou na tom obdobně – užitečnou diverzifikaci do Evropy, která se propadla cca o polovinu méně (v EUR vyjádření, graf níže), “kompenzuje” pokles dolaru vůči CZK. Ten po dlouhé době nezafungoval jako přirozený hedge proti poklesům: strach na trzích nevede investory k návratu kapitálu z mezinárodních trhů zpět do bezpečnějších USA, tentokrát je to naopak. Úplně stejná nestandardní logika ovládla i US dluhopisy, které nefungovaly jako bezpečnější přístav pro kapitál z prodávaných akcií, ale padaly také (což prý nakonec donutilo Trumpa trochu se cly zvolnit).

Srovnání ETF na SP500 (modrá křivka) a eurozónu (červená) od maxima 19. 2. 2025. Vyjádřeno v EUR pomocí justetf.

Celkové portfolio jsem k dnešnímu dni nevyhodnocoval (kompletní pohled k 1. 4. najdete v následující kapitole), ale předpokládám, že poměrně velká expozice do státního dluhu ČR a trhů mimo USA a dolar částečně tyto poklesy omezí, ale zázraky se dít nebudou.

Rozložení dynamické složky a celého portfolia vůči geografickým regionům. Expozice vůči měnám hrubě koresponduje s těmito regiony: do amerického dolaru jsme exponovaní cca polovinou portfolia.

V každém případě se ze statistického hlediska neděje nic nevídaného. Těmto tržním procesům se nedá moc efektivně investičně bránit a pokud by je neprovázelo něco, co může vypadat na fundamentální změnu investiční krajiny, asi bych se sázel, jestli bude trh zpět na původních valuacích za rok, nebo dříve. Jenže bohužel dost možná provází…

Globální, strategický pohled

Všichni asi cítíme, že se právě děje něco poměrně ojedinělého. Světový hegemon, nemá-li nějaký ultrageniální plán, se dobrovolně střílí do vlastní nohy a vrávorat budou všichni, kteří se ho drželi za ruku. A nikdo neví, jestli se hodlá střílet i nadále. Představa, že vnitřní problémy spojené se strukturální chudobou USA vyřeší agresivní merkantilismus a ekonomické recepty z 19. století, je šokující hlavně v tom, že ji americká demokratická společnost a instituce umožňují tak rychle a v podstatě bez tření realizovat. Samozřejmě nikdo – a to absolutně nikdo, nejspíš bohužel včetně prezidenta Trumpa a jeho týmu – netuší, jak se situace bude vyvíjet a kam až může gradovat. Jasné už teď ale je, že USA přišla o nezanedbatelnou část své globální reputace a dlouho pěstovanou solidnost a predikovatelnost – a to bez ohledu jednoho či dvou kroků zpět v Trumpově bezhlavé jízdě. Ve hře jsou bezprecedentní daně na zahraniční kapitál, další a permanentní cla, zpřetrhání zásadních zavedených obchodních řetězců, omezení funkce dolaru jako mezinárodní a rezervní měny, vážně míněné snahy o zajištění 3. Trumpova funkčního období, nebo stažení z NATO a zboření poválečné bezpečností architektury v době, kdy mají Rusko a Čína největší apetit.

Consider this
Consider this – the hint of the century
Consider this – the slip

Předpoklad, že americká aktiva si zaslouží nadstandardní ocenění vůči ziskům z důvodu nejrobustnějšího a regulovaného trhu s tradicí, globální ekonomicko-vojensko-kulturní dominanci, představa, která se ještě před rokem jevila dobře opodstatněná, může dostat pěkně na frak. Dopad návratu ocenění P/E na úrovně okolo 16 by při různých ekonomických scénářích vedly ke kvazi-permanentnímu poklesu cen o 20–40%. Postupná ztráta pozice USD jako světové měny č. 1 by další ztráty jenom prohloubila.

Samozřejmě nic z toho neříká ani trochu, co bude. Nicméně pravděpodobnosti těch nepříjemných, okrajových scénářů se podle mě od Nového roku dost navýšily. Nikdy nezáleží jen na pravděpodobnosti, ale jak každý statistik i hráč potvrdí, rozhodující je pravděpodobnost × sázka (tzv. očekávaná hodnota). I méně pravděpodobný scénář, který by napáchal mnoho škod, je třeba brát obdobně vážně jako variantu, která je sice mnohem pravděpodobnější, ale paseky tolik nenadělá.

Oh, what if all these fantasies come
Flailing around
Now I’ve said too much

Co to znamená pro nás?

Chci-li, aby mé portfolio zůstalo “stejné” i v investičním kontextu, který se proměnil, musím jej změnit také. Asi tak nad situací uvažuju. Nechci opouštět nastavenou dlouhodobou strategii, ale rizikové faktory se prostě změnily, jak je popsáno výše, a s nimi se i portfolio posunulo k většímu riziku. Na stole jsou tedy dvě možnosti: akceptovat vyšší rizikovost, nebo provést úpravu. Na řádcích níže si zkusím svoje úvahy trochu zformátovat.

TL;DR: nebudeme měnit základní strukturu 70:30 dynamických a konzervativních aktiv; budeme víc investovat do EU oproti USA; zvažujeme zařazení zlata a možná nemovitosti na hypo; zkoumáme možnost překlopit část ETF na SP500 do EUR-hedgovaného ETF na tentýž index

TL;DW (too long; didn’t write): otevíráme nového brokera, SAXO Bank přes ČS; při propadech si lépe uvědomujeme cenu peněz a často si koupíme něco dražšího pro radost, psychologicky lepší než to nechat vypařit; budeme si pořizovat kocoura (ragdolla); z mého turné po českých nemovitostních FKI zatím nemám závěr, je to minimálně dramaticky náročnější investice k vyhodnocení než se zdá a často i investorům prezentuje

Jaké jsou tedy myslitelné varianty úprav?

(1) Změna poměru akcie : dluhopisy. Investiční horizont, který před sebou máme, je dlouhý – doufejme 40+ let. Výběrová fáze investičního cyklu se z finančního pohledu poměrně dost podobá fázi akumulační, jde téměř o zrcadlový obraz téhož, proto je chyba ji nepočítat do celkového investičního horizontu (fondy životního cyklu a typické poučky o zkonzervativňování portfolia při odchodu do důchodu připravují investory zbytečně o hodně peněz skoro bez přidané hodnoty). V tomto horizontu je současný poměr akcií vs. dluhopisů na úrovni 70:30 naopak možná až příliš konzervativní. Nám to ale emocionálně vyhovuje, díky českým státním dluhopisům se máme o co mentálně opřít v turbulencích a zlepšuje nám to vyvážení měnové expozice. Zároveň takto složená portfolia stále poměrně dobře performují při dlouhodobých výběrech. Proto zde nebudeme měnit nic.

(2) Zařazení nové, málo korelované třídy aktiv. Asi nejsložitější otázka, protože kromě zlata pro nás zahrnuje i nekonečnou otázku nad expozicí do fyzického vlastnění nemovitosti na hypotéku. Moje vlastní modelování “výhodnosti” takového assetu oproti akciím dává odpověď, že není jasného rozhodnutelného vítěze, jakkoli se všude tvrdí opak. Systém je exponenciální a závisí extrémně na odhadu parametrů, jejich i nejmenší změnou lze docílit jakéhokoli výsledku. 🤷‍♂️ Takže se otázka zužuje na úvahu, zda nám tato diverzifikace a hedge vykoupí problémy spojené s obstaráváním této části PF. Pořád nad tím uvažujeme, problém má asi tisíc rovin vč. geopolitické a tak zatím závěr není.

Pokud jde o zlato, má příjemnou malou korelaci vůči dluhopisům i akciím, takže do úvahy přichází. Zároveň modelování jeho role na reálných datech mě zatím moc nepřesvědčilo: snížení volatility o 1% znamenalo snížení ročního výnosu o víc jak 0,3% p.a. Ale přiznávám, že jsem tomu moc času nevěnoval, takže toto je ještě rozhodně na stole a snad brzy přijdu s nějakým postojem.

(3) Změna geografického rozložení. Hlavně jde o poměr USA vs. EU a zbytek světa. Myslím, že z tohoto pohledu není PF nějak silně diverzifikačně zanedbané, do USA jsme exponovaní na cca 50%, což je i za současné situace snesitelné. Ale rozhodli jsme se dalšími i většími vklady postupně podpořit EU stranu ještě víc.

(4) Změna měnové expozice. Citlivost portfolia na kurz k dolaru na úrovni 50% není tragédie, ale v současné situaci nás trápí i tak. Prozkoumáváme možnost postupného snižování expozice do USD pomocí do EUR hedgovaných ETF na americké indexy. Nabízí se např. ticker SPPE na S&P 500 s poměrně nízkým TER. Byla by to nejjednodušší realizace kurzového zajištění, vše ostatní je prostě otrava (možnosti hezky zpracoval Jakub z Rozbitého prasátka). Zatím jsem si udělal jen jednoduché srovnání tohoto ETF s americkým SPY; po odstranění zajištěného kurzového vývoje páru USD/EUR na SPPE bychom měli dostat stejný vývoj, odlišný jen kvůli nákladům na hedge, jejich neefektivitě a další technických faktorům. Výsledek rychlého pokusu vidíte níže.

Americké ETF na SP 500 (SPY) vs do EUR hedgované ETF SPPE na tentýž index po odstranění zajištěného kurzového vývoje páru USD/EUR. Očekával bych, že rozdíl vývoje už bude dán jenom nákladovostí hedgingu.

Berme to prosím ještě s rezervou, strávil jsem nad tím opravdu jenom pár chvil. Ale vyzkoušel jsem srovnání i s jinými EUR-hedge ETF na SP 500 se stejným výsledkem. Můj závěr zde je, že buď něco dělám špatně, nebo je nákladovost na úrovni 2% p.a., což mi přijde až nereálné. Tento nástroj tedy ještě musím prozkoumat a pochopit tento rozpor, pak dám vědět, jak jsme se rozhodli.

A teď už k portfoliu samotnému.

Jak si portfolio vedlo?

Za celý rok 2024 naše celé PF zvýšilo hodnotu o 15,7% (přepočteno do CZK). Od začátku roku 2025 do konce března je výnos záporný, –0.6% (poslední trumpovské dny započtené nejsou, hezké to samozřejmě nebude).

Vývoj celého PF za 7+ let od počátku mapování vidíme na obrázku níže. Vlevo je zhodnocení podkladových aktiv, které dosahuje 113%, tedy 9,3% ročně. Vpravo pak absolutní výnosy, jejich celkový nárůst a příslušný vnitřní výkon okolo 11% ročně (bere v potaz časování trhu a vklady). Vidíte, že jenom březen přinesl portfoliu největší pokles v absolutním vyjádření od založení (je to logické, PF je stále větší). Roční volatilita za poslední čtyři roky je okolo 7% (MSCI World má 16%).

Zhodnocení portfolia za daný měsíc (sloupce) a kumulativní zhodnocení od založení (křivka) jako relativní výnos v procentech (vlevo) a absolutní výnos normalizovaný na 100 (vpravo). Vodorovná čárkovaná čára vlevo zobrazuje průměrný výnos.
Výkon akciových PF

Možná přehlednější než samotná čísla jsou rozklady grafů pro jednotlivá subportfolia PF1–7, pokrývající naše různé akciové zaměření. Rychlé info o aktuálním rozložení PF do těchto složek ilustrují následující koláče (podrobnější, ale ne zcela aktuální strategii najdete v sekci Portfolio).

Složení PF z jednotlivých investičních tříd (vlevo) a našich sub-portfolií (PF1-7) k závěru měsíce.

Grafy níže pak zase ukazují vývoj všech tří akciových sub-portfolií: české akcie (PF1), světové akcie prostřednictvím ETF (PF2) a americké a evropské dividendové akcie vlastněné přímo i přes ETF (PF3). Můžeme si všimnout, že růstové akcie, obsažené významně v PF2, se chovaly v letech 2022 a 2023 opačně, než hodnotové akcie z PF3. Když jedny byly pod silným tlakem, ty druhé měly tendenci posilovat. Takto se snažíme snižovat kolísavost celkového PF, které se posčítá do docela rozumné volatility a příjemného, i když možná ne tak rychlého, kontinuálního růstu.

Relativní a absolutní výnosy pro segment českých akcií (PF1).
Relativní a absolutní výnosy pro segment ETFek na světové indexy (PF2).
Relativní a absolutní výnosy pro segment US a EU dividendových akcií (PF3).
Výkon dluhopisového PF

Dluhopisové sub-portfolio se skládá především ze státních dluhopisů ČR. Důvodem je velká bezpečnost těchto investic, expozice do CZK a také relativně zajímavé výnosy: máme proti-inflační dluhopisy, které si hodláme nechat do splatnosti, chránící část PF před jakoukoli inflací, dále jsme nedávno nakoupili standardní dluhopisy ČR s výnosem do splatnosti ~4,5% p.a. S oběma typy bondů jsme moc spokojeni.

Náš mix emisí proti-inflačních dluhopisů ČR.

Kromě těch státních máme i pár českých korporátních. Zde ale upozorňuju, že tyto dluhopisy je třeba mimořádně pečlivě vybírat a omezit se např. jen na ty obchodované na pražské burze, nebo distribuované kvalitní společností s velmi dobrým renomé či bankou (např. Wood & Company, J&T banka, velké české banky…). Přehled všech vlastněných dluhopisů najdete v sekci portfolio.

Relativní a absolutní výnosy pro segment dluhopisů (PF5).

První procentuální pokles výkonnosti (květen 2018) je z důvodu diskontování ceny dluhopisu nakoupeného v půlce roku. Státní dluhopisy znamenaly zpočátku sice pokles úroku, ale díky úplně jinému rizikovému profilu jsme do nich mohli nalít mnohem více peněz – absolutní výnosy silně narostly. Posléze “díky” inflaci vyrostly i ty relativní. Významný nárůst ke konci roku 2023 je způsoben pohybem ocenění standardních státních dluhopisů, což je při očekávání klesajících sazeb ČNB standardní chování.

Poslední nákupy

Tuto tabulku vedeme hlavně kvůli sobě, abychom na sebe měli bič a s železnou pravidelností každý měsíc nalili peníze do akciového segmentu (70% přebytku příjmů) a do konzervativního (dluhopisového) segmentu (30%). Zároveň věřím v transparenci, ukazuju prostě to, co s PF dělám, a nic neskrývám. Čísla v závorkách u tickerů jsou nákupní/prodejní ceny v denominované měně.

MěsícInvesticeNákup/vkladOdůvodnění/komentář
duben 2025Pravidelná do PF3SPYW (24,43)
duben 2025Mimořádná do PF2SXR7 (177,56)Vklad v poklesu do Evropy pro zvýšení expozice mimo USA.
březen 2025Pravidelná do PF3SPYW (26,60)
březen 2025Pravidelná do PF2SXR7 (198,16)
únor 2025Pravidelná do PF3QDVI (10,08)
únor 2025Pravidelná do PF2SXR8 (613,86)
leden 2025Pravidelná do PF3QDVI (9,87)
leden 2025Pravidelná do PF2SXR8 (618,81)
prosinec 2024Pravidelná do PF3QDVI (9,49)
prosinec 2024Pravidelná do PF2SXR8 (614,77)
listopad 2024Mimořádná do PF5St. dluhop. 1,95/37 (78,65)Bonusy do státních dluhopisů ČR
říjen 2024Pravidelná do PF3QDVI (9,31)
říjen 2024Pravidlená do PF2SXR8 (571,87)
září 2024Pravidelná do PF3QDVI (9,03)Pravidelný vklad
září 2024Pravidelná do PF2SXR8 (544,22), SXR7 (177,88)Pravidelný vklad
srpen 2024Mimořádná do PF3QDVI (8,81)Vklad bonusů
srpen 2024Pravidelná do PF2SXR8 (505,90)Pravidelný vklad
červenec 2024Pravidelná do PF3QDVI (9,08)
červenec 2024Pravidelná do PF2SXR8 (548,34)Pravidelný vklad
červen 2024Pravidelná do PF3QDVI (8,59)
červen 2024Pravidelná do PF2SXR7 (173,66)Evropa už dlouho nebyla
květen 2024Pravidelná do PF3QDVI (8,59)Hodnotové akcie US
květen 2024Pravidelná do PF2SXR8 (511,49)SP500
duben 2024Pravidelná do PF3QDVI (8,87)Hodnotové akcie US
duben 2024Pravidelná do PF2SXR8 (509,26)Pěkně pravidelně
březen 2024Pravidelná do PF3QDVI (8,74)Hodnotové akcie US
březen 2024Pravidelná do PF2SXR8 (501,14), AGED (6,56)Pravidelný vklad
únor 2024Pravidelná do PF2SXR8 (488,03)Pravidelný vklad
leden 2024Pravidelná do PF3DQVI (8,37)Hodnotové akcie US
leden 2024Pravidelná do PF3QDVI (8,373)US value akcie
prosinec 2023Pravidelná do PF3QDVI (8,305)US value akcie
listopad 2023Pravidelná do PF5Dr. Max 8,50/28 (100)Zvýšení výnosu konz. části PF
listopad 2023Mimořádná do PF5St. dluhop. 1,95/37 (74,70), St. dluhop. 3,50/35 (91,40)Rebalancování k udržení 70:30 stavby, za prosinec
listopad 2023Pravidelná do PF3QDVI (7,688)US value akcie
listopad 2023Mimořádná do PF2SXR7 (147,76), SXR8 (427,58), UST (57,29), AGED (5,74), XMME (45,86)Větší vklad přebytečné cash
říjen 2023Pravidelná do PF3QDVI (7,464)US value akcie
říjen 2023Pravidelná do PF2SXR7 (142,54)Běžná investice do EU ETF
září 2023Mimořádná do PF2SXR8 (436,54)Místo konzervativní investice
září 2023Pravidelná do PF3PFE (32,92), PPL (23,45), UPS (155,55), PEP (169,51), SPYWBěžná investice, rebalancování
srpen 2023Mimořádná do PF3PRU (90,40), APD (284,98), SKT (22,92), VTR (41,76), EIX (69,75), MMM (98,68), BBY (74,84), ALB (186,76), TGT (124), MDT (84,15), TROW (107,49), KO (60,19), KR (46,84)Realokace z prodejů ČEZ a CZ dividend, rebalancování divi akcií
srpen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (424,75)Běžná investice
červenec 2023Mimořádná do PF2SXR8 (433,64)Místo konzervativní investice
červenec 2023Pravidelná do PF3PFE (37,33), PEP (190,20), UPS (188,11), OMC (84,07), TXN (184,69)Rebalancování
červen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (426,41)Běžná investice přebytků
květen 2023Pravidelná do PF3PPL (26,14), WBA (29,86), LEG (31,38), TROW (108,62), JNJ (154,40)Rebalancování
květen 2023Mimořádná do PF2XMME (45,94)Namísto konzervativní části PF
květen 2023Likvidace v PF1ČEZ (1205)Snížení expozice z důvodu vysoké volatility a geopol. riziku
duben 2023Pravidelná do PF2XMME (45,22), UST (48,60)Pravidelná do indexů
duben 2023Mimořádná do PF3CMI (234,80)Místo konzervativní investice
duben 2023Likvidace v PF1ČEZ (1178)Snížení expozice z důvodu vysoké volatility a geopol. riziku
březen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (384,61)Běžná investice do indexů
březen 2023Mimořádná do PF3PRU (81,76), PFE (40,32)Reinvestice divi, investice místo konzervativní složky
únor 2023Pravidelná do PF3T (19,22), KR (44,64), VZ (40,24), CMCSA (39,17), MTB (161,11), CSCO (47,68), VTR (51,34)Pravidelné navyšování pozic v divi titulech
únor 2023Mimořádná do PF2SXR8 (398,94), XMME (48,01)Kompenzace za neinvestování v lednu
prosinec 2023Pravidelná do PF3PRU (98,80), TGT (145,50), MDT (76,70), CSCO (47,20), VTR (45,18), MMM (118,76)Navyšování pozic v divi titulech
prosinec 2022Likvidace v PF3LAZ (34,79), OGN (28,26), VFC (27,34)Daňová optimalizace, likvidace neperspektivních pozic
prosinec 2022Mimořádná do PF2SXR8 (372,77), SXR7 (135,04)Investice přebytků z prodejů
listopad 2022Pravidelná do PF2SXR8 (395,00)Pokračujeme v akumulaci US.
říjen 2022Mimořádná do PF3TROW (102,33), WBA (33,62), LAZ (32,98), VZ (37,18), EIX (56,98), LEG (32,64)V době nižších cen nakupujeme kvalitní firmy více.
říjen 2022Pravidelná do PF2SXR8 (381,42)Americe v této krizi věříme nejvíc.
září 2022Pravidelná do PF2SXR8 (402,50)Náhradní za srpen.
červenec 2022Pravidelná do PF3BBY (70,09), VFC (44,82)Americký retail ve slevě s dobrou divi.
červenec 2022Likvidace v PF1ČEZ (1091), Moneta (83,28)Snížení expozice na rizikovém trhu, rebalancování.
červenec 2022Mimořádná do PF2SXR8 (393,66), SXR7 (125,74), UST (46.995), AGED (6.118), XMME (47.903)Realokace z prodejů ČEZu a Monety kvůli rebalancování a riziku.
květen 2022Mimořádná do PF1Moneta (79,20)Spekulativní nákup pro účely povinné nabídky převzení ze strany PPF (k níž nedojde).
březen 2022Pravidelná do PF5Dluhopis Direct pojišťovnyPo delší době korp. dluhopis se slušným rizikem.
březen 2022Pravidelná do PF3TXN (180,20)Expozice do technologií.
únor 2022Pravidelná do PF2SXR7 (130,38)Nějak jsme kvůli válce neměli náladu nic speciálního vybírat.
leden 2022Reinvestice divi do PF1ČEZ (805)Výběr se po vývoji v posledním roce pro nás ztenčil na ČEZ a KB.
leden 2022Pravidelná do PF2SXR8 (399,70), SXR7 (146,80)Poklesy na indexech.
prosinec 2021Likvidace v PF2UIMR, EXS2, LYYALikvidace starých a neoptimálních ETF po 3letém testu.
prosinec 2021Pravidelná do PF2SXR7 (151,42) a XMME (52,93)Nechtělo se nám vybírat divi akcii.
listopad 2021Pravidelná do PF3EIX (65,816)Zvětšení expozice do utilit.
říjen 2021Pravidelná do PF3SPYW (22,755)Nevěděli jsme co jiného, euro aristokrati stále nevyrostli
září 2021Reinvestice divi do PF3CMI (227,50)Podhodnocené Industrials
září 2021Pravidelná do PF3VZ (54,30)Telecomu máme málo, další T nechceme.
září 2021Náhrada za srpen do PF3OMC (72,99)Mediální korpo ještě nemáme.
srpen 2021Pravidelná do PF3nic 🙁v procesu...
červenec 2021Pravidelná do PF3PRU (–)Pojišťovací a správcovský aristokrat v dobré kondici za snesitelnou cenu
červen 2021Pravidelná do PF1Moneta (79,30)Neodsouhlasení transakce s PPF
květen 2021Pravidelná do PF3MRK+OGN (75,70)Zvýšení pozice ve pharma, rozumná cena, dobrá divi
duben 2021Pravidelná do PF1KB (659,60)Stále se ještě tolik nezotavila z propadů
březen 2021Přebytky do PF5proti-inflační státní dluhopisy
březen 2021Pravidelná do PF1ČEZ (548)balancování PF
únor 2021Pravidelná do PF3PFE (34,88)větší expozice do pharma, pod prodejním tlakem, divi ok
únor 2021mimořádná do PF2CEMU (130,04), CSPX (328,77), XMME (57,53)plánovaný větší vstup do indexů
leden 2021pravidelná do PF3SPYW (21,48)stále dobrá valuace evropských divi aristokratů
prosinec 2020pravidelná do PF2CEMUbalancujeme rovnoměrně ETFka na Evropu i USA
prosinec 2020reinvestice divi do PF3PPL (27,715)reinvestice nasbíraných dividend
listopad 2020mimořádná do PF2CSPX (307,36), CEMU (117,48), RBOT (8,89)plánovaný větší vstup
listopad 2020pravidelná do PF1ČEZ (472)aby se pořád nenakupoval SP500
říjen 2020pravidelná do PF2CSPX (290,38)rutinní nákup ETF na SP500
září 2020pravidelná do PF2CSPX (285,29)rutinní nákup ETF na SP500
srpen 2020mimořádná do PF1ČEZ (453)reinvestice dividendy
srpen 2020pravidelná do PF3T (29,97), IBM (124,61), WBA (38,74)akcie divi aristokratů s dobrou valuací
červenec 2020pravidelná do PF2SXR8/CSPX (278,24)rutinní nákup ETF na SP500
červen 2020mimořádná do PF3SPYW (20,9)Evropa je stále nízko
červen 2020pravidelná do PF3PPL (28,65), LAZ (32,43)nízké valuace, balancování titulů
květen 2020pravidelná do PF3KO (46,72), LEG (31,25)nízké valuace, dobří aristokraté
květen 2020pravidelná do PF1MONETA (50,10)reinvestice dividend O2
duben 2020pravidelná do PF1KB (532)nízká valuace, dobrá kapitálová pozice
březen 2020mimořádná do PF2SXR7, SXR8ETFka na SP500 a EU
březen 2020mimořádná do PF1ČEZ (427), MONETA (79,20)Obecné výprodeje, vysoké divi výnosy
březen 2020pravidelná do PF1KB (735)Obecné výprodeje, malá pozice v KB
únor 2020mimořádná do PF3MMM (157,85), WBA (51,14), CAH (51,34), T (37,15), PCBT (15,56), IRM (31,85), CMI (163,22), OZK (27,29), UPS (93,96), ADM (35,95)Využití dvou poklesů v měsíci
únor 2020pravidelná do PF3SPYW (24,98)Rozšiřování EU divi aristokratů
prosinec 2019mimořádná do PF3IBM (134,13), SPYW (24,14)Hlavně rozšíření evropské expozice, IBM nenarostla
prosinec 2019pravidelná do PF1ČEZ (503)Využití poklesu, dostavby se nebojíme, slibný výhled
listopad 2019mimořádná do PF3KO (53,38)Níže platí i pro Coca-Colu, jen valuace je trochu vyšší; ale chceme robustnost
listopad 2019pravidelná do PF3PEP (135,29)Robustní růst zisků u PepsiCo i přes krizi 2008, rozumná divi, valuace ok
říjen 2019mimořádná do PF1KB (783), Moneta (72,45), ČEZ (518), O2 (216,5) a Kofola (289)Využíváme propadu na Pražské burze a výrazněji dokupujeme všechny naše pozice.
říjen 2019pravidelná do PF3JNJ (131,46), VTR (65,95)Sektor necyklické spotřeby a zdravotnický REIT, oba v mírném propadu, zvyšujeme pozice
září 2019mimořádná do PF1O2 (216,50 a 218), Moneta (74,95), CEZ (523)dividendové výnosy stále rostou, průměrujeme
září 2019pravidelní do PF3CAH (48,56)Health care je defenzivní
červenec 2019reinvestice divi do PF1O2 (220,50)Rebalancování PF českých akcií reinvesticí CZ dividend
červenec 2019mimořádná do PF3PPL (29,75), KR (22,23), LAZ (35,53)Distributor a výrobce energie, řetězec supermarketů a investiční manažer
červenec 2019pravidelná do PF3JNJ (132,13)Gigant v oblasti necyklické spotřeby, odolný v krizích, za fér cenu
červen 2019mimořádná do PF3SKT (16,06), IRM (30,93) a VTR (66,97)První REITy v PF: outlety pod tlakem, rozjeté datové sklady a konzervativní zdravotnictví
červen 2019mimořádná do PF1O2 (216,50)Lokální pokles k divi výnosu ~9,7%, doteď malá pozice s ohledem na výnos
červen 2019pravidelná do PF33M Company (MMM; 169,23)Americký dividendový aristokrat, 60 let navyšování dividend, průmyslový a spotřební gigant, nízká valuace
květen 2019pravidelná do PF4vklad do platformy MintosStále stabilnější inovující platforma, zatím nemáme obavy
květen 2019založení PF3T (31,18), IBM (134,40), PBCT (16,20), LEG (37,87), TGT (70,70), WBA (52,83),
ADM (41,08), TROW (104,35), ALB (69,88),
SPYW (23,15)
zakládající sada dividendových US a EU aristokratů, nízká valuace, slibný růst do budoucna, evropské akcie pomocí ETF
květen 2019mimořádná do PF4založení PeerBerryDiverzifikace platformy k Mintosu, solidní review
květen 2019výběr z PF4likvidace TwinaVýběr zbytku peněz kvůli neuspokojivé finanční situaci platformy
duben 2019pravidelná do PF1Moneta (73,20)vysoký výnos, lokální pokles ocenění
duben 2019mimořádná do PF1KB (868), O2 (249), ČEZ (531,50)ČEZ a KB s růstovým potenciálem, O2 vysoký divi výnos
duben 2019výběr z PF4likvidace TwinaVýběr poloviny peněz kvůli nepěkné finanční situaci platformy, zbytek stále zainvestovaný
březen 2019pravidelná do PF4vklad do Mintos

Tolik k vyhodnocení portfolia za poslední půlrok a už teď se těším na to dubnové 🙂 Asi si doma budeme muset předtím otevřít láhev a odehnat mouchy, které se nám tu nějak poslední dobou začaly slétávat…

Every whisper
Of every waking hour
I’m choosing my confessions
Trying to keep an eye on you

Like a hurt, lost and blinded fool, fool

No, Ralphe, díky, ale nevím, jestli mě to víc uklidňuje, nebo rozrušuje. Každopádně jsem už i já řekl příliš 🙂


6 komentářů: „Roky Pánů much: Nejen investiční ohlédnutí za uplynulým rokem a posledními měsíci

  • Díky za super shrnutí i za tipy na jiné dluhopisy kromě státních, které jste kupoval. Mám podobnou investiční strategii jako Vy, ráda bych přidala do portfolia i korporátní dluhopisy, ale když se tím začnu prodírat, přijde mi to podobná džungle jako ty realitní, takže jsem to zatím vždy vzdala.

    Reagovat
  • Díky za zajímavý rozbor.

    Když se podívám např. na https://www.youtube.com/watch?v=9Klk4O_x0-A , na poslední interview Paula Krugmana nebo dalších lidí, kteří to mají dost nastudované, tak by bylo možná dobré podívat se, jak postavit ptf bez USA (stejně jako ještě před pár měsíci někdo stavěl jen USA). Nemá asi cenu komentovat prohlášení a jednotlivé kroky politiků, jejich duševní stav, parametry US ekonomiky, ale spíš jak se vyhnout téhle mase padajícího kamení a zůstat naživu.

    Mně se (zatím naštěstí) nepodařilo z osobních důvodů provést předpokládaný přesun cca třetiny portfolia z českých akcií do US, takže se na to dívám spíš ze sportovního úhlu pohledu. I na těch vašich grafech vypadají české akcie docela slušně.

    Reagovat
  • Díky za další podařený článek. Mám otázku ohledně SPYW (kterým jste nahradili QDVI)

    Proč toto? Je distribuční, takže platit daň z dividend, navíc poměrně vysoká nákladovost 0,3%. Proč ne na Evropu třeba SXR7 GY?

    Reagovat
    • Tím SPYW replikujeme EU divi aristokraty, prostě dividendová strategie do PF3. Bohužel ETFka na divi strategie bývají distribuční.

      Reagovat
  • Ahoj, není u srovnání EUR zajištěného a USD nezajištěného ETFka na SP500 rozdíl v tom, že to US ETF je distribuční? Myslím, že by zakopaný pes měl být právě tam 🙂

    Reagovat
    • Zdar, to by nemělo mít efekt, počítám vždycky adjusted close, který s dividendami počítá. A navíc hůř vychází akumulační EUR-hedgované ETF.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *