O webu a o mně

Skejwin je nezávislý blog o investování a budování portfolia jako cestě k větší finanční nezávislosti. Stránky jsem zakládal na jaře 2018 s tím, že publikování toho, co jsem se o investicích stačil naučit, mi pomůže si myšlenky lépe srovnat a podstatné závěry nezapomenout. Krátce na to jsem začal zveřejňovat stav svého portfolia a detailně referovat o investičních krocích, ke kterým jsem se rozhodl. Věřím, že tato otevřenost může pomoct všem v komunitě malých investorů: nováčci zde mohou najít motivaci a inspiraci, jak s investicemi na vlastní pěst začít, a zkušenější pak třeba ocení nápady k pokročilejší správě osobních financí a závěry z historických analýz akciových trhů.

Blog se zaměřuje na dlouhodobé investice jako nástroj k udržitelnému rozvoji majetku a chápe je jako svého druhu podnikání pro introverty. 🙂 Mezi pokrývané oblasti patří

  • světové a české akciové trhy s důrazem na dlouhodobé strategie,
  • nízkonákladové obchodovatelné akciové fondy (ETF),
  • obchodovatelné realitní fondy (REIT)
  • a jako alternativní doplněk i fintech kreditní trh (P2P a P2B půjčky).

Naopak se vyhýbám spekulativnějším strategiím, swapovému a dennímu tradingu, stejně jako instrumentům negenerujících žádné reálné cash-flow (komodity, zlato, umění apod.). Kriticky se stavím k aktivně spravovaným podílovým fondům s vysokou marží. A malého investora vysloveně varuji před forexem, CFD obchodováním a binárními opcemi.

Web stavím na principu: „nezávislost a věrohodnost znamená nepokoušet se generovat blogováním zisk“. Proto nespolupracuji s žádnými třetími stranami, brokery nebo zprostředkovateli. I přes nabídky nepíšu PR články, nevkládám do nich reklamu ani referraly. Články jsou originální a stojím si za tím, co v nich sděluji. Pokud usoudíte, že chcete moje aktivity podpořit, máte dvě možnosti: donate přes PayPal (vpravo), nebo využít jediný referral link na stránkách na brokera Interactive Brokers.

O mně

V investiční komunitě vystupuju pod nickem Skejwi. Pseudonymitu volím proto, abych mohl psát o penězích otevřeně a nemusel řešit, jak se na mě budou kolegové a známí dívat. Jsem třicátník, baví mě fotografie, psaní románů a cestování, profesí jsem fyzik a věda mě živí, fascinuje i ničí zároveň. 😀