Zápisky o tvorbě investičního portfolia

ÚvahyVyhodnocení portfolia

Složené úročení a vyhodnocení PF za leden-květen 2023

Je jedno, jestli jste investoři-záčátečníci nebo investiční matadoři, stejně nám všem uniká intuitivní představa, jak vypadá složený úrok. Je to tím, že je pro lidskou mysl nepředstavitelný – a to je trochu problém 🙂 Kromě názorné ukázky této těžkosti se po delší době podíváme na výkonnost našeho portfolia, hezky od začátku letošního roku. A opět vše, jak jste zvyklí: výnosy, volatilita, alokace, konkrétní nákupy. Ať držíme kontrolu.

Vezměte si kancelářský papír a 14× ho přehněte. Vsadím se s vámi, že to nedokážete. Důvodem není, jak si někdy lidi myslí, že by A4 byla na tolik složení moc malá. Důvodem je, že výsledný papír bude moc široký. Přesněji řečeno, bude víc než 1,5 m tlustý. To už nikdo neohne, ani kdyby si vzal papír o formátu billboardu.

Proč to? Pojďme postupně. Papír má tloušťku 0,1 mm, po přehnutí pak 2×0,1 mm = 0,2 mm. Po dalším 2×2×0,1 mm = 0,4 mm. Další přehnutí, další vynásobení dvěma. Někdy je dobré ty násobící se dvojky zjednodušit a n přehnutí zapsat jako 2^n\times 0.1 \ \textrm{mm}, ale není to nutné.

Ok, co se stane po 6 přehnutích? Papír bude tlustý celých 6 mm a stačí už dobře na vypodložení i hodně se viklajícího stolu 🙂 Jenže stačí ho přehnout ještě 5× a už má na tloušťku 20 cm! Přehni ho ještě 2× a je vyšší než stůl, co jsi před chvílí podložil. Přehni ho ještě 2× a nevejde se na výšku do restaurace, kde sedíš. Další tři přehnutí a papír je tlustší než pětipatrový činžák, ve kterém ta restaurace je. To jsme celkem na 18 přehnutích.

A dál už asi tušíte, jak absurdní svět se před námi otevírá. Další 3 přehnutí – výška Žižkovského vysílače. Další tři a tloušťka papíru dosahuje výšky dvou mrakodrapů Burj Khalifa na sobě, nejvyšší budovy na světě. Přehneme ještě 3× a dosahujeme do typické letové hladiny dopravních letadel, tedy 13 km. Nyní jsme přehnuli papír 27×. Přehneme ještě pětkrát a podáváme si ruce s posádkou vesmírné stanice ISS. Ještě 3× a ještě 3× a jsme kousek pod geostacionární orbitou Země. A samozřejmě, ještě 4× přehneme a jsme daleko za Měsícem… 42 přehnutí papíru tenkého desetinu milimetru.

(Lze pokračovat, ale pak už se nám vytrácí smysl pro kontext. Pro geeky dodejme, že celkových 51 přehnutí překlene s velkou rezervou vzdálenost Země–Slunce, 56 přehnutí nás dostane daleko za dráhu Neptunu, Oorthova oblaku dosáhne tloušťka papíru po 66 přehnutích, další tři přehnutí a dosáhli jsme nejbližších hvězd a stali jsme se interstelární civilizací…)

Zdá se vám to děsivé? Jakou závrať přinese prosté skládání? Vítejte ve světě složeného úroku. Slovy klasika: “Je to zvláštní osud, že trpíme takovým strachem a nejistotou při skládání něčeho tak tenkého.”

“It is a strange fate that we should suffer so much fear and doubt over folding so thin a thing.” Boromir, syn Denethora II., posledního správce Gondoru, při prvním setkání s exponenciálním systémem v podobě skládaného papíru.

Svět skládání nebo překládání papíru je dramaticky odlišný od pokládání nebo vrstvení jednotlivých papírů na sebe. Položíš 42 papírů na sebe a štos bude mít tloušťku 4,2 mm, ale přehneš 42× a dosáhneš na Měsíc. Lineární systém vs. exponenciální systém.

Skládání papíru je matematicky analogické se světem složeného úroku. Jen místo násobení dvojkou násobíme úrokem nebo výnosem zvýšeným o jedničku. Jádrem složeného úroku je totiž to, co učitelé matematiky na střední škole nazývají geometrickou posloupností, učitelé matematiky na vysoké škole diskretizací exponenciálních funkcí a marketéři reklamních plakátů na zastávkách půjčkou tak trochu zcela zdarma* RPSN = 730%.

Ať už to monstrum, které se ukrývá v jádru financí, investic a půjček, nazveme jakkoli, je nepředstavitelné. Lidská představivost nedokáže geometrický nárůst nikdy intuitivně pochopit, protože se exponenciální růst kolem nás v běžné zkušenosti nevyskytuje. Nikdo nesleduje množení virů v krvi při nachlazení, počet otravných mušek smutnic v květináčích, ani výbuch atomové bomby. Lidé jsou prostě neposkvrnění exponenciálním rozmachem, který sice leží v základech každé úspěšné civilizace, ale tak málo k nám promlouvá v našem každodenním životě.

Se stejně neposkvrněným úsměvem přistupujeme přirozeně i k investicím a spořením na důchod. Myslíme v lineárních škálách a přitom vše podstatné, schované hluboko v morku reality a dlouhých časových obdobích, probíhá geometricky. Představujeme si pokládání papírů na sebe, ale přitom investování je o skládání. Intuitivním lineárním pohledem na věc nevnímáme potenciál, který v investování leží. Mladí lidé si myslí, že vydělávají málo, a že investovat tak nemá smysl. Jenže pokud investuješ, skládáš, pokud odkládáš peníze na běžný účet, vrstvíš. Sebemenší skládání vždy jednoho dne přemůže sebevětší vrstvení. Po dostatečné době skládání vždycky vyhraje. Matematika, bráško!

(Zde bych rád upozornil, že v případě investování můžeme očekávat dlouhodobý složený úrok na úrovni ~6-10% ročně, nikoli 100% jako v případě skládání papíru. Při 10% ročním výnosu zdvojnásobíme kapitál každých 7 let, během 45 investičních let tedy toto skutečné “přehnutí” uděláme 6-7×, tedy znásobíme počáteční kapitál cca 60-70×.)

Moji dvacetiletí čtenáři, pokud takoví jsou, mohou za svůj život přeložit mnohokrát. Přitom často jenom vrství, nebo skládají s velmi malým základem. Protože jim učitel matematiky na střední škole místo hloupého vzorečku na součet geometrické posloupnosti (který si většina stejně nepamatuje) neřekl o skládání papíru a podobnosti s investováním.

Je to škoda. A přitom lék na horečku vrstvení je tak prostý. Jednoduše si dneska večer s dětmi sedněte a vyndejte z tiskárny jeden obyčejný papír A4.


A teď už jak si to naše skládací PF vedlo: 🙂

Jaké jsou naše investiční aktuality za poslední měsíce?

  • Stále investujeme všechny přebytky do akciové složky PF, do konzervativní, která poměrně dost rostla (státní proti-inflační dluhopisy), neinvestujeme nic.
  • Provedli jsme intenzivnější redukci naší expozice do ČEZu za ceny okolo 1200 Kč/akcii. Tato operace byla hodně výnosná, ale proto jsme ji neprováděli. Vadilo nám, že ČEZ přestal hrát v PF roli, kterou jsme si od této akcie slibovali: tedy stabilní dividendová kotva (politici se rozhodli tuto hru nehrát), expozice do CZK (tu nahradily státní dluhopisy), psychologický efekt stálé výplaty divi (budoucí cashflow z ČEZu je nepredikovatelné). Nyní jsme na třetinové pozici oproti našemu historicky maximálnímu počtu akcií.
  • Kapitál z dubnových a květnových prodejů ČEZu nám stále visí na investiční rezervě od Portu, kde chytá sice pěkný úrok (6,35%), ale stále by mu bylo lépe v rizikovějších investicích.

A teď už k portfoliu samotnému.

Jak si vedlo celé PF?

Za červen zvýšilo PF hodnotu o 0,71% (vše vždy přepočteno do CZK). Jsme opět na ATH hodnotách a od začátku roku PF narostlo nominálně o 6,13%. V růstu se letos nachází skoro všechny segmenty PF, tedy české akcie (PF1), světové indexy (PF2), konzervativní aktiva (PF5, dluhopisy) i vklady do repo sazeb (PF7). Stagnují nemovitosti (PF6) – i když zde možná jde i o pokles, máme problém to vyhodnotit, nechodí nám nabídky ke koupi. 😀 A jednoznačně pod tlakem jsou dividendové defenzivní tituly (PF3). Významným problém zůstává inflace, která aktuálně drtí majetek většiny investorů – inflace i nadále zdárně vymazává všechny naše příjmy a výnosy, reálná hodnota majetku zůstává od začátku roku cca stejná (poslední graf). Pracujeme už rok a půl zadarmo 🙂 Takové je inflační otroctví. Věříme, že pokud by si podobnou analýzu reálné (!) hodnoty svého majetku dělalo víc lidí, ČNB by musely hlídat represivní složky státu 😀

Zhodnocení portfolia za daný měsíc (sloupce) a kumulativní zhodnocení od založení (křivka) jako relativní výnos v procentech (vlevo) a absolutní výnos normalizovaný na 100 (vpravo). Vodorovná čárkovaná čára vlevo zobrazuje průměrný výnos.

Pokud máte rádi čísla, tak přikládám výpis z vyhodnocení přes různé parametry a sektory, vše vůči CZK.

========================================================= 
Vnitřní míra výnosnosti portfolia (IRR MWRR): 9.1% p.a.
Průměrný výkon podkladových aktiv (TWRR): 8.2% p.a.
Roční volatilita za 1Y / 4Y (TWRR): 9.0% / 9.1% =========================================================
Aktuální měsíční/12m výkon vs. průměrný podkl. aktiv: 0.71% / 4.31% vs. 0.66%
Zhodnocení portfolia od založení (z IRR): 79.81%
Zhodnocení podklad. aktiv od založení (z TWRR): 69.32%
Majetek pocházející z výnosů (vč. bytu): 22.9% (33.7%)
Finanční nezávislost (vč. inflace): ~61%
=========================================================
Výkon složky: akt.m. / prům.m. (z IRR) / 12M / od založ. (z IRR) / Vol 1Y / Vol 4Y
Akcie celkem: 0.63% / 0.61% (0.63%) / -1.70% / 62.42% (66.66%) / 14.42% / 14.19%
P2P celkem: 0.84% / 0.37% (0.83%) / -4.07% / 34.62% (94.96%) / 2.02% / 6.52% Dluhopisy celkem: 0.96% / 0.66% (0.86%) / 18.03% / 26.59% (37.29%) / 1.31% / 1.77%
Nemovitosti celkem: 0.00% / 1.07% (1.05%) / 0.88% / 134.24% (132.86%) / 0.84% / 15.23%
Cash ekviv. celkem: 0.27% / 0.39% (0.35%) / 4.39% / 4.39% (4.30%) / nan% / nan%
=========================================================
Výkon podsložky: akt.m. / prům.m. (z IRR) / 12M / od založ. (z IRR) / Vol 1Y / Vol 4Y
České divi akcie: 0.31% / 0.88% (1.07%) / 7.13% / 78.39% (137.51%) / 16.75% / 17.83%
Světové ETF akcie: 2.66% / 0.41% (0.44%) / 1.78% / 34.15% (34.29%) / 18.04% / 17.14%
Světové divi akcie: -1.70% / 0.55% (0.34%) / -10.86% / 31.92% (18.85%) / 17.59% / 14.61%
Pozemky: 0.00% / 1.07% (1.05%) / 0.88% / 94.72% (132.86%) / 0.84% / 15.23%
Výkon akciových PF

Možná přehlednější než samotná čísla jsou rozklady grafů pro jednotlivá subportfolia PF1–7, pokrývající naše různé akciové zaměření. Rychlé info o aktuálním rozložení PF do těchto složek ilustrují následující koláče (podrobnější, ale ne zcela aktuální strategii najdete v sekci Portfolio).

Složení PF z jednotlivých investičních tříd (vlevo) a našich sub-portfolií (PF1-7) k závěru měsíce.

Grafy docela dobře ukazují, zatímco growth akcie (reprezentované v PF2) trpěly v roce 2022, letos jsou pod tlakem defenzivní akcie (PF3). Bližší info o dlouhodobém složení našeho mixu najdete na stránce portfolio. Srovnejte také relativní volatilitu jednotlivých segmentů – třeba takové PF2 a PF3 by se mi nechtělo vlastnit samostatně. Ale v mixu celkového PF to dělá příjemný, i když možná ne tak rychlý, celkem kontinuální růst.

Relativní a absolutní výnosy pro segment českých akcií (PF1).
Relativní a absolutní výnosy pro segment ETFek na světové indexy (PF2).
Relativní a absolutní výnosy pro segment US a EU dividendových akcií (PF3).
Výkon P2P a kreditního PF

V současnosti nemáme v tomhle sektoru žádný kapitál, následující graf je tedy spíš pro ukázku předchozího vývoje. Fluktuace zisků od exitu (počátek roku 2020) je daná kurzovým pohybem CZK/EUR.

Relativní a absolutní výnosy pro segment P2P a kreditního trhu (PF4).
Výkon dluhopisového PF

Zatímco v začátcích dluhopisového investování jsme zkoušeli i české korporátní dluhopisy, což bych v současnosti každému nováčkovi v podstatě s univerzální platností zakázal, od počátku roku 2020 následovala rotace do státních proti-inflačních dluhopisů. A nemůžeme si to vynachválit.

Relativní a absolutní výnosy pro segment dluhopisů (PF5).

První procentuální pokles výkonnosti (květen 2018) je z důvodu diskontování ceny dluhopisu nakoupeného v půlce roku. Státní dluhopisy znamenaly zpočátku sice pokles úroku, ale díky úplně jinému rizikovému profilu jsme do nich mohli nalít mnohem více peněz – absolutní výnosy silně narostly. A dnes “díky” inflaci rostou i ty relativní.

V současnosti držíme následující mix emisí státních dluhopisů:

Náš mix emisí proti-inflačních dluhopisů ČR.

Výpočet nárůstu hodnoty dluhopisového PF je jen orientační – každý měsíc jeho výkon počítám z aktuálního meziročního růstu spotřebitelských cen. Ve skutečnosti je pro každou ze čtyř emisí státních dluhopisů je rozhodná jiná meziroční inflace. Jednou za kvartál ale hodnotu PF5 opravíme o skutečnou likvidační hodnotu účtu (vizte ty dva píky v r. 2022). V delším horizontu je vyhodnocení realistické.

Výkon nemovitostního PF

Tenhle segment jsme zavedli spíš pro formu. Nevlastníme žádný byt, jenom zemědělskou půdu. Její ocenění děláme podle přímých nabídek, co nám chodí do schránky. Ty malé peněžní toky je pachtovné. V sekci portfolio uvidíte, že procentuálně tyhle investice nepředstavují žádný významný podíl majetku (<3%). Ale tak třeba časem.

Relativní a absolutní výnosy pro segment nemovitostí a pozemků (PF6).
Poslední nákupy

Tuto tabulku vedeme hlavně kvůli sobě, abychom na sebe měli bič a s železnou pravidelností každý měsíc nalili peníze do akciového segmentu (70% přebytku příjmů) a do konzervativního (dluhopisového) segmentu (30%) – i když se zrušenými státními dluhopisy nevím, co to teď přesně znamená. Zároveň věřím v transparenci, ukazuju prostě to, co s PF dělám, a nic neskrývám. Pokud se někdo chce inspirovat vyváženější strategií s cílem okolo 5% p.a. nad inflaci (v současnosti to samozřejmě možné není), tak se klidně inspirovat může. Berme to ale spíš jako ukázku principů, ne návod na konkrétní kroky.

Rozlišujeme pravidelné investice, které bychom měli měsíčně dělat, abychom dosáhli predikce modelu níže, mimořádné investice, které postupně vkládají přebytečnou cash nebo opravují nějaká opomenutí a chyby 😅 , reinvestice dividend, případně likvidace některých pozic. Čísla v závorkách u tickerů jsou nákupní/prodejní ceny v denominované měně.

MěsícInvesticeNákup/vkladOdůvodnění/komentář
únor 2024Pravidelná do PF2SXR8 (488,03)Pravidelný vklad
leden 2024Pravidelná do PF3QDVI (8,373)US value akcie
prosinec 2023Pravidelná do PF3QDVI (8,305)US value akcie
listopad 2023Pravidelná do PF5Dr. Max 8,50/28 (100)Zvýšení výnosu konz. části PF
listopad 2023Mimořádná do PF5St. dluhop. 1,95/37 (74,70), St. dluhop. 3,50/35 (91,40)Rebalancování k udržení 70:30 stavby, za prosinec
listopad 2023Pravidelná do PF3QDVI (7,688)US value akcie
listopad 2023Mimořádná do PF2SXR7 (147,76), SXR8 (427,58), UST (57,29), AGED (5,74), XMME (45,86)Větší vklad přebytečné cash
říjen 2023Pravidelná do PF3QDVI (7,464)US value akcie
říjen 2023Pravidelná do PF2SXR7 (142,54)Běžná investice do EU ETF
září 2023Mimořádná do PF2SXR8 (436,54)Místo konzervativní investice
září 2023Pravidelná do PF3PFE (32,92), PPL (23,45), UPS (155,55), PEP (169,51), SPYWBěžná investice, rebalancování
srpen 2023Mimořádná do PF3PRU (90,40), APD (284,98), SKT (22,92), VTR (41,76), EIX (69,75), MMM (98,68), BBY (74,84), ALB (186,76), TGT (124), MDT (84,15), TROW (107,49), KO (60,19), KR (46,84)Realokace z prodejů ČEZ a CZ dividend, rebalancování divi akcií
srpen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (424,75)Běžná investice
červenec 2023Mimořádná do PF2SXR8 (433,64)Místo konzervativní investice
červenec 2023Pravidelná do PF3PFE (37,33), PEP (190,20), UPS (188,11), OMC (84,07), TXN (184,69)Rebalancování
červen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (426,41)Běžná investice přebytků
květen 2023Pravidelná do PF3PPL (26,14), WBA (29,86), LEG (31,38), TROW (108,62), JNJ (154,40)Rebalancování
květen 2023Mimořádná do PF2XMME (45,94)Namísto konzervativní části PF
květen 2023Likvidace v PF1ČEZ (1205)Snížení expozice z důvodu vysoké volatility a geopol. riziku
duben 2023Pravidelná do PF2XMME (45,22), UST (48,60)Pravidelná do indexů
duben 2023Mimořádná do PF3CMI (234,80)Místo konzervativní investice
duben 2023Likvidace v PF1ČEZ (1178)Snížení expozice z důvodu vysoké volatility a geopol. riziku
březen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (384,61)Běžná investice do indexů
březen 2023Mimořádná do PF3PRU (81,76), PFE (40,32)Reinvestice divi, investice místo konzervativní složky
únor 2023Pravidelná do PF3T (19,22), KR (44,64), VZ (40,24), CMCSA (39,17), MTB (161,11), CSCO (47,68), VTR (51,34)Pravidelné navyšování pozic v divi titulech
únor 2023Mimořádná do PF2SXR8 (398,94), XMME (48,01)Kompenzace za neinvestování v lednu
prosinec 2023Pravidelná do PF3PRU (98,80), TGT (145,50), MDT (76,70), CSCO (47,20), VTR (45,18), MMM (118,76)Navyšování pozic v divi titulech
prosinec 2022Likvidace v PF3LAZ (34,79), OGN (28,26), VFC (27,34)Daňová optimalizace, likvidace neperspektivních pozic
prosinec 2022Mimořádná do PF2SXR8 (372,77), SXR7 (135,04)Investice přebytků z prodejů
listopad 2022Pravidelná do PF2SXR8 (395,00)Pokračujeme v akumulaci US.
říjen 2022Mimořádná do PF3TROW (102,33), WBA (33,62), LAZ (32,98), VZ (37,18), EIX (56,98), LEG (32,64)V době nižších cen nakupujeme kvalitní firmy více.
říjen 2022Pravidelná do PF2SXR8 (381,42)Americe v této krizi věříme nejvíc.
září 2022Pravidelná do PF2SXR8 (402,50)Náhradní za srpen.
červenec 2022Pravidelná do PF3BBY (70,09), VFC (44,82)Americký retail ve slevě s dobrou divi.
červenec 2022Likvidace v PF1ČEZ (1091), Moneta (83,28)Snížení expozice na rizikovém trhu, rebalancování.
červenec 2022Mimořádná do PF2SXR8 (393,66), SXR7 (125,74), UST (46.995), AGED (6.118), XMME (47.903)Realokace z prodejů ČEZu a Monety kvůli rebalancování a riziku.
květen 2022Mimořádná do PF1Moneta (79,20)Spekulativní nákup pro účely povinné nabídky převzení ze strany PPF (k níž nedojde).
březen 2022Pravidelná do PF5Dluhopis Direct pojišťovnyPo delší době korp. dluhopis se slušným rizikem.
březen 2022Pravidelná do PF3TXN (180,20)Expozice do technologií.
únor 2022Pravidelná do PF2SXR7 (130,38)Nějak jsme kvůli válce neměli náladu nic speciálního vybírat.
leden 2022Reinvestice divi do PF1ČEZ (805)Výběr se po vývoji v posledním roce pro nás ztenčil na ČEZ a KB.
leden 2022Pravidelná do PF2SXR8 (399,70), SXR7 (146,80)Poklesy na indexech.
prosinec 2021Likvidace v PF2UIMR, EXS2, LYYALikvidace starých a neoptimálních ETF po 3letém testu.
prosinec 2021Pravidelná do PF2SXR7 (151,42) a XMME (52,93)Nechtělo se nám vybírat divi akcii.
listopad 2021Pravidelná do PF3EIX (65,816)Zvětšení expozice do utilit.
říjen 2021Pravidelná do PF3SPYW (22,755)Nevěděli jsme co jiného, euro aristokrati stále nevyrostli
září 2021Reinvestice divi do PF3CMI (227,50)Podhodnocené Industrials
září 2021Pravidelná do PF3VZ (54,30)Telecomu máme málo, další T nechceme.
září 2021Náhrada za srpen do PF3OMC (72,99)Mediální korpo ještě nemáme.
srpen 2021Pravidelná do PF3nic 🙁v procesu...
červenec 2021Pravidelná do PF3PRU (–)Pojišťovací a správcovský aristokrat v dobré kondici za snesitelnou cenu
červen 2021Pravidelná do PF1Moneta (79,30)Neodsouhlasení transakce s PPF
květen 2021Pravidelná do PF3MRK+OGN (75,70)Zvýšení pozice ve pharma, rozumná cena, dobrá divi
duben 2021Pravidelná do PF1KB (659,60)Stále se ještě tolik nezotavila z propadů
březen 2021Přebytky do PF5proti-inflační státní dluhopisy
březen 2021Pravidelná do PF1ČEZ (548)balancování PF
únor 2021Pravidelná do PF3PFE (34,88)větší expozice do pharma, pod prodejním tlakem, divi ok
únor 2021mimořádná do PF2CEMU (130,04), CSPX (328,77), XMME (57,53)plánovaný větší vstup do indexů
leden 2021pravidelná do PF3SPYW (21,48)stále dobrá valuace evropských divi aristokratů
prosinec 2020pravidelná do PF2CEMUbalancujeme rovnoměrně ETFka na Evropu i USA
prosinec 2020reinvestice divi do PF3PPL (27,715)reinvestice nasbíraných dividend
listopad 2020mimořádná do PF2CSPX (307,36), CEMU (117,48), RBOT (8,89)plánovaný větší vstup
listopad 2020pravidelná do PF1ČEZ (472)aby se pořád nenakupoval SP500
říjen 2020pravidelná do PF2CSPX (290,38)rutinní nákup ETF na SP500
září 2020pravidelná do PF2CSPX (285,29)rutinní nákup ETF na SP500
srpen 2020mimořádná do PF1ČEZ (453)reinvestice dividendy
srpen 2020pravidelná do PF3T (29,97), IBM (124,61), WBA (38,74)akcie divi aristokratů s dobrou valuací
červenec 2020pravidelná do PF2SXR8/CSPX (278,24)rutinní nákup ETF na SP500
červen 2020mimořádná do PF3SPYW (20,9)Evropa je stále nízko
červen 2020pravidelná do PF3PPL (28,65), LAZ (32,43)nízké valuace, balancování titulů
květen 2020pravidelná do PF3KO (46,72), LEG (31,25)nízké valuace, dobří aristokraté
květen 2020pravidelná do PF1MONETA (50,10)reinvestice dividend O2
duben 2020pravidelná do PF1KB (532)nízká valuace, dobrá kapitálová pozice
březen 2020mimořádná do PF2SXR7, SXR8ETFka na SP500 a EU
březen 2020mimořádná do PF1ČEZ (427), MONETA (79,20)Obecné výprodeje, vysoké divi výnosy
březen 2020pravidelná do PF1KB (735)Obecné výprodeje, malá pozice v KB
únor 2020mimořádná do PF3MMM (157,85), WBA (51,14), CAH (51,34), T (37,15), PCBT (15,56), IRM (31,85), CMI (163,22), OZK (27,29), UPS (93,96), ADM (35,95)Využití dvou poklesů v měsíci
únor 2020pravidelná do PF3SPYW (24,98)Rozšiřování EU divi aristokratů
prosinec 2019mimořádná do PF3IBM (134,13), SPYW (24,14)Hlavně rozšíření evropské expozice, IBM nenarostla
prosinec 2019pravidelná do PF1ČEZ (503)Využití poklesu, dostavby se nebojíme, slibný výhled
listopad 2019mimořádná do PF3KO (53,38)Níže platí i pro Coca-Colu, jen valuace je trochu vyšší; ale chceme robustnost
listopad 2019pravidelná do PF3PEP (135,29)Robustní růst zisků u PepsiCo i přes krizi 2008, rozumná divi, valuace ok
říjen 2019mimořádná do PF1KB (783), Moneta (72,45), ČEZ (518), O2 (216,5) a Kofola (289)Využíváme propadu na Pražské burze a výrazněji dokupujeme všechny naše pozice.
říjen 2019pravidelná do PF3JNJ (131,46), VTR (65,95)Sektor necyklické spotřeby a zdravotnický REIT, oba v mírném propadu, zvyšujeme pozice
září 2019mimořádná do PF1O2 (216,50 a 218), Moneta (74,95), CEZ (523)dividendové výnosy stále rostou, průměrujeme
září 2019pravidelní do PF3CAH (48,56)Health care je defenzivní
červenec 2019reinvestice divi do PF1O2 (220,50)Rebalancování PF českých akcií reinvesticí CZ dividend
červenec 2019mimořádná do PF3PPL (29,75), KR (22,23), LAZ (35,53)Distributor a výrobce energie, řetězec supermarketů a investiční manažer
červenec 2019pravidelná do PF3JNJ (132,13)Gigant v oblasti necyklické spotřeby, odolný v krizích, za fér cenu
červen 2019mimořádná do PF3SKT (16,06), IRM (30,93) a VTR (66,97)První REITy v PF: outlety pod tlakem, rozjeté datové sklady a konzervativní zdravotnictví
červen 2019mimořádná do PF1O2 (216,50)Lokální pokles k divi výnosu ~9,7%, doteď malá pozice s ohledem na výnos
červen 2019pravidelná do PF33M Company (MMM; 169,23)Americký dividendový aristokrat, 60 let navyšování dividend, průmyslový a spotřební gigant, nízká valuace
květen 2019pravidelná do PF4vklad do platformy MintosStále stabilnější inovující platforma, zatím nemáme obavy
květen 2019založení PF3T (31,18), IBM (134,40), PBCT (16,20), LEG (37,87), TGT (70,70), WBA (52,83),
ADM (41,08), TROW (104,35), ALB (69,88),
SPYW (23,15)
zakládající sada dividendových US a EU aristokratů, nízká valuace, slibný růst do budoucna, evropské akcie pomocí ETF
květen 2019mimořádná do PF4založení PeerBerryDiverzifikace platformy k Mintosu, solidní review
květen 2019výběr z PF4likvidace TwinaVýběr zbytku peněz kvůli neuspokojivé finanční situaci platformy
duben 2019pravidelná do PF1Moneta (73,20)vysoký výnos, lokální pokles ocenění
duben 2019mimořádná do PF1KB (868), O2 (249), ČEZ (531,50)ČEZ a KB s růstovým potenciálem, O2 vysoký divi výnos
duben 2019výběr z PF4likvidace TwinaVýběr poloviny peněz kvůli nepěkné finanční situaci platformy, zbytek stále zainvestovaný
březen 2019pravidelná do PF4vklad do Mintos
Finanční nezávislost

FI je pro nás způsob, jak se popasovat s časovým rozkladem hodnoty peněz. Je to pro nás důvod peníze mít, vydělávat a nějak je zhodnocovat. Doufáme, že nás FI rozhoupe udělat kariérní změny, které nám umožní prožít život taky ještě trochu jinak a… troufaleji.

Srovnání růstu hodnoty PF vůči modelu uvažující zhodnocení na úrovni 5% a 7% nad inflaci. Vše vůči poměrně velkorysému finančnímu cíli. Jak vidíme, od konce roku 2021 je to prostě špatná kombinace vysoké inflace a výnosu PF, který ji nepřekoná. Pokud by inflace nebyla, FI bychom dnes už měli na 90%. Ale inflace je a je vysoká, takže se už dlouho mrcasíme na 60%. Inflace navíc přidává do tohoto grafu dodatečnou volatilitu, takže to asi bude krasojízda i nadále. Ale nechme se od života překvapit.

Jednoduchý model růstu PF, založený na 5% a 7% zhodnocení nad inflaci akciové složky PF a investování 75% příjmů. Modrá křivka je realita inflačně očištěného portfolia vyjádřeného v CZK. Vlevo zoom grafu napravo.

Díky za přečtení.
Z Madeiry zdraví
Skejwi.

6 komentářů: „Složené úročení a vyhodnocení PF za leden-květen 2023

  • Ahoj Skejwi,

    ohledně cíleného majetku pro finanční nezávislost, počítáš s tradičním pravidlem 4 % nebo jsi konzervativnější? S určitou opatrností mi pro 1 osobu vychází pro pohodlný život potřebné portfolio min 1 mil. USD. Jak to vidíš ty? Díky a fajn dovolenou!

    Reagovat
    • Zdar, vidím přesně stejně jako ty. Jasně, záleží hodně na odhadu (i budoucích) nákladů, zda se člověk dokáže a chce uskromňovat, kdyby se PF nedařilo, zda může a chce aspoň trochu pracovat (myšleno vydělávat). Já počítám cca 2 mil. USD na dvě osoby s tím, že synergický efekt soužití dvou osob se projeví. Ale možná jsem zbytečně opatrný.

      Reagovat
  • Dobré odpoledne,

    předně díky moc za články, blog a komentáře ve veřejném prostoru. Skoro těžké pochopit, že trvalo tak dlouho, než někdo poskládal šikovně a srozumitelně dostupná data a poukázal na ne/výkonnost některých fondů, penzijních fondů a vysvětlil určité zákonitosti. Výborná práce !!!

    Dovolím si prosím dva dotazy:
    1) k Vašim posledním investicím. JNJ – ač se jedná o pravidelnou investici, jak vnímáte současné payout ratio přes 90%, ptám se s ohledem na < 70% parametr. WBA – dlouhodobě se zvyšující dividenda, nicméně akcie za posledních 5 let ztratila přes 50%.

    2) složené úročení – vnímáte ho takto pouze u akcií s dividendou nebo i u akcií bez dividendy (skrze reinvestice zpět do společností, odkup akcií atd.). U vysvětlení slož. úročení mě tento rozdíl často chybí.

    Díky velmi za názory

    Reagovat
    • Zdravím a díky za zájem!

      ad 1) U investic do jednotlivých akcií se snažíme posuzovat firmy v co nejširším kontextu. Nicméně, tady prosím o pochopení, že bych nerad komentoval jednotlivé nákupy akcií. Jde o individuální záležitost; nám to v PF smysl dává, pro plno lidí to může být absolutní nesmysl. Nerad bych tím dával veřejné “tipy” na akcie. To, že jsem to koupil já, neznamená nic. Zveřejňování nákupů berte spíš jako pokus o transparentnost a doložitelnost mé investiční historie spíš než o návody, co teď konkrétně dělat. Nechápejte to prosím zle 🙂

      ad 2) Složené úročení je princip, který se aplikuje všude, kde se současný zisk využívá k dalšímu růstu. Takže u firem, co nevyplácí dividendu, to platí také. Naopak vyplácení dividend, pokud nejsou reinvestovány, ten efekt složeného úročení snižuje. Jelikož jsou dividendy daněny, vždy se malá část tohoto zisku nereinvestuje, takže striktně řečeno jsou firmy nevyplácející dividendy a reinvestující zisk do svého růstu vlastně lepší příklad složeného úročení.

      Reagovat
  • Nedáva vám v súčasnosti opäť zmysel investovať do P2P pôžičiek?

    Reagovat
    • Já k tomu přistupuju tak, že P2P půjčky jsou pro mě morálně náročné investice. Abych do nich šel, musela by mě situace nějak silně přesvědčit. Neříkám, že P2P nemůže dávat jako doplněk PF smysl, ale ani teď žádné silné argumenty pro nevidím. Trh se sice covidem a válkou trochu pročistil, Mintos funguje dál, ale výnosy dlouhodobě klesají a regulace se moc k lepšímu nevyvíjí. Znamená to zodpovědně se věnovat výběru poskytovatelů a často alokaci přehodnocovat.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *