Zápisky o tvorbě investičního portfolia

Analýzy

LEGO jako alternativní investice

Představte si alternativní investici s výnosem podobným těm akciovým, ale s imunitou vůči výprodejům na burze. Představte si, že by výnosy i ve stovkách procent za pár let nebyly vůbec nemožné. Představte si, že pro takovou investici nemusíte být šílený expert nebo trávit roky studiem problematiky. Představte si, že pro takovou investici nepotřebujete víc než pár tisíc Kč a poličku. Často se mluví o tom, že stavebnice LEGO právě všechno tohle splňují. Pojďme se na tuhle legendární hračku podívat investorskou optikou.

Přiznávám bez mučení, pro LEGO mám slabost. Patřil jsem mezi ty zástupy děcek, pro které byla stavebnice zlatým hřebem pod vánočním stromkem a nepamatuju si snad jediné Vánoce bez půlmetrové krabice 🙂 Nad katalogem jsem vydržel hodiny a snil o hradech a pirátských lodích. Ceník se tehdy dodával k brožuře odděleně a rodiče ho vždycky vyndali a radši se na něj ani sami nedívali. Je ironií, že nejvytouženější Artušův hrad s kostlivcem, figurkami, co dokázaly nasednout na koně, a dvěma bránami, jsem nikdy nedostal. Možná to bylo dobře. Možná to bylo právě díky vesmírným lodím, raketoplánům na Mysu Canaveral a podmořským stanicím, které určitě vybíral taťka, proč jsem šel na fyziku a začal zkoumat hmotu, spíš než na Historický ústav AV ČR, v.v.i. 🙂

Na jaře jsme byli na krátké dovolené ve Španělsku, kde kolega (ano, byla to moje první pracovně-soukromá dovča a bylo to zajímavé 😉 ) mimochodem utrousil, že zjistil, že jeho staré LEGO má dneska třikrát takovou hodnotu a že ho nebaví z toho utírat prach, ale že nemá originální krabici. To mě upoutalo. Vzpomněl jsem si na články, které o stavebnicích vyšly a referovaly o bombastických výnosech a já to nebral vůbec vážně. Hned po příjezdu jsem se pustil do průzkumu terénu. Cloumalo se mnou vzrušení z toho, že by člověk mohl kupovat LEGO a zároveň investovat. Viděl jsem ty krabice a nákupy po desítkách. Ráj desetiletého kluka ve mně.

Berlin rules, baby!

Další impulz byly Vánoce 2017. To jsem totiž po letech dostal znova LEGO. Tentokrát to byla řada Architecture Skyline Berlin 21027-1 jako upomínka na moje berlínské fyzikální dobrodružství. Z přítele jsem vypáčil, že kupní cena byla cca 687 Kč.

Berlín 21027-1, řada Architecture Skyline. Zdroj: rebrickable.com.

Pro zajímavost jsem se po příjezdu ze Španěl podíval na ebay ceny nerozbalené krabice tohodle setu. No a nestačil jsem se divit. Posuďte sami:

Aktuální nabídková cena nerozbaleného setu na ebay.com.

To máme něco přes 2000 Kč, takže nějakých 197% za rok a půl. Pokud bych to tedy nerozbalil. V současném stavu to vypadá spíš na 30%/1,5 roku. Ale stejně.

Proč vlastně tak rychlý nárůst hodnoty? Odpověď vězí ve fenoménu retirement – tedy vyřazení z výroby. Cena setů pak může prudce vzrůst, tím spíš pokud je to součást nějaké sběratelské řady, jakou Skyline určitě je. I já mám trochu cukání si pořídit další miniatury měst, s nimiž jsem měl něco do ničení.

Fajn, takže jsme namotivovaní a můžeme odložit emoce a se podívat na investici do LEGA trochu pečlivěji. 🙂

O LEGU seriózně

Vyhledejte si, tak jako já před měsícem, třeba “investing in lego”. Najdete bombastické články o obrovských ziscích různé provenience, serióznější Bloomberg nebo vědecký fyzikální magazín Phys.org nevyjímaje. Tam se dozvíte, že letošní vlnu populárních článků má dost možná na svědomí akademický článek od Dr. V. Dobrynskaya z National Research University Higher School of Economics, School of Finance, Moskow. Silně jej doporučuju pro každého, kdo si chce udělat fundovanou představu o detailní historické metrice investování do LEGA. Já si z něho teď vezmu jenom hlavní závěry, které znějí asi takto:

  • průměrný hrubý roční výnos dvou studovaných LEGO indexů mezi lety 1987 a 2015 byl 11%, tedy vyšší než S&P 500 (cca 8–9%), ale nižší než CRPS (12%, index Small Cap firem) – graf vidíte níže
  • LEGO má velmi malou korelaci s akciovými trhy (nesleduje stejný trend), nabízí tedy diverzicikaci a obranu před očekávaným výprodejem akcií (korelační koeficient s S&P 500 je jen 0.13, s dluhopisy dokonce záporný)
  • velmi malé sety (<339 dílků) a ultra velké sety (> 1200 dílků) nabízely nejvyšší výnosy
  • novější sety po roce výroby 2005 přinesly vyšší zisky než starší stavebnice
  • výběr kategorie nebo řady setů je poměrně podstatný, například Prince of Persia nebo The Simpsons nepřinesly zisk žádný nebo dokonce záporný, naopak řady inspirované filmovými trháky jako Star Wars nebo Piráti z Karibiku patřily mezi velmi lukrativní
Roční výnosy stavebnic LEGO vs. širokému americkému indexu S&P 500, indexu malých firem (CRSP), 10letých státních dluhopisů a pokladničních poukázek. Zdroj: Victoria Dobrynskaya et al., LEGO – The Toy of Smart Investors,SSRN Electronic Journal (2018).DOI: 10.2139/ssrn.3291456

Tohle všechno vypadá docela dobře. Na grafu výše vidíme, že LEGO je opravdu nekorelované, nedocházelo k žádným větším ztrátám během krizí po letech 2000 a 2007. Na druhou stranu poklec realizovaných cen po roce 2004 je docela markantní (pravděpodobně to souvisí s krátkodobou ztrátou růstu zisků firmy po roce 2002), takže volatilita není zanedbatelná, naopak – pokud máte rádi indikátory, pak směrodatná odchylka byla 28%.

Další pozitiva

V podstatě všechny analytické závěry uvedené ve Victoriině práci vnímám pozitivně. K výčtu bych ještě přidal pár dalších příjemných pozorování:

  • LEGO je prostě hezké, pokud chcete, můžete si některé stavebnice postavit, dát do vitríny a mít z nich reálnou radost, ani ty rozbalené totiž po ukončení výroby na ceně nejspíš neztratí (za nerozbalené ale pořád získáte dvakrát tolik) – takže kombinace příjemného s užitečným,
  • jde o ryze alternativní investici, která nevyžaduje enormní znalosti z oboru, jak je to třeba u destilátů a uměleckých předmětů,
  • žádné extrémní nároky na skladování jako u vína (ale o tomto ještě níže),
  • nebo nepříjemný vstupní kapitál a náklady na zabezpečení jako u veteránů,
  • nákupní cena je daná výrobcem, dokud se produkt vyrábí, nakupujete za férovou cenu, což je třeba u akcií hodně diskutovaný problém, navíc v Čechách jsou prodejní ceny velmi výhodné a bývají i slevy a akce,
  • retirement – vyřazení setu z produkce – je běžný, pravidelný jev, který se dá navíc predikovat, některé weby se na to dokonce specializují, mimo jiné to signalizuje jasně i samotný eshop LEGA, toto vše tedy umožňuje riziko lépe řídit,
  • investment-ready – zájem o investice do LEGA vyvolal i vznik klasických investičních nástrojů jako LEGO indexy, jednoznačné identifikátory (LEGO “tickery”), indikátory ct/pcs (cena na jeden dílek), market mappery nebo historické vývoje cen, to všechno usnadňuje orientaci v celém segmentu.

V tuhle chvíli to vypadá až podezřele pozitivně. Tohle byl přesně okamžik, kdy jsem začal pochybovat, že by to byl takový zlatý grál. Začal jsem tedy pátrat po problémech a vyhledávat spíš “why might lego investment go a total nightmare?” 🙂

Komplikace a těžkosti

Je trochu s podivem, že negativní aspekty téhle investice se hledají o poznání hůř. Přitom mi připadají naprosto relevantní a rozhodující. Bylo pro mě trochu zklamání, když jsem zpětně zjistil, že třeba české weby o investicích do LEGA se těmhle těžkostem vyhýbají.

Fundovaně na mě naopak zapůsobila Adrianova odpověď na Quora.com. Opět doporučuju pročíst, je to podle mě dost nezaujatý a otevřený pohled člověka, co do LEGA sám intenzivně investuje, ale nevidí to jako žádnou velkou investiční spásu. Spíš naopak.

Postřehy z několika odpolední na internetu bych shrnul asi takto:

  1. V porovnání s jinými alternativními investicemi má LEGO jen velmi malou hustotu hodnoty, tedy na uskladnění daného množství peněz potřebujete příliš mnoho místa, krabic a s tím spojených starostí.
  2. Nároky na uskladnění nejsou tak bezproblémové, jak to zpočátku vypadalo. Krabice se musí skladovat jako knihy, tedy na výšku a vždy pokládat na polici, nikdy krabice na sebe, jinak se promačkají. Je třeba zachovat přísun vzduchu, jinak plast zdegraduje, “rozpatlá se” (to je btw důvod, proč jsou sáčky v krabici děrované). Musí se utírat prach, protože po delší době může být papír nevyčistitelný. Vlhkost a případné plísně jsou také k zamyšlení. Sety se někdy musí držet i mnoho (desítek) let, než naroste jejich cena, špatné uskladnění může za tu dobu vaši investici částečně znehodnotit.
  3. Musíte odolat krabice neotevřít, musí zůstat zapečetěné.
  4. Jako mnoho jiných alternativních investic LEGO neprodukuje žádné cash flow, žádnou přímou finanční nadhodnotu (vs. zisky firem, kupóny dluhopisů, úroky půjček). Jde čistě o spekulaci, že někdo bude v budoucnu stavebnici chtít z emocionálních důvodů – sběratelé.
  5. LEGO čelí změně nálady spotřebitelů. Konec konců, je to jenom hračka. Svět se mění a digitalizuje stále rychleji, nejsem vůbec s to odhadnout – narozdíl od chlastu, chromovaných aut nebo Paula Cézanna –, zda za 20 let nebudou děti preferovat virtuální zábavu nad tou hmatatelnou (vidíme to už teď: youtube a Minecraft). LEGO se může snadno stát kuriózní zábavou pár starých chlápků mé generace.
  6. Je to klasická spekulace a to s sebou nese časování. Ačkoli nákup je celkem jednoduchý, je třeba zvolit správně i prodej. Pokud prozkoumáte trendy cen více setů, zjistíte, že u mnoha z nich cena vyběhne na maximum a pak se už jen rok od roku propadá.
  7. LEGO se prodává na burzách s mnohem menší likviditou, spready jsou velké, stejně jako poplatky a dodatečné náklady.
  8. Pro realizaci zisku je potřeba podniknout časově náročnější akce – najít kupce, zabalit krabici, pojistit, poslat jí poštou na druhý konec světa a modlit se, aby dorazila v pořádku.
Investorská rozvaha

Pojďme si vzít dva aspekty, které z pozorování výše plynou, a rozebrat je v intestiční rozvaze. Nejpodstatnější mi přijde malá hustota hodnoty (1.) a fakt, že se nejedná o pasivní a časově nenáročné investování (8.).

Malá hustota hodnoty znamená, že nejsme schopni uskladnit dostatečné množství peněz v malém objemu a počtu kusů. Vezměme si nějaký příklad. Pokud má mít smysl se celým novým segmentem zabývat, řešit sklad a proniknout do problematiky, musíme do LEGA dát nějakou relevantní část portfolia. Řekněme, že to bude 100 tisíc Kč. Každý investor má jiná východiska, berme to jako nějaký průměr. Jaké máme nyní možnosti? Dejme tomu, že půjdeme cestou sběratelské série Architecture Skyline, kterou jsem zmiňoval na začátku článku.

Uskladnění LEGA zodpovědným investorem. Zdroj: Mos_Eisley na brickpicker.com

Průměrná velikost krabice v této řadě je 26×19×7 cm při ceně cca 1000 Kč a hmotnosti 500 g. Budeme kupovat tedy 100 krabic. Normální police mívají dostatečnou hloubku, takže můžeme krabice skládat vedle sebe nejkratší stranou. Znamená to 7 metrů délky a 50 kg váhy. V šatně v našem bytě by to znamenalo sedm polic a zabrat celou jednu stěnu. V porovnání se zlatem: to zabere 5×3×0.3 cm při hmotnosti 100 g, nebo stříbro: 5×12×12 cm, 7 kg. A to mluvíme o 100 tisícové investici, pokud je vaše PF mnohem větší, možná byste chtěli investovat násobně víc. Půl milionu do LEGA znamená už 35 metrů polic a dva a půl metráku!

Další komplikace je, že si samozřejmě nevystačíte s řadou Skyline, aktuálně se prodává jen pár sad a my chceme diverzifikovat. Můžeme tedy naopak sáhnout po velmi drahých modelech. Třeba takový Hrad v Bradavicích z řady Harryho Pottera.

Bradavický hrad, model 71043. Krabice je už pěkný macek. Zdroj: brothers-brick.com

Tohle už je jiná káva. Druhý největší LEGO set ever. Krabice za 10 tisíc s rozměry 59×49×19 cm a hmotností 7,5 kg. Tady už budete muset designovat speciální úložné prostory, nebo krabice půjde na stojáka. Tak jako tak vám to zabere minimálně 5 m délky s rozestupem polic přes 60 cm. Tohle už možná jedna stěna v šatně nedá… V tomhle případě je hmotnost už nepříjemná i pro manipulaci při nákupu, odesílání krabice kupcům do USA a tak.

Pro lidi, co žijí v bytě, nedejbože v Praze, je to už trochu harder trip. Představu stěhování a manipulace s takovým pokladem, kterému se nesmí odřít ani roh, jsem radši ani pořádně nepromýšlel.

Když tuhle úvahu udělal přítel, vyschlo mu v krku 😀 Uvažte si sami a srovnejte s akciemi.

S tím přímo souvisí druhá záležitost – časová náročnost. Náš cíl, a věřím, že i mnohých ze čtenářů, je realizace zajímavého pasivního příjmu. Příjmu, který stál práci na počátku ve formě vydělání peněz a výběru investičních aktiv, ale dál už nic. LEGO se takto moc nechová. Představme si, že jsme prošli celým martýriem s nákupem a uskladněním. Vytvořili jsme sklad, který má dobré odvětrání, krabice jsou v ochranných krabicích. Ale to stále ještě negeneruje žádný příjem. Pro ten musíme krabice odprodat.

Jakkoli se mnoho webů tváří jinak, nemyslím, že je to tak triviální. Představte si, že chcete realizovat měsíční příjem třeba 20 tisíc jako důchod (uvažujte inflaci). Znamená to rozprodat měsíčně 10 zhodnocených krabic Skyline nebo 1 krabici Bradavic, na kterou si vemte vozík. Každý měsíc hledat protistranu, s každou jednotlivou domluvit předání, počkat na platbu, zabalit krabice, odnést těch 7 kg na poštu. Sami jsme si vyzkoušeli, jaké to je, posílat pravidelně nějaké balíky po ČR, a není to zrovna vysněná činnost na důchod. Navíc nevěřím, že návštěva České pošty bude za 20 let příjemnější než návštěva zubaře.

Pokud to přece chcete zkusit

Pokud vás přesto LEGO jako investice zaujalo, můžu tu uvést, co jsem si z pročítání webu odnesl, tedy jak bych postupoval já, kdybych do toho šel. Třeba to bude pro někoho užitečné.

  • Staré sety LEGA kupují spíš nadšenci a sběratelé, než rodiče pro děti. Sběratelé jsou vlastně jako malí kluci, takže preferují auta, lodě, vlaky, sety zaměřené na sci-fi/fantasy filmy, případně superhrdiny. Úspěch taky může slavit řada Architecture kvůli kompletování sbírek a Creator Expert.
  • Kupujte malé nebo naopak velmi velké sety, figurky se výrazně řeší. Má-li set unikátní postavičky, může být zhodnocení podpořené z velké části právě jimi.
  • Je vhodné se zaměřit na sety, jejichž výroba bude ukončena, případně mají na lego.com tag Těžko k sehnání.
  • Je třeba se zaměřit na stavebnice vyrobené po roce 2000, kdy se změnila technologie výroby směrem k vyšší kvalitě (nemůžu zpětně najít zdroj, berte to s rezervou).
  • Minimalizujte nákupní cenu. V ČR jsou ceny v maloobchodech v evropském/US měřítku poměrně výhodné, případné slevy jsou další příjemný bonus.
  • Poplatky jsou významné. Například ebay si účtuje (účtoval) 9,15% z prodejní ceny v sekci Hračky a Hobbies. Prodejci můžou být vystaveni dalším měsíčním paušálům. Paypal nebo další zprostředkovatelé převodů si účtují nepříjemné procentuální částky.

Závěr: Má to smysl?

Závěr si udělejte samozřejmě sami. Každý investor je v jiné situaci a má jiné cíle. LEGO je bezesporu alternativní investiční třída, která dává v základu smysl. Existují věrohodné studie, které ukazují, že návratnost je zajímavá a (byla) dlouhodobě udržitelná. Nejatraktivnější asi je nekorelovanost LEGA s finančními trhy a výnosnost blízká těm akciovým. Dále tato investice nevyžaduje velký kapitál a nemá extrémní požadavky na investiční znalosti a speciální skladování.

Na druhou stranu může být investice do LEGA pastí co se týče praktičnosti. Vložit nezanedbatelné peníze může vyústit v překvapivě velké nároky na prostor a obsluhu. Realizování zisků je podřízené schopnosti investora tyto sety prodat, což s sebou nese nemalou časovou investici. Budoucnost tohoto segmentu hraček nedokážu odhadnout, i když LEGU přeju jenom zdar.

Troufnu si tedy tvrdit, že seriózní investice v objemu relevantním pro portfolio je pro většinu čtenářů spíš obtížná. Pokud jste fanoušci a blázni do LEGA, pokud ho prodáváte nebo máte jiné adekvátní skladovací prostory, nebo pokud vás přitahuje představa vlastnit doma desítky či stovky tisíc LEGO dílků, snad to může být zajímavá aktivita, která navíc dává investiční smysl.

Nicméně, je tu ještě jedno hledisko. Pokud máte rádi LEGO a chcete si jím dělat radost, může být investiční idea pěkná “výmluva” užít si trochu těch peněz. Třeba si stavebnice postavíte, nikdy je neprodáte a ve stáří si při každém pohledu na ten váš Berlín 21027-1 vzpomenete, jak jste v mládí fantazírovali pod Braniborskou bránou. LEGO je totiž narozdíl od akcií hmatatelné a věčné. A já bych se nebál ani toto nazvat – super investice. 🙂

Závěr pro nás

My do LEGA investovat nebudeme. 🙂 → 🙁 Někdy prostě ta racionalita a logika musí převážit emoce, obzvlášť v investicích. S rozsahem, který by pro nás dával smysl, bychom se stali otroky LEGA, ne jeho vlastníci. Investicemi chceme dosáhnout pasivního příjmu, což nám LEGO nenabízí.

Správně by investování mělo být obdobně zábavné jako pozorovat zasychání barvy.

Warren Buffet

Jasně, jasně, já si to pamatuju. Ono to fakt znělo až moc zábavně 🙂


Poznámka k webu: Přidal jsem obsahy na začátek delších článků pro lepší orientaci a do pravého pruhu nějakou metriku našich investic. Pokud chcete dostávat upozornění na email, že jsem publikoval nový článek, přihlaste se ve formuláři v pravém pruhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *