Zápisky o tvorbě investičního portfolia

Vyhodnocení portfolia

Komentář k PF (říjen 2019)

Jak dopadlo naše portfolio po říjnu? A jak se promítl propad českých akcií do celkového výnosu? A co aktuální dění na P2P trhu? Podívejme se na uplynulý měsíc optikou našeho investování.

Výnos a diverzifikace

Takže beru do ruky svý Casio – kalkulátor, co spočítá všecky ty bizáry – a hned se dívám na to nejdůležitější: výnos za říjen je 0,43% (veškeré podrobnosti najdete v sekci portfolio). Dění v relativních i absolutních číslech shrnuje graf níže. Říjen byl sice podprůměrný, ale stále přinesl pozitivní zhodnocení.

Výkon celého portfolia. Vlevo procentuální relativní výnos, vpravo absolutní zohledňující velikost portfolia.

Uff. Ani to nevypadlo. Při pohledu na české akcie se zdálo, jako by uměly jenom klesat. Za první dny v listopadu se sice trend už asi změnil, ale říjen byl v Rybné ulici mírně krvavý, hlavně pro naše bankovní tituly. Podívejte se třeba na relativní výnos vlevo, pokles za září a říjen dosáhl více jak -6%, skoro podobný tomu ze závěru předchozího roku. Ještě větší brutus vidíme v absolutní škále, která odhaluje, že jsme poslední měsíce české akcie dokupovali, a ony dva zmíněné měsíce krásně vymazaly všechny dosavadní zisky od založení tohoto segmentu. A jsme ještě v mínusu. 😕

Relativní (vlevo) a absolutní zhodnocení našich českých akcií (segment PF1).

Ale není to žádná tragédie, jak to vypadá. Naopak. Poklesy jsme využili k dokupům a zvýšili si dividendový výnos z tohodle segmentu na příští rok. Také to ukazuje, jak důležitá je diverzifikace přes různé investiční nástroje, které jsou ideální nekorelované (nesledující stejný vývoj v čase). V naše případě hrají roli těchto stabilizačních investic hlavně P2P půjčky a v menší míře dluhopisy. Tyto investice ale zahrnují jiná, někdy významná rizika (to vidíme například na aktuálních defaultech na tržišti Mintos). Těm se chci věnovat v příštím článku. Zatím se můžete podívat na stabilizační charakter našich P2P:

Relativní (vlevo) a absolutní zhodnocení našich P2P investic (segment PF4), ve velké míře jde o výnosy z Mintosu.
Nákupy

Systematické poklesy na Pražské burze a zvyšující se dividendové výnosy stabilních firem atakující hranici 9% nás přiměly k největším akciovým dokupům akcií od začátku našeho investování. Velikost celého dosavadního portfolia jsme tak navýšili o víc než 10%.

Došlo na všechny naše české akcie: ČEZ, O2, KB a Moneta, včetně menšího navýšení pozice u Kofoly, která zásadním poklesem neprochází, ale rádi bychom zvýšili expozici do českého spotřebního segmentu.

Pravidelnou investici jsme provedli do amerických dividendových titulů: drogistiky Johnson & Johnson (JNJ) a zdravotnického REITu Ventas (VTR).

P2P: Mintoš a PeerBerry

Na tržišti Mintos se zastavil propad úrokových výnosůnárůst nezainvestovaných prostředků, se kterým jsme se potýkali poslední měsíce. Nyní jsme na historickém výnosu 10,75% p.a. a aktuální portfolio půjček generuje 9,42% – v nejnižším extrému to bylo 9,35%. Dlouhodobě ale bude tento pokles asi pokračovat, jak se do celého P2P segmentu bude valit víc a víc peněz. Na PeerBerry žádné velké změny, výnos je vyšší za cenu menší diverzifikace a většího rizika: nyní 11,69%.

Na Mintosu je bohužel poslední dny živo, protože zkrachoval další poskytovatel Rápido FinanceMetrokredit přišel o licenci v Rusku, což může vést k výrazné finanční nestabilitě nebankovky vlivem narušeného cashflow. Zda to u druhého jmenového znamená velké riziko platební neschopnosti ukážou následující týdny. My osobně jsme v těchto nebankovkách neměli žádné peníze, protože měly obě katastrofální ratingy u P2Pexplore. Ale nikoli tak strašné u Mintos ratingu! – u obou B-, který byl změněn u Rápida na C až těsně před defaultem. Ukazuje se, že Mintos rating spíš reaguje na vzniklé problémy, než že by na ně upozorňoval s předstihem. Rychlé poučení z krizového vývoje shrnuje článek na P2Pexplore.

O problematice už píšu článek, ale chvíli to ještě potrvá. Každopádně krachy na Mintosu jasně ukazují, že ačkoli se to tak nemusí zdát, P2P segment je poměrně riziková záležitost. Osobně fakt, že investor může zaznamenat permanentní ztrátu velké části kapitálu a že rizika jsou ne vždy jasně popsatelná, pro mě znamená (výrazně?) větší relativní riziko než u rozumných dlouhodobých akciových investic. Zatím je toto riziko kompenzováno nadstandardními výnosy, ale přesto apeluju na začínající investory:

I když se P2P investování může zdát snadné, přehledné, stabilní, bezstarostné a s vizáží sofistikovanějšího spořícího účtu, berte ho s náležitým respektem. Investujete do segmentu, který není s největší pravděpodobností bezpečnější a jednodušší než akciový trh.

Ty Twittery

Jelikož jsem povahou i profesí experimentátor, rozhodl jsem se, že zkusím dát šanci těm Twitterům. Sociálním sítím moc neholduju, ale tweety mi umožňují rychle a krátce reagovat na aktuální dění a sdílet odkazy, které mě zaujaly. Za čas vyhodnotím, jestli se to setká s úspěchem. 🙂

Pokud tedy Twitter máte, můžete mě sledovat. Poslední tři tweety zobrazuju ve sloupci vpravo. Stejně tak budu rád za sdílení mých článků, pokud vás zaujaly.

To bude k říjnu vše, užívejte si podzim a ať je vám *** krásně (pozor: rap, ale s drobným investičním doporučením) 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *