Zápisky o tvorbě investičního portfolia

Vyhodnocení portfolia

Komentář k portfoliu (srpen 2019)

Jak jsme investičně dopadli po bouřlivém srpnu? Ohlédněme se za dalším testem pevných nervů.

Hej, bro! Většina zasvěcených článků z průběhu srpna používala ta samá, více méně nasírací slova: “V srpnu byly akciové trhy volatilní” a úsměv. Tyhle texty musí psát lidi, co nemají zainvestovanou ani korunu 🙂

Já se pokusím vyhnout tomuhle klišé tím, že na úvod radši odcituju ASAPa Jardu, jednoho z nejautentičtějších českých rapperů, z jeho tracku Dobré ránko:

Nejsem dávno debílek, teď nemám žádnej čas, bro, celej život práce a každej tejden bankrot (bankrot do prd*le!).

ASAP Jarda, OPAK DISSU

Alespoň naše pocity to, myslím, vystihuje líp.

Nicméně žádná depka se nekoná, celé PF se znehodnotilo jen o -0,5%, takže pořád dýcháme 🙂 Víc podrobnějších grafů a tabulek obligátně nejdete v sekci portfolio. Teď pár slíbených komentářů.

Akcie a akciová ETF

Akcie lítaly jako na horské dráze, důvody jsou pořád stejné: neklid kvůli obchodním válkám, Trump na Twitteru, Brexit, inverze křivek, Perseidy, Gréta na jachtě, Musk s šancí zničit vesmír. To všechno vyústilo v koktejl, kdy jsme i během jediného týdne zaznamenali pohyb klidně o +/- 2000 EUR v portfoliu amerických US akcií.

Celkem vzato, akcie to měly za srpen za -2,2%. Nakonec provinilcem ale nejsou světové akcie – například dividendoví aristokraté zakončili měsíc jen se ztrátou -0,1% – ale akcie české s krásnou ztrátou skoro -4%. Vlastně nevím proč. Mluví se o vyřazení mnoha středo a východoevropských akcií z širokých indexů a o obecném tlaku na bankovní sektor.

Vůbec ty české akcie mě teď trochu dráždí. Klesá všechno: ČEZ, když ceny elektřiny jsou vysoko a dostavba je stále ve hvězdách (a možná fakt nebude), KB i Moneta, když dosahují rekordních zisků a bankovní daň je v nedohlednu, nebo O2, kde se všechno svádí na vstup 4. operátora. Jen si vemte, na jaké divi výnosy se ty tituly teď dostaly: ČEZ 6,8% (projektuju příští rok divi 35 Kč), KB 6,2% (projekce konstatních 51 Kč), Moneta 7,1–9,3% (projekce 5,4–7,1 Kč), O2 9,5% (projekce 20,4 Kč) a Kofola 4,7% (projekce 14 Kč). Jako je to rozhodně na zvážení.

Ještě bych se rád na chvíli zastavil u našeho portfolia amerických a trochu i evropských divi aristokratů. Aktuálně máme 17 kousků + ETFko na evropské aristokraty. Udělal jsem malý přehled akcií, které nám dělají největší a nejmenší radost.

TickerNázevZměna (za půlrok)
TGTTarget+ 58%
TAT&T+ 18%
VTRVentas+ 15%
TROWT. Rowe+ 13%
KRKroger+ 12%
PBCTPeople's- 7%
ADMArcher Daniels- 8%

Target nedávno zažil svůj historický denní nášup 20% po zvěřejnění pěkných kvartálních výsledků. Prodávat ho zatím nechceme, k desiluzi nejsou zatím moc důvody. Telecom operátorovi AT&T a zdravotnickému REITu Ventas se také daří. Samozřejmě má člověk okamžitě chuť to všechno svádět na svoje schopnosti vytipovat podhodnocené akcie, ale tak to není. Podhodnocení se projeví až po delší době, tohle je prostě jenom random. Ale příjemný random 🙂

A ještě přihodím rozložení sektorů a rozložení vzhledem k cykličnosti odvětví:

Zvažujeme další nákupy na zvýšení právě té defenzivní složky.

P2P

Mintos spolu s PeerBerry se opět ukázaly jako dobré stabilizátory hodnoty PF. Tento měsíc měl Mintos významně vyšší výkon a to paradoxně kvůli odkupům mnoha půjček – udělal 1,3% oproti průměrným 0,8%, PeerBerry má klasicky vyšší výnos okolo 1,0–1,1%, ale to vše za cenu menší kontroly nad diverzifikací přes loan originátory.

S Mintosem se poslední týdny docela pereme, nedaří se totiž zainvestovat všechny peníze. Důvod je pravidelná měsíční revize poskytovatelů podle ratingů na Mintosu a ExploreP2P. Hlavně jsme vyhodili IDFinance ze Španělska a rozhodli se, že už nechceme trpět relativně malou diverzifikaci přes státy a originátory s menším rizikem. Museli jsme tak přistoupit na nižší úroky a prodloužení doby splatnosti na 6 měsíců u některých autoinvestů. Myslím, že je to rozumná daň za nižší riziko. Výsledkem je toto:

(Ne)nákupy

Za srpen jsme bohužel neudělali žádný nákup. Ani ten povinný pravidelný. Měli jsme práci se stěhováním a s nástupem do nové práce. Ale chceme to napravit hned teď zpočátku září. Dáme samozřejmě vědět, pro co jsme se rozhodli a za kolik to nakoupili.

Tak tolik k našemu shrnutí srpna. Od září čekáme další akciovou krasojízdu z důvodu (tvrdého) Brexitu, který, vypadá to, že zase bude. Pokud se trhy pohnou významně dolů, jsme připraveni dokupovat.

Mějte se fajn, pokud vás napadne komentář k mému komentáři, pište pod článek (budu rád), a těšte se na připravovaný článek právě o růstově-dividendovém investování. Do té doby: ať vám to roste! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *