Jak na měnové zajištění

O tom, že se investice v zahraniční měně běžně zajišťují proti kurzovému riziku, se mluví často. Jak něco takového ale v praxi provést? A je to dobrá volba pro každého investora a za každé situace?

Koruna poslední měsíc oslabuje, až se nám dělají mžitky před očima. Zlí jazykové tvrdí, že už by 25.80 CZK/EUR mohla být rovnovážná hodnota, mnozí další ale stále trvají na původních odhadech síly české měny a ekonomiky na úrovni 24.50–25.00 CZK/EUR. K tomu optimističtějšímu pohledu se kloním i já, proto očekávám, že během jednoho roku by koruna mohla posílit klidně o 3 i více procent. Přestože hlavní posílení už koruna od ukončení intervencí asi prodělala, měnové zajištění je stále otázka na důkladné zvážení.

Jak měnové zajištění funguje?

Měnové zajištění se mi zprvu zdálo jako hrozně složitá věc pro profesionální a velké investory. Realita je ale jinde a jedná se o překvapivě jednoduchou záležitost. Většinou se realizuje přes tzv. měnový forward, což není nic jiného než odložená směna jedné měny na druhou. Na rozdíl od běžné směny, která probíhá za aktuální (říká se spotový) kurz a vypořádává během jednoho či dvou dnů, měnový forward znamená dohodu o provedení takové směny v pevně určený termín v budoucnu (třeba za rok) za pevně stanovený kurz, který se od současného bude jen mírně lišit.

Pojďme si to uvést na příkladu. Mám investici v EUR například na Degiru, kde jsem si nakoupil nějaké ETF za 10 000 euro. To je už dost peněz, za současného kurzu 25.8 v něm mám hodnotu 258 000 Kč. Takové posílení koruny na kurz 25.00 by znamenalo ztrátu 8 000 Kč (3%) jen to fikne. Můžeme si myslet, že se koruna už zpět na 25.8 ani v delším horizontu nevyšplhá a my jsme utrpěli ztrátu, kterou nám už nic nenahradí. Přitom jsme už od začátku posílení koruny čekali (tak jako například teď).

Znamená to, že jsme měli s investicí čekat na posílení? Vůbec ne. Místo toho si zařídíme měnový forward. Sjednáme si tedy odložený nákup korun za eura (makléři rádi říkají: budeme prodávat eura) v hodnotě 10 000 eur. Teď je kurz 25.8 CZK/EUR a makléř nám nabídne kurz 25.75 za půl roku. To je krásné, řekneme si, to je jen „poplatek“ ve formě slevy z kurzu 0.05 CZK/EUR, tedy nějakých 0.4% za rok. To je mnohem méně, než kolik koruna může snadno udělat. Obchod sjednáme.

Nyní mohou nastat dva scénáře. Za půl roku bude kurz opravdu posílený na 25.00, takže ztráta na ETF je 8 000 Kč. Ale my máme forward. Nakoupíme tedy za 250 000 Kč za tento kurz 10 000 euro a ty prodáme přes forward. Podle dohody směníme 10 000 euro za kurz 25.75 na koruny a dostaneme 257 500 Kč. Na této transakci jsme vydělali 7 500 Kč, které pokryjí ztrátu na ETF. Nula od nuly pošla.

Druhá možnost je, že koruna naopak ještě víc oslabila. V tom případě jsme na forwardu prodělali, ale zase vydělali na ETF. Jinými slovy: měnové zajištění není žádný hazard nebo sázka na vývoj kurzu, nevyděláme na něm (naopak zaplatíme mírný poplatek), ale výhodou je, že 100% neutrpíme větší ztrátu, než právě ten poplatek. Je to vlastně forma pojištění.

Jak měnový forward udělat?

Tak tohle je jednodušší, než se zdá. Nejprve si vyberete instituci, přes kterou chcete forward sjednat. Bývají to banky nebo finanční společnosti. Já už třikrát sjednával u Roklen FX a jsem s nimi spokojen. Další možnosti rychle vygooglíte, v tabulce níže dávám pár tipů.

Roklen FxTel.: 236 071 602
Raiffeisen banka
Komerční banka
Akcenta498 777 770
Patria Direct

Vezmu to na příkladu Roklenu, jinde to bude asi velmi podobné. Postup je následující. Zavoláte na inzerované číslo, vysvětlíte makléři, že chcete měnové zajištění. On se možná bude trochu ptát, proč to děláte, aby si ověřil, jestli máte o páru, co děláte. Může se zeptat na pár pojmů z oblasti měnové směny. Otázky, které jsem dostal před rokem nejen já, uvádím níže.

Co je spotový kurz? Čím se liší od forwardového?Spotový je aktuální kurz, za které lze směnit peníze okamžitě. Forwardový je ten odložený, na kterém se domluvíte.
Co je měnový swap?trochu složitější: link
Proč měnový forward chcete?Zajištění zahraniční investice.

Tím jste se kvalifikovali jako rozumní investoři. Je možné, že budete muset vyplnit investiční dotazník, v mém případě jsem jim ho poslal elektronicky. Je potřeba taky otevřít u instituce účet, což jsem už v případě Roklenu stejně měl. Na stránkách někdy straší jakýmsi LEI číslem, které jim musíte dodat. Po mně nikdo nic takového nechtěl, takže bych se toho nebál.

Pak už to jde ráz na ráz. Zavoláte, řeknete svůj telefonní PIN, sjednáte objem obchodu (kolik zajišťujete) a jakým směrem (eura PRODÁVÁTE, pokud se zajiťujete proti posílení koruny jako v příkladu výše). Makléř vám dá kurz, o kterém se moc diskutovat nedá (já nediskutoval). Mějte připravenou kalkulačku a spojítejte si, jaký kurzový rozdíl to je a kolik tedy forward stojí. Nemělo by to přesahovat 1% ročně, ale závisí to na situaci. Například minulý týden jsem dostal zajištění téměř zadarmo. A je to. Trvá to cca 5 minut hovoru. Informace o mých předešlých forwardech uvádím na konci článku.

Nepříjemnosti

S forwardem jsou spojeny dvě nepříjemnosti, kvůli kterým možná o měnovém zajištění přestanete uvažovat. První je kolaterál. Jedná se o vratnou jistinu, kterou musíte složit na účet instituce bezprostředně po sjednání forwardu a musí tam zůstat jako jejich pojistka až do splatnosti obchodu. Jeho výše se odvíjí od toho, jak velká jste pro ně ryba. Skoro určitě budete rybou malou, takže kolaterál bude cca 10%. Tyhle peníze nemůžete úročit ani jinak zhodnocovat investicí. Prý se to dá uhrát i na 5%, ale já se o to nepokoušel. Stejně nemám zainvestované všechny peníze, tak je mi to fuk.

Druhou nepříjemností je minimální výše obchodu, velikost zajištění. Na Roklenu se s vámi nebudou bavit pod 10 000 EUR/USD. Makléř mi říkal, že od téhle částky pro ně má smysl se s vámi bavit, ale až do cca 1 milionu EUR jste pořád nevýznamní a dělají vám tak trochu milost. Alespoň na Roklenu, jinde to bude, očekávám, stejné.

Příjemnosti

Našel jsem také dvě příjemné vychytávky, které zkušení investiční matadoři jistě znají: rolling a non-delivery. První jmenovaný, tedy tzv. rollování, je proces, kdy forward jednoduše místo splacení v daný termín prodloužíte. Udělal jsem to už dvakrát. Je to triviální, zavoláte a makléř přepočítá kurzy (opět si o poplatek pohoršíte) a jede se dál. Žádné posílání peněz, žádné stresy se směnou.

Druhá vtipnost je vlastně něco, co tak trochu čekáte, ale pak si uvědomíte, že komunikujete s bankovní institucí a že všechno je vlastně problém. Jde o to, že přece nemusíme za každou cenu ten sjednaný obchod vypořádávat, stačí si jen zaplatit rozdíl. Pokud jsem na forwardu vydělal, banka mi pošle ten rozdíl, pokud prodělal, vezme si trošku z toho kolaterálu. Říká se tomu „non-delivery forward“ nebo česky „měnový forward bez vypořádání nominálních objemů“. Když se zeptáte, Roklen ho umí. Ale musíte se zeptat 😉

Takže zajištění ano, nebo ne?

Záleží to. Měnové zajištění určitě nemá smysl pro investory, kteří nemají v zahraniční měně alespoň čtvrt milionu korun. Další důležitou věcí na zvážení je, zda vůbec čekáte, že se kurz bude jednostranně hýbat a k původní hodnotě se už ve vašem horizontu nevrátí. Pokud žádný pohyb nečekáte, poplatek na forwardu vám přinese malou, ale jistou ztrátu. Dalším faktorem je, že máte-li zajištěno, nemůžete na měnovém riziku prodělat, ale také nemůžete vydělat.

Já do forwardu šel z pragmatického důvodu. Měl jsem peníze v EUR na P2P portálech v době ještě před zrušení intervencí ČNB. Bylo jasné, že koruna brzy posílí a já nechtěl peníze vyvádět, směňovat na Kč, přicházet o zhodnocení a pak zase všechno zpět. Jeden telefonát bych rychlejší a pohodlnější. Dnes mám zajištěno, protože stále čekám relaxaci kurzu k hladině 24.50–25.00. Pak už zajišťovat asi nebudu.

 Forward kurzSpotový kurzSjednánoVypořádání
1. forward26,7827,0222. 3. 201721. 12. 2017
1. forward roll26,6425,646. 12. 20178. 6. 2018
2. forward25,4625,646. 12. 20178. 6. 2018
1. forward roll26,6925,656. 6. 20186. 12. 2018
2. forward roll25,5125,656. 6. 20186. 12. 2018
3. forward25,7525,656. 6. 20186. 12. 2018
4. forward (roll za 1.–3.)26,1326,086. 12. 20186. 6. 2019

Poznámka po čarou

Mimochodem, pokud se vám článek zdál užitečný a nebo máte nějaký nápad či snad dokonce kritiku, opravdu by mě potěšilo, kdybyste mi dolu napsali nějaký komentář. Však víte, zájem čtenářů člověka nakopne psát dál a udržuje ho v tempu 😉

22 komentářů: „Jak na měnové zajištění

 • 18. 6. 2018 (22:17)
  Permalink

  Super článek, já to nakonec vzdal, protože ač mám rovněž investice na P2P (Mintos,Twino,atd.) a taky na Degiru, tak nemám tam právě takový kapitál, kvůli kterému bych dělal takové složitosti (v té době to zdálo být složité). Díky článku to tak hrozně nevypadá…

  Jaká je nejmenší částka pro zajištění o Roklenu, asi o malé rybky nemají zájem..já někde četl že minimum je 10 000€ u fyzických osob?

  Reagovat
  • 18. 6. 2018 (22:56)
   Permalink

   Zdravím, doonio, a díky za komentář. 🙂 U Roklenu trochu záleží, na koho narazíš. Mně 10 tisíc EUR berou úplně v pohodě, ale kamarádovi se stalo, že jedna makléřka mu se stejnou částkou dělala problémy. Ale myslím, že to bylo kvůli stresu těsně před koncem intervencí ČNB – měli toho hodně a zajišťovaly se velké podniky.

   Těch 10 tisíc EUR nebo USD bude asi univerzální limit, chce ho Raiffka i Komerčka.

   Reagovat
 • 20. 6. 2018 (22:42)
  Permalink

  Já teda nemám zainvestované to minimum od kterého si mě budou firmy všímat a taky mi to přišlo složité i když to možná i jinde psali jednoduše. Poplatek 0,4% za rok nezní špatně. Já jsem si to dřív počítal pro poplatek 2%, protože tak nějak jsem četl, že se to zajištění pohybuje.

  Když jsem směnil ještě za 27Kč a koruna by se dostala až na 25Kč, tak mě vyšlo, že při poplatku 2% p.a. za zajištění a při zhodnocení investice 10% p.a. se už od 5tého roku držení investice nevyplatí zajišťovat. Taky když investuju pravidelně, tak by s měly ceny průměrovat, tak by to snad mělo být nakonec OK, ale těch 0,4% mě trochu nahlodalo.

  Ale píšeš, že pak musíš nakoupit eura za 250 tisíc. Takže musíš mít 250tisíc nezainvestovaných, takže to nevím jak moc se vyplatí. Až budu mít tu částku od které si mě budou firmy všímat, tak třeba o tom zas popřemýšlím a ještě víc si o tom pozjišťuju.

  Reagovat
  • 21. 6. 2018 (6:40)
   Permalink

   Přesně tak, měli bychom si vždycky rozmyslet, jestli přístup jiného investora se pro nás vůbec hodí. S tím zajištěním je to stejné, nevyplatí se vždycky a pro všechny portfolia.

   Já o něm začal přemýšlet přes zrušením intervencí. Bylo jasné, že koruna posílí a já utrpím jistou ztrátu, pokud eura ze zahraničí nestáhnu. Ale tím bych se připravil o výnos, takže jednoduchý výpočet, jaký sis udělal ty, ukázal, že měnový forward je nejlevnější cesta, jak z toho vybruslit.

   Jak ale píšeš, forward mi dává smysl, pokud investor čeká, že koruna bude posilovat tempem větším než 1% ročně a už se tolik neoslabí. V delším horizontu. Tohle byla pravda před intervencí a pořád ještě vidím prostor pro dlouhodobé posílení. Jakmile ale dosáhne 24,5–25,0 Kč/Eur, tak asi zajišťovat přestanu.

   Mimochodem, forwardem se dá na pohyb měny i spekulovat. Vlastně všichni makléři nejprve předpokládali, že chci na ukončení intervencí vydělat. Prostě „zajistit se“ bez vlastní investice v eurech.

   Reagovat
 • 17. 8. 2018 (17:39)
  Permalink

  Ještě je třeba započítat náklady obětované příležitosti. Dejme tomu, že člověk chce zajistit 1 milion. Bude ho to stát ročně 0,4 procenta, takže 4.000 Kč. Je třeba ale uhradit kolaterál 10 procent, což je 100.000 Kč. Kdybychom měli těch 100.000 zainvestováno (když leží v bance, mohou přece místo toho ležet i v investicích), vydělaly by třeba 10 procent, tedy 10.000 Kč. Pokud bychom tedy kurz nezajišťovali, byli bychom za rok +10.000, při zajištění jsme -4.000 Kč. Rozdíl činí 14.000, neboli 1.4 procenta z milionu. Když koruna posílí ročně o více než 1.4 procenta, vyplatí se zajištění. Při menším posílení se to nevyplatí. Při oslabení koruny je to dokonce ztrátové. Za posledních 12 měsíců koruna posílila o 1.2 procenta, takže se měnové zajištění de facto nevyplatilo.

  Reagovat
  • 17. 8. 2018 (18:26)
   Permalink

   Naprostý souhlas, přesně takto je potřeba uvažovat, než do zajišťování člověk jde.

   V mém konkrétním případě ušlou příležitost nezapočítávám, protože jsem heretik a nemám zainvestované všechny volné peníze – a ty stejně jenom leží v bankách a zhodnocují se mizerně nebo vůbec. Více méně je mi jedno, kde přesně leží ladem. Ale hodlám s tím něco dělat, do budoucna 😉

   Reagovat
 • 23. 12. 2018 (23:17)
  Permalink

  Ahoj Skejwi. Navazuju na naši diskuzi ze Srpna. Rolloval jsi opět měnový forward? Jaký kurz jsi dostal? Pořád je kolaterál 10%?

  Reagovat
  • 25. 12. 2018 (21:56)
   Permalink

   Zdar Tome. Ano, nakonec jsem rolloval (data jsem updatoval do tabulky), protože čekám stále pokles ke kurzu 25,00, což jsou cca 2%. Navíc mi teď nabídli forward kurz vyšší, než byl v prosinci spotový, takže efektivně záporný poplatek 🙂 Říkal jsem si, proč ne. Kolaterál zůstal 10%, objem jsem nenavyšoval, jen roll. Ty jsi do toho šel taky? A hezké svátky!

   Reagovat
   • 27. 12. 2018 (21:02)
    Permalink

    Informoval jsem se u Roklenu, minimum teď mají 50.000 EUR, kolaterál u šestiměsíčního forwardu je 10%, u tříměsíčního 5%. U obou nabízí forwardový kurz ještě lepší, než aktuální středový kurz, což nechápu, jak dělají. Zajištění by tak vycházelo de facto zdarma. Osobně si taky myslím, že koruna časem posílí. Ale kvůli současné nestabilitě na akciových trzích si myslím, že to bude až ve chvíli, kdy se situace uklidní. A to může klidně ještě rok trvat.

    Reagovat
    • 29. 12. 2018 (11:59)
     Permalink

     Díky za info. Je to zajímavé, že tak navýšili to minimum. Pro dost lidí se může stát zajištění nedostupné. Na druhou stranu je otázka, jestli člověk chce mít expozici opravdu jen vůči české koruně. Jestli opravdu nemá ani trochu globálnější ambice…

     Reagovat
  • 6. 4. 2019 (20:35)
   Permalink

   No, my to teď máme tak, že táhneme ty forwardy z dob exitu ČNB, kdy to dávalo dobrý smysl. A táhneme je jenom proto, že nám v Roklenu dávají pokaždé dost výhodný kurz (lepší než posledně), takže nemělo cenu to nerollovat. Ale nový už zakládat nebudeme a nebudeme zajišťovat ani další investice v EUR a USD.

   Reagovat
 • 7. 4. 2019 (10:32)
  Permalink

  Zajistit kurz se dá i přes forex (500plus apod) s finanční pákou. Poplatky jsou minimální.

  Reagovat
  • 7. 4. 2019 (11:31)
   Permalink

   Díky za koment, to je určitě také cesta. Pokud budeme chtít v budoucnu ještě zajišťovat, asi to zkusíme právě přes forex na vlastní pěst.

   Reagovat
 • 29. 8. 2019 (20:11)
  Permalink

  Nějaké novinky ohledně zajištění, nebo Rollu? Já zvolil cestu právě přes Forex a na výše zmíněném Plus500 zajišťuji 10000€, páka je tam 1:20, tzn. kolaterál byl nějaký 500€, což je krásný za klidné spaní…V EUR investicích mám cca 20k EUR, tak váhám že kolem hladiny 26Kč ještě znova něco dozajistím, zvlášť když je to zadarmo vlivem rozdílných sazeb ČNB/ECB

  Reagovat
 • 12. 9. 2019 (8:33)
  Permalink

  Někdy okolo června 2019 mi vypršel poslední forward na CZK/EUR. Tím jsem dokončil to, co jsem forwardy chtěl dosáhnout: vyřešit exit ČNB a nemuset vytahovat eura ze zahraničí, ale ne nutně průběžné zajištění proti standardním pohybům kurzů (o výhodnosti při dlouhodobém investování se vedou spory, je to spíš ideologická otázka než věcná – minimálně užitek zajišťování není jednoznačný).

  Jiná věc je to, co říkáš. Ty rozdílové sazby centrálních bank jsou zajímavé a začal jsem uvažovat o forwardu jenom z toho důvodu. Euro je teď na 25.90 Kč. Zkusím zjistit, jaké forwardové kurzy mají zase na Roklenu a dám vědět. Líbil by se mi víc než Plus500, já k těmhle CFD brokerům nemám moc důvěru. Ale asi je to jen emocionální záležitost 🙂

  Reagovat
 • 5. 1. 2021 (19:18)
  Permalink

  Dobry den,

  muzu se prosim zeptat, jestli jeste pokracujete v menovem zajistovani? Pripadne je mozne se jeste nechat menove zajistit pres Plus500? Jak to pripadne funguje? Nikde jsem tam tu volbu nevidel :/

  Dekuji Vam za odpoved 🙂

  Michal

  Reagovat
  • 5. 1. 2021 (19:22)
   Permalink

   Zdravím, měnové zajišťování momentálně neprovozujeme, protože v turbulentních dobách nám změna kurzu snižuje volatilitu akciové složky z rozvinutých trhů. Slyšel jsem, že Plus500 umožňuje forexový forward, ale nemám s tím zkušenost, já to dělal přes Roklen. Na p2pforum.cz tam s tím mají někteří investoři zkušenosti, zkuste to tam.

   Reagovat
 • 9. 1. 2022 (12:17)
  Permalink

  Zdravím, bylo by možno nějak vysvětlit, jak funguje to rollování? Počítám, že základní forward tak nějak správně chápu, ikdyž některé věci ve článku mě trochu nahlodaly 😉

  Příklad:

  10 000 x 25 = 250 000,- (nákup ETF)
  10 500 x 25 = 262 500,- (5% zhodnoceni bez měnového pohybu za rok)

  Bez zajištění, 1 rok

  10 500 x 26.25 = 275 625,- (10,25%, +5% zisk, oslabení czk o 5%)
  10 500 x 23.75 = 249 375,- (-0,25%, +5% zisk, posílení czk o 5%)

  Zajištění 1 rok, forward kurz 24,9 (náklad 0,4%)

  (10 000 x 24.9) + (500 x 26.25) = 262 500,- (5%)
  (10 000 x 24.9) + (500 x 23.75) = 260 875,- (4,35%)

  V některých přikladech uvádí i to, že se celá částka přepočte sjednaným kurzem, ale to mi nedává smysl, protože předpokládám, že u banky / roklenu je sjednán jak kurz, tak i množství.

  Pak by v obou případech byl výsledek:

  (10 500 x 24,9) = 261 450,- (4,51%)

  Je to tak nebo je to nesmysl?

  Dále, tento příklad vychazí z toho, že jsem dnes tedy nakoupil ETF za 25 eur / czk, na rok si zajistím fixaci, v den vyrovnání pozici uzavřu, inkasuji 10 500,- eur, 10 000,- eur pošlu do banky a 500,- vyměním za spotovou cenu. Hedge tak funguje jako ona zmiňovaná pojistka.

  Nikde jsem ale nenašel pořádné příklady, jak je to s tím rollování, tj. neprodám, ale chci se opět zajistit na další rok.

  Z článku vyplývá, a už se na to i někdo ptal, že bych na to potřeboval dalších 250 000,-, ale to se mi nějak nezdá. Dál ve článku zase je poznámka je, že jde rollování / prodloužení udělat „zavoláte a makléř přepočítá kurzy (opět si o poplatek pohoršíte) a jede se dál. Žádné posílání peněz, žádné stresy se směnou“.

  A tady by mě právě zajímalo, jak to rollování skutečně probíhá, nikde jsem nenašel nějaké srozumitelné vysvětlení.

  Rěkněme, že platí situace ze začátku, dnes jsem tedy nakoupil ETF za 25 eur / czk

  Vím, že ETF budu držet 5 let a pak ho chci prodat. Udělám tedy zajištění v den nákupu na 1 rok a pak ho 4x prodloužím (jde to kolikrát chci?) a až po 5 ti letech realizuji.

  Nevím, jaký v tu dobu bude kurz, ale předpokládám, že koruna posílí (prostě to chci mít jako tu pojistku).

  A teď by mě zajímalo jak to reálně bude, když to např. 2 roky netrefím a koruna bude oslabovat dva roky po sobě o 10% a pak ty poslední roky bude zase posilovat každý rok o 10%. Na konci tedy bude posílení koruny o 10%

  Tzn. první rok bude výsledek jako v příkladu

  (10 000 x 24.9), ale aktuální kurz po roce je 26,25 czk / eur. Co se bude dít teď? Bankéř mi nabídne např. kurz 26,24, já tedy zase zaplatím jen poplatek (spread), ale co s tím reálným kurzovým rozdílem, který byl zafixováný a který je teď?

  A další rok zase koruna o 10% oslabí, pak posílí, atd.

  Ideální by bylo to popsat i s konkrétními čísly, tohle mi není jasné. Díky moc za vysvětlení

  Reagovat
  • 9. 1. 2022 (12:25)
   Permalink

   Mám tam blbě výpočet na konci, je to 5%, nikoliv 10. Předpokládejme tedy, že koruna 2x po sobě oslabí o 5% a pak tři roky po sobě posílí o 5% (nebo co se bude líp počítat). Jde mi hlavně o ten příklad, co se konkrétně stane při tom prodloužení.

   Reagovat
  • 11. 1. 2022 (3:55)
   Permalink

   Ahoj Pavle. No, hodně otázek. Dovol mi odpovědět trochu pedagogicky.

   1. Podle otázek nevíš, jak měnové zajištění funguje. To je v pořádku. Ale nikdy by ses neměl pouštět do tržních operací na základě odpovědi nějakého blogera na internetu, když jim sám nerozumíš. Forwardy bez vypořádání nominálních objemů jsou pákový produkt, na kterém při neznalosti můžeš prodělat mnoho peněz.
   2. Nikdo za tebe domácí úkoly nenapíše. Promiň. Mít konkrétní otázku, chtít s něčím poradit nebo debatovat o problematice s ostatními je totálně ok, ale tou dřinou s chápáním věcí si musíš projít sám. Musíš to pochopit sám a být si jistý tou logikou.
   3. Procenta se nesčítají. Pokles koruny o 10% a následný nárůst o 10% nedá nulové zhodnocení, ale 0.9×1.1=0.99, tedy -1%. Pozor na to.
   4. Měnové zajištění s tebou budou banky řešit od nominálních objemů okolo jednotek milionů Kč, možná je ukecáš na 1M. Budou od tebe chtít deposit 10%. Pokud si nevyjednáš, že to bude bez vypořádání nominálů, budeš muset ty miliony v jednu chvíli kurzově opravdu protočit. Pokud bys našel banku, která to dělá i v menších objemech, dej prosím vědět, čtenáře by to mohlo zajímat.

   Reagovat
   • 11. 1. 2022 (10:31)
    Permalink

    Ahoj, diky za odpověď. Právě proto, že jsem shlédnul x videí na youtube, kde to vysvětlují a přečetl x článků, tak jsem chtěl vědět reálnou zkušenost někoho, kdo to fakticky provedl. Všechny příklady, které jsem našel, byly vždycky na pouze na určitou částku a na určitý termín (např. exportér chce mít jistotu, že až dostane zaplacenou fakturu 100 000 eur za rok, tak dostane přesně známý počet Kč). Na příklad, kde se řeší investice a zárověň ještě posunutí forwadu, jsem našel pouze tenhle jediný článek 🙂
    Pokud máš nějaký link, kde je to vysvětlené, tak budu opravu rád, pokud bys ho poskytl a já si to, samozřejmě, nastuduji.

    A co se to týká toho jednoduchého příkladu, tak i zde se informace liší, tj. některé příklady jsou špatně.

    Např. na jednom investičním webu jsem našel tenhle článek

    Z technického hlediska funguje měnové zajištění následovně. Předpokládejme situaci, kdy investor na začátku roku nakoupí zahraniční cenné papíry v hodnotě 1 000 euro a při aktuálním kurzu 25 EUR/CZK za ně zaplatí 25 000 korun. Současně uzavře kontrakt, který zafixuje budoucí směnný kurz na zpětný nákup korun po jednom roce na hodnotě například 24,9 EUR/CZK. Náklad takového zajištění je tedy 10 haléřů na každé jedno euro, tedy necelé půl procento. O toto půl procento klesne výnos celé investice. Dojde-li po roce ke zhodnocení zahraniční investice o 5 % a současně domácí měna posílí na kurz 24,5 EUR/CZK (tedy o 2 %), bude čistá hodnota investice nezajištěného investora po přepočtení do korun 25 725 (1 050*24,5) a čistý výnos tedy bude činit přibližně 3 % ((25 725/25 000)-1)*100). Zajištěný investor však k přepočtu do korun použije sjednaný kurz 24,9 EURCZK a jeho hodnota investice tak bude 26 145 korun (1 050* 24,9), což odpovídá výnosu přibližně 4,6 % – neboli o 1,6 p.b. více než u investora nezajištěného.

    Zaráží mne výpočet „a jeho hodnota investice tak bude 26 145 korun (1 050* 24,9)“, neboť zde není zajištěno pouze 1000 eur, ale celá výsledná částka, vč. zhodnocení 1050 eur.

    Jinde na webu v příkladech zase ve výpočtech pouze uvádí zajištěnou částku 1000 eur, tj. výpočet by byl (1 000 * 24,9) + (50 * 24,5) = 26 125,- a nikoliv 26 145,-., což mi přijde správně, ale třeba se pletu (?)

    Investici mám vyšší než 1M, měnové zajištění jsem nikdy neřešil, neříkám, že se do toho někdy pustím, dlouhodobě to třeba ani nemá smysl, ale když vidím, že na kurzu ztrácím nějakých 7%, tak jsem to právě začal studovat. Jen prostě nemůžu nikde najít reálné příklady pro případ, který jsem popsal, tj. investice do ETF a zajištění např. na 5 let, které bych si mohl projít.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *