Zápisky o tvorbě investičního portfolia

AnalýzyFinanční nezávislost

Je finanční svoboda možná?

Pasivní příjem, finanční svoboda, kapitálová renta, důchod z portfolia? Říkejme tomu, jak chceme, jde o jedno a totéž: vytvořit takové portfolio, které nám bude plně hradit naše životní náklady. Je to pohádka a sen střední třídy, nebo možná budoucnost zodpovědného investora? Kolik musíte měsíčně odkládat, abyste takové portfolio do svých 50 let vytvořili?

Já ten pojem moc rád nemám. Finanční svoboda. Na tohle sousloví narazíte snadno i na pofidérních webech o zbohatnutí na binárních opcích (ano, ty mi hodně leží v žaludku 😉 ), na blozích dvacetiletých studentů stejně jako na profesionálních investičních portálech. Ve skutečnosti je to pojem bez jasné definice. Když jsem ještě bydlel na VŠ koleji a měl pár tisíc měsíčně od rodičů a přilepšoval si doučováním Lebesgueových integrálů, žil jsem skromně a měl pocit, že mi peníze stačí na cokoli. Vůbec jsem necítil nedostatek a prohlásil bych se za finančně svobodného. Zároveň z mého příbuzenstva můžu uvést příklad, kdy příjem opravdu vysoko nad normál nestačí k našetření ani koruny. Nejlepší rada je tedy: “Chceš být finančně svobodný? Zeptej se šéfa, jestli ti nepřidá, a přestaň nesmyslně utrácet.” 😉

Dobrá, o tomhle není tenhle článek. Nebojte 🙂 Teď se totiž zamyslíme nad tím, kolik musíme měsíčně vkládat do našeho rozumně výkonného portfolia, abychom ho po určitém počtu let získali tak velké, že jeho roční zhodnocení už bude dostatečné na pokrývání našich životních nákladů. Jinými slovy: chci, aby mi investice v mých 50 letech generovaly měsíčně 25 tisíc, se kterými si vystačím a půjdu do “důchodu” a budu už jenom chodit bosý po posečené trávě na Vysočině a skládat opery. Mám na tohle teď vůbec dostatečné příjmy?

Nebudeme to dlouho zdržovat. Udělal jsem jednoduchý modýlek, který předpokládá následující: 1. podaří se nám udržet stálou výkonnost portfolia po celou dobu investice a “důchodové” fáze, 2. nastanou-li propady cen akcií, stačí se v daném investičním horizontu vyrovnat, 3. poplatky za nákupy jsou zanedbatelné, 4. jakékoli výnosy portfolia okamžitě reinvestujeme (!), 5. žádné výnosy se nezdaňují, vyjma výplaty renty, která je daněna 15%.

Pokud toto platí, pak nám odpověď na otázky výše dává tato tabulka. Předpoklad zhodnocování portfolia je 5% nad míru inflace (tj. reálně např. 7%, což je krásně dosažitelné).

Vysvětlivka: První řádek je požadovaná zdaněná měsíční renta, druhý řádek je velikost vytvořeného portfolia (tyto peníze se výplatou renty samozřejmě nesnižují a můžete je buď předat do dědictví nebo utratit navíc k důchodu), první sloupec je počet let, které chceme portfolio budovat a pak jít do “důchodu” a hodnoty uvnitř tabulky představují měsíční vklad do našeho portfolia.

Příklad: Pokud chceme po 30 letech od teď mít čistou rentu 25 tisíc, musíme měsíčně po dobu 30 let odkládat přes 8 tisíc. Vytvoříme tak portfolio, které bude dosahovat skoro 7 milionů. Jeho případný rozprodej nám přilepší cca dalších 25 tisíc po dobu 20 let důchodu. (Pozor, při zmenšování portfolia bude klesat i generovaná renta.)

Je to tedy dosažitelný cíl?

No, asi jak pro koho. Záleží na vašich aktuálních příjmech, kolik z nich si můžete dovolit vložit do středně rizikového portfolia, záleží, zda dokážete udržet 5% zhodnocení nad inflaci, rozhodovat bude, jak moc jste nároční, kolik válek a měnových reforem proběhne…

Nedá se říct nic určitého. Přesto něco z tabulky jasně plyne. Do 10 let tvorby portfolia se skoro neprojeví složené úročení, jde o spoření s bonusem cca 50% kapitálu navíc. Deset let je nejkratší rozumný investiční horizont pro akciové trhy a zároveň doba, na kterou se dá ještě něco predikovat. Pokud je vám 30 a zakládáte rodinu a najdete prostor pro pětitisícovou měsíční úložku, budete moct jít v 60 do předčasného důchodu s přilepšením 15 tisíc a naspoříte přes 4 miliony na lékařskou péči a dovolené v karavanu. Totéž se ale povede za deset let 35 letému ajťákovi, který je single, o rodině nepřemýšlí a utrhne si přes 25 tisíc měsíčně.

Možná máte nějaký vstupní investiční kapitál a možná si věříte na lepší zhodnocení. Pak jsem pro vás připravil tabulky, které vypadají o poznání veseleji. Při plánování ale myslete na to, že možná teď děláte 14% p.a. na P2P, ale tady mluvíme o horizontech několika desetiletí – udržet takovéhle tempo může znamenat podstoupit nepřiměřené riziko velké ztráty.

Vysvetlivka: K je počáteční kapitál, g je čistý roční úrok nad reálnou inflaci (tj. 7% při inflaci 2% dělá g = 5%). Červené záporné měsíční úložky naznačují, že můžete místo vkladů už teď peníze z portfolia vybírat a stejně na rentu dosáhnete 😉

Tak jak vidíte svojí budoucnost? Samozřejmě, takovéhle tabulky jsou jenom taková realitou inspirovaná hra. Budoucnost neznáme, ale plánovat ji nám dává určitou jistotu. Ať už vám úvahy plynou jakýkoli směrem – od zazobaného rentiéra ve 40 až po mírnou depresi nad aktuálně malými příjmy, nedělejte z toho velké závěry. Investujte, protože je to zábava a zodpovědné, ať už si pro nás život chystá cokoli. 🙂

2 komentáře: „Je finanční svoboda možná?

  • Vždy, když vidím podobné grafy, tak mě mrzí, že jsem nezačal o 5-8 let dříve. Čas je z tohoto pohledu nenahraditelný. Na druhou stranu, zase jsem viděl kus světa, což má taky svá plus 🙂 a nějakých 27 let začátek, je ještě relativně OK.

    Přiznám se, že já konečný investiční cíl nemám. Možná je to chyba, ale spoustu věcí chápu jako proces a odkládám, i když nevím, na co jednou dosáhnu. Vždy když mám na spořáku víc, než 3-5 měsíční rezervu, tak se rozhodnu co s těmi penězi udělám. Rád bych najel na systém měsíčních vkladů, ale jako OSVČ mám poměrně výkyvy v příjmech, tak to řeším např. jednorázovou investicí každých několik měsíců.

    Btw: Blog rád čtu, tak určitě pokračuj v psaní ;). Bohužel poslední dobou se to skoro všude zlomilo v krypto a každému je už pomalu pod 100% ročně málo.

    Reagovat
    • Teda řekl bych, Joshuo, že 27 let je dost luxusní začátek investování. Většina lidí nezačne do třicítky. Máš před sebou víc jak 30 let investování, což je hromada času. 🙂

      Já na měsíční investice najíždím teď, tak uvidíme, jak dlouho vytrvám.

      Jo, díky. A neboj, tenhle blog bude ke kryptu vždycky docela skeptický. 😉

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *