Zápisky o tvorbě investičního portfolia

Vyhodnocení portfolia

Státní dluhopisy podruhé + vyhodnocení portfolia po půl roce

Od února 2024 uplynula už nějaká doba a vytvořila už dostatečný vnitřní tlak na to, abychom se znovu podívali na kondici a výnosy našeho portfolia. Nejdříve se ale zastavíme nad něčím, co aktuálně řeším: rozšíření konzervativní části portfolia pomocí státních dluhopisů ČR.

Asi mnozí budou z vlastní zkušenosti souhlasit s tím, že konzervativnější části F.I.R.E. (ale i obecně dravějších) portfolií nejsou snadná záležitost. Nemohou nést úplně slabý výnos, protože PF musí zvládat nápor pravidelných výběrů, ale zároveň na ně máme požadavky na stabilizaci majetku a v mém případě i funkci expozice portfolia do české koruny kvůli snížení měnového rizika. Ve výsledku dostáváme oříšek, který se neřeší snadno, v Čechách obzvlášť. Pokud vás moje úvahy nad tímto problémem zajímají, nabízím zápisky z přemýšlení níže. Ovšem varuji, tentokrát jen suše a bez kreativních tropů (tak nakonec tam jeden je 😉 ). Jinak standardní vyhodnocení PF následuje od kapitoly 2.

Státní dluhopisy jako kotva?

Shrňme si moje požadavky na defenzivní část PF:

  1. nižší kolísavost než akciová
  2. malá korelace s pohyby akciového trhu
  3. výnos alespoň ~2% p.a. nad inflaci (nominálně tedy asi 4+% p.a.)
  4. bezobslužnost – nízké nároky na můj čas v průběhu investice
  5. expozice do české koruny
  6. omezená vnitřní rizika (a mít schopnost je vůbec vyhodnotit)

Do úvahy pro mě v českém rybníčku spadají čtyři základní třídy investic: (A) české státní dluhopisy, (B) české korporátní dluhopisy, (C) nemovitostní fondy(D) přímý nákup investičního bytu. Vezmu to odzadu a relativně úsporně.

Investiční byt (D) je řešení, kde je samozřejmě konflikt s požadavkem (4) na bezstarostnost. Ten se sice dá řešit přenecháním výběru a správy bytu specializovaným firmám, ale i tak jde o investování poměrně náročné na pozornost. Po konzultaci s několika takovými společnostmi velmi hrubě odhaduju budoucí návratnost na max. 4–5% nájemní výnos mimo Prahu a asi 2–3% p.a. zhodnocení nemovitosti. Tato čísla se mohou naboostovat hypotékou, která má ale při současných sazbách negativní dopad na cashflow, což je u FIRE portfolia problém. To, co je pro mnoho lidí dobrým řešením, u mě moc nefunguje.

U nemovitostních fondů (C) lze na hypotéční boost dosáhnout v FKI variantách. Na pováženou je na druhou stranu bod (1), kde nízká volatilita je jen domnělou záležitostí na papíře z důvodu neoceňování reálným trhem, jak jsme už popisovali. Podle mého bude platit, že pokles a ochlazení na nemovitostním trhu z COVIDové doby se bude “rozpouštet” do výnosů z dalších let, které budou o to nižší, jen aby na grafu vývoje hodnoty nebylo nepříjemné ocenění směrem dolů. Samotný efekt tohoto lehkého “zahlazování” volatility asi problém není, spíš to dělá celý produkt méně transparentním – požadavek (6). Každopádně nízké výnosy mnoha dříve “rozjetých” nemovitostních FKI fondů jsme v roce 2023 a 2024 už viděli, takže je možné, že větší část je už rozpuštěna 🙂 Jak moc se mi nechtělo kupovat nemovitostní FKIčka na přelomu let 2021/2022, o tolik víc mě to láká nyní. Očekávané výnosy jsou tu 7–10% p.a. Tuto variantu tedy vidím relativně schůdnou, i když bude investice rizikovostí stát někde mezi konzervativní a dynamickou složkou.

Problém českých korporátních dluhopisů (B) v otázce vyhodnotitelnosti vnitřních rizik (6) se skloňuje všude možně a pro mě by šlo o sázky naslepo na velké zavedené firmy. Jaké je skutečné riziko toho, že účelové prázdné firemní schránky pro emisi dluhopisů skutečně budou zachraňovány v případě problémů mateřské společnosti, která tak dostojí svým ručením, neumím vůbec vyhodnotit. Nevím, co všechno je ve světě dravých firem miliardářů možné, ale na českém kapitálovém trhu jsem viděl jen za poslední roky docela dost. Reálně lze nyní získat výnosy okolo 7% u těch důvěryhodnějších emisí.

Státní dluhopisy ČR (A) se dají nakupovat až překvapivě snadno a rychle. Zaujalo mě, že po propadu výnosů (nárůstu ceny) od podzimu minulého roku jsou 10leté dluhopisy opět na výnosech do splatnosti (YTM) přes 4% p.a. To je ale za současných sazeb zajímavá situace, protože před rokem nabízely nejlepší 10leté termínované vklady podobné úroky, zatímco dnes je problém se dostat ke 3%. Vezmeme-li v potaz, že kupóny dluhopisů se nedaní pro emise po 1. 1. 2021, dává nám to efektivní úrokový ekvivalent na spořácích/termíňácích na úrovni až k 5%. To se mi líbí. Je to jen o 1.5% méně než akceptovatelné korporátní dluhopisy, které se nedají rizikovostí srovnat.

Připravil jsem pro vás tabulku dluhopisů z nabídky Patria, u kterých se kupón nedaní, včetně YTM z minulého roku a v současnosti. Já budu opět kupovat to, co jsem kupoval před rokem, tedy ST. DLUHOP. 1,95/37.

Výnosy do splatnosti (YTM) u státních dluhopisů ČR dostupných u Patria v současnosti a před rokem. Všechny dluhopisy jsou vydané po 1. 1. 2021 a jejich kupón se tedy nedaní: YTM je tedy čistý. Vpravo: srovnání s daněným úrokem, dodávající stejný čistý zisk.

Spolu se standardními státními dluhopisy přišly na přetřes i ty proti-inflační. Samozřejmě, zda se jich zbavit a odprodat, či neodprodat…

Odprodat, či neodprodat – to je otázka: je důstojnější zapřít se a snášet surovost dvouprocentního výnosu a jeho rány, anebo se vzepřít moři trápení a skoncovat to navždy? Odprodat, do 8. listopadu – a je to. Odprodat – a navždy ukončit úzkost a věčné útrapy a strázně, co údělem jsou investora do bondů s variabilním kupónem – co si můžeme přát víc, po čem toužit? – Odprodat, do 8. listopadu – do osmého, možná devátého? – a právě v tom je ta zrada. Až ztichne vřava Alenky spásy, v kruhu válečné inflace můžeme mít jen sny – to proto váháme a snášíme tu dlouhou bídu, jíž se říká proti-inflační dluhopis. […] To nám láme vůli – snášíme radši hrůzy, které známe, než abychom šli vstříc těm neznámým.

Skejmlet, princ vinohradský, L. P. 2024

Myslím, že Skejmlet to vystihl líp, než bych to dokázal já. Přesně takhle to cítím. Snášíme radši hrůzy, které známe, než abychom šli vstříc těm neznámým. Proti-inflační dluhopisy patří do defenzivní části PF, a tak mají portfolio chránit před hrůzami neznámými, ne se hnát za výnosem. Navíc, tato složka má víc komponent: doplňují je právě standardní státní dluhopisy s výnosem přes 4% ročně a snad v budoucnu i nějaké to FKI. Pokud vše dopadne dobře, bude do konce roku vypadat tímto způsobem:

Skladba konzervativní složky mého PF ke konci tohoto roku za předpokladu, že vše půjde s nemovitostními fondy dobře.

Předpokládám-li, že FKI fond dosáhne výnosu alespoň 80% průměrného dosavadního výnosu, bude mít celý defenzivní segment výnos 4,8% ročně při inflaci 2%, tedy požadavek na výnos bude bohatě splněný. Pokud bude inflace výrazně vyšší, třeba 6%, bude schopná tato část PF inflaci stále porazit o 0,6%, což by bez proti-inflačních nedokázala. Teoreticky 🙂 Tak uvidíme.

Sváteční mudrování nad defenzivní složkou PF tedy skončilo rozhodnutím: proti-inflační neprodávat a nově dostupné peníze směřovat v poměru 2:1 do státních dluhopisů a případného nemovitostního FKI, které chci intenzivně řešit příští týdny. O výsledku mé investigace, hlavně co se valuací týče, můžu poreferovat příště.


Telegrafický report

A teď se už podívejme, jak si naše pěkně zdefenzivněné portfolio, vedlo za posledních půl roku. Samozřejmě, profi-inflační dluhopisy začaly už páchat první škody 😅

Nejprve telegraficky operace a rozhodnutí, která jsme za ten půlrok udělali:

  • Pravidelně investujeme jako o závod, nevynechali jsme opět ani jeden měsíc; mimořádné příjmy alokujeme na trh tak, jak přichází STOP
  • Připravujeme se na druhou větší dávku nákupu státních dluhopisů s cíleným výnosem 4.2+% p.a. STOP
  • Chystáme se pořádně si vyhodnotit FKI nemovitostní fondy, mám naplánované schůzky STOP
  • Politici nám opět předvádí, co to znamená český kapitálový trh – a co on znamená pro ně, za což děkujeme, protože nám to pomáhá při bolestném rozchodu s českými akciemi. I nadále klesá jejich zastoupení v PF, po nadcházející dluhopisové investici se dostaneme pod 5.5%. Největší pozice, Moneta, bude představovat 2.5% PF, KB 1.9% a ČEZ klesne pod 1% STOP

A teď už k portfoliu samotnému.

Jak si vedlo celé PF?

Od začátku roku do konce září 2024 zvýšilo naše PF hodnotu o 10.4% a s vnitřním výnosem (se započtením “časování” vkladů) 12.2%. V reálných číslech (se započtením inflace) jsme od začátku roku 2021, tedy od počátku inflační epizody, na zhodnocení 4.4% ročně nad inflaci, od roku 2017 pak 6.2% p.a. nad inflaci. Tímto stále plus mínus zvládáme držet náš dlouhodobý investiční cíl ~5% ročně nad inflaci. Snad příští roky budou inflačně jednodušší.

Vývoj PF za 8 let od počátku mapování vidíme na obrázku níže. Vlevo je zhodnocení podkladových aktiv, které dosahuje 107%, tedy 9,6% ročně. Vpravo pak absolutní výnosy, jejich celkový nárůst a příslušný vnitřní výkon přes 12% ročně (bere v potaz časování trhu a vklady). Poslední prudký nárůst v grafu vpravo je dán jednak expanzí trhu, ale také umístěním většího vkladu v listopadu 2023. Roční volatilita za poslední čtyři roky je okolo 7%.

Zhodnocení portfolia za daný měsíc (sloupce) a kumulativní zhodnocení od založení (křivka) jako relativní výnos v procentech (vlevo) a absolutní výnos normalizovaný na 100 (vpravo). Vodorovná čárkovaná čára vlevo zobrazuje průměrný výnos.

Pokud máte rádi čísla, tak přikládám výpis z vyhodnocení přes různé parametry a sektory, vše vůči CZK.

========================================================= 
Vnitřní míra výnosnosti portfolia (IRR): 12.1% p.a.
Průměrný výkon podkladových aktiv (TWRR): 9.6% p.a.
Roční volatilita za 1Y / 4Y (TWRR): 7.1% / 7.2%
=========================================================
Aktuální měsíční/12m výkon vs. průměrný podkl. aktiv: 1.80% / 19.10% vs. 0.76%           
Zhodnocení portfolia od založení (z IRR): 151.44%        
Zhodnocení podklad. aktiv od založení (z TWRR): 107.51%        
Majetek pocházející z výnosů (vč. bytu): 25.4% (30.3%)     
Finanční nezávislost (vč. inflace): ~94% 
========================================================= 
Výkon složky: 1M / prům. 1M (z IRR) / 12M / od založ. (z IRR) / Vol 1Y / Vol 4Y 
Akcie celkem: 2.16% / 0.79% (1.09%) / 25.37% / 113.22% (186.69%) / 9.28% / 10.72%        
Dluhopisy celkem: 0.68% / 0.59% (0.64%) / 5.12% / 35.88% (40.22%) / 3.16% / 1.90%   
Nemovitosti celkem: 0.00% / 0.89% (0.88%) / 0.00% / 134.24% (134.22%) / 0.00% / 15.24%     
Cash ekviv. celkem: 0.33% / 0.42% (0.43%) / 5.45% / 12.08% (12.86%) / 0.23% / nan%      
========================================================= 
Výkon podsložky: 1M / prům. 1M (z IRR) / 12M / od založ. (z IRR) / Vol 1Y / Vol 4Y 
České divi akcie: 2.81% / 1.03% (1.20%) / 25.96% / 107.08% (216.99%) / 5.98% / 12.43%     
Světové ETF akcie: 1.95% / 0.67% (1.23%) / 26.21% / 63.32% (176.86%) / 10.66% / 12.98%     
Světové divi akcie: 2.35% / 0.78% (0.79%) / 21.75% / 56.46% (69.40%) / 10.93% / 12.66%     
Pozemky: 0.00% / 0.89% (0.88%) / 0.00% / 94.72% (134.22%) / 0.00% / 15.24%            
Výkon akciových PF

Možná přehlednější než samotná čísla jsou rozklady grafů pro jednotlivá subportfolia PF1–7, pokrývající naše různé investiční zaměření. Rychlé info o aktuálním rozložení PF do těchto složek ilustrují následující koláče (podrobnější, ale ne zcela aktuální strategii najdete v sekci Portfolio).

Složení PF z jednotlivých investičních tříd (vlevo) a našich sub-portfolií (PF1-7) k závěru měsíce.

Grafy níže pak zase ukazují vývoj všech tří akciových sub-portfolií: české akcie (PF1), světové akcie prostřednictvím ETF (PF2) a americké a evropské dividendové akcie vlastněné přímo i přes ETF (PF3). Můžeme si všimnout, že růstové akcie, obsažené významně v PF2, se chovaly v letech 2022 a 2023 opačně, než hodnotové akcie z PF3. Když jedny byly pod silným tlakem, ty druhé měly tendenci posilovat. Takto se snažíme snižovat kolísavost celkového PF, které se posčítá do docela rozumné volatility a příjemného, i když možná ne tak rychlého, kontinuálního růstu.

Relativní a absolutní výnosy pro segment českých akcií (PF1).
Relativní a absolutní výnosy pro segment ETFek na světové indexy (PF2).
Relativní a absolutní výnosy pro segment US a EU dividendových akcií (PF3).
Výkon P2P a kreditního PF

V současnosti nemáme v tomhle sektoru žádný kapitál – a ani ho tam alokovat neplánujeme, následující graf je tedy spíš pro ukázku předchozího vývoje. Fluktuace zisků od exitu (počátek roku 2020) je dána kurzovým pohybem CZK/EUR.

Relativní a absolutní výnosy pro segment P2P a kreditního trhu (PF4).
Výkon dluhopisového PF

Dluhopisové sub-portfolio se skládá především ze státních dluhopisů ČR. Důvodem je velká bezpečnost těchto investic, expozice do CZK a také relativně zajímavé výnosy: máme proti-inflační dluhopisy, které si hodláme nechat do splatnosti, chránící část PF před jakoukoli inflací, dále jsme nedávno nakoupili standardní dluhopisy ČR s výnosem do splatnosti ~4,5% p.a. S oběma typy bondů jsme moc spokojeni.

Náš mix emisí proti-inflačních dluhopisů ČR.

Kromě těch státních máme i pár českých korporátních. Zde ale upozorňuju, že tyto dluhopisy je třeba mimořádně pečlivě vybírat a omezit se např. jen na ty obchodované na pražské burze, nebo distribuované kvalitní společností s velmi dobrým renomé či bankou (např. Wood & Company, J&T banka, velké české banky…). Přehled všech vlastněných dluhopisů najdete v sekci portfolio.

Relativní a absolutní výnosy pro segment dluhopisů (PF5).

První procentuální pokles výkonnosti (květen 2018) je z důvodu diskontování ceny dluhopisu nakoupeného v půlce roku. Státní dluhopisy znamenaly zpočátku sice pokles úroku, ale díky úplně jinému rizikovému profilu jsme do nich mohli nalít mnohem více peněz – absolutní výnosy silně narostly. Posléze “díky” inflaci vyrostly i ty relativní. Významný nárůst ke konci roku 2023 je způsoben pohybem ocenění standardních státních dluhopisů, což je při očekávání klesajících sazeb ČNB standardní chování.

Výkon nemovitostního PF

Tenhle segment jsme zavedli spíš pro formu. Nevlastníme žádný byt, jenom zemědělskou půdu. Její ocenění děláme podle přímých nabídek, co nám chodí do schránky. Ty malé peněžní toky je pachtovné. V sekci portfolio uvidíte, že procentuálně tyhle investice nepředstavují žádný významný podíl majetku (~1%). Ale tak třeba časem.

Relativní a absolutní výnosy pro segment nemovitostí a pozemků (PF6).

Poslední dobou nám přestaly nabídky odkupu chodit, proto jsme ocenění neměnili. Očekával bych ale, že trochu od svých maxim pokleslo.

Poslední nákupy

Tuto tabulku vedeme hlavně kvůli sobě, abychom na sebe měli bič a s železnou pravidelností každý měsíc nalili peníze do akciového segmentu (70% přebytku příjmů) a do konzervativního (dluhopisového) segmentu (30%). Zároveň věřím v transparenci, ukazuju prostě to, co s PF dělám, a nic neskrývám. Pokud se někdo chce inspirovat vyváženější strategií s cílem okolo 5% p.a. nad inflaci, tak se klidně inspirovat může. Berme to ale spíš jako ukázku principů, ne návod na konkrétní kroky.

Rozlišujeme pravidelné investice, které bychom měli měsíčně dělat, abychom dosáhli predikce modelu níže, mimořádné investice, které postupně vkládají přebytečnou cash nebo opravují nějaká opomenutí a chyby 😅 , reinvestice dividend, případně likvidace některých pozic. Čísla v závorkách u tickerů jsou nákupní/prodejní ceny v denominované měně.

MěsícInvesticeNákup/vkladOdůvodnění/komentář
září 2024Pravidelná do PF3QDVI (9,03)Pravidelný vklad
září 2024Pravidelná do PF2SXR8 (544,22), SXR7 (177,88)Pravidelný vklad
srpen 2024Mimořádná do PF3QDVI (8,81)Vklad bonusů
srpen 2024Pravidelná do PF2SXR8 (505,90)Pravidelný vklad
červenec 2024Pravidelná do PF3QDVI (9,08)
červenec 2024Pravidelná do PF2SXR8 (548,34)Pravidelný vklad
červen 2024Pravidelná do PF3QDVI (8,59)
červen 2024Pravidelná do PF2SXR7 (173,66)Evropa už dlouho nebyla
květen 2024Pravidelná do PF3QDVI (8,59)Hodnotové akcie US
květen 2024Pravidelná do PF2SXR8 (511,49)SP500
duben 2024Pravidelná do PF3QDVI (8,87)Hodnotové akcie US
duben 2024Pravidelná do PF2SXR8 (509,26)Pěkně pravidelně
březen 2024Pravidelná do PF3QDVI (8,74)Hodnotové akcie US
březen 2024Pravidelná do PF2SXR8 (501,14), AGED (6,56)Pravidelný vklad
únor 2024Pravidelná do PF2SXR8 (488,03)Pravidelný vklad
leden 2024Pravidelná do PF3DQVI (8,37)Hodnotové akcie US
leden 2024Pravidelná do PF3QDVI (8,373)US value akcie
prosinec 2023Pravidelná do PF3QDVI (8,305)US value akcie
listopad 2023Pravidelná do PF5Dr. Max 8,50/28 (100)Zvýšení výnosu konz. části PF
listopad 2023Mimořádná do PF5St. dluhop. 1,95/37 (74,70), St. dluhop. 3,50/35 (91,40)Rebalancování k udržení 70:30 stavby, za prosinec
listopad 2023Pravidelná do PF3QDVI (7,688)US value akcie
listopad 2023Mimořádná do PF2SXR7 (147,76), SXR8 (427,58), UST (57,29), AGED (5,74), XMME (45,86)Větší vklad přebytečné cash
říjen 2023Pravidelná do PF3QDVI (7,464)US value akcie
říjen 2023Pravidelná do PF2SXR7 (142,54)Běžná investice do EU ETF
září 2023Mimořádná do PF2SXR8 (436,54)Místo konzervativní investice
září 2023Pravidelná do PF3PFE (32,92), PPL (23,45), UPS (155,55), PEP (169,51), SPYWBěžná investice, rebalancování
srpen 2023Mimořádná do PF3PRU (90,40), APD (284,98), SKT (22,92), VTR (41,76), EIX (69,75), MMM (98,68), BBY (74,84), ALB (186,76), TGT (124), MDT (84,15), TROW (107,49), KO (60,19), KR (46,84)Realokace z prodejů ČEZ a CZ dividend, rebalancování divi akcií
srpen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (424,75)Běžná investice
červenec 2023Mimořádná do PF2SXR8 (433,64)Místo konzervativní investice
červenec 2023Pravidelná do PF3PFE (37,33), PEP (190,20), UPS (188,11), OMC (84,07), TXN (184,69)Rebalancování
červen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (426,41)Běžná investice přebytků
květen 2023Pravidelná do PF3PPL (26,14), WBA (29,86), LEG (31,38), TROW (108,62), JNJ (154,40)Rebalancování
květen 2023Mimořádná do PF2XMME (45,94)Namísto konzervativní části PF
květen 2023Likvidace v PF1ČEZ (1205)Snížení expozice z důvodu vysoké volatility a geopol. riziku
duben 2023Pravidelná do PF2XMME (45,22), UST (48,60)Pravidelná do indexů
duben 2023Mimořádná do PF3CMI (234,80)Místo konzervativní investice
duben 2023Likvidace v PF1ČEZ (1178)Snížení expozice z důvodu vysoké volatility a geopol. riziku
březen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (384,61)Běžná investice do indexů
březen 2023Mimořádná do PF3PRU (81,76), PFE (40,32)Reinvestice divi, investice místo konzervativní složky
únor 2023Pravidelná do PF3T (19,22), KR (44,64), VZ (40,24), CMCSA (39,17), MTB (161,11), CSCO (47,68), VTR (51,34)Pravidelné navyšování pozic v divi titulech
únor 2023Mimořádná do PF2SXR8 (398,94), XMME (48,01)Kompenzace za neinvestování v lednu
prosinec 2023Pravidelná do PF3PRU (98,80), TGT (145,50), MDT (76,70), CSCO (47,20), VTR (45,18), MMM (118,76)Navyšování pozic v divi titulech
prosinec 2022Likvidace v PF3LAZ (34,79), OGN (28,26), VFC (27,34)Daňová optimalizace, likvidace neperspektivních pozic
prosinec 2022Mimořádná do PF2SXR8 (372,77), SXR7 (135,04)Investice přebytků z prodejů
listopad 2022Pravidelná do PF2SXR8 (395,00)Pokračujeme v akumulaci US.
říjen 2022Mimořádná do PF3TROW (102,33), WBA (33,62), LAZ (32,98), VZ (37,18), EIX (56,98), LEG (32,64)V době nižších cen nakupujeme kvalitní firmy více.
říjen 2022Pravidelná do PF2SXR8 (381,42)Americe v této krizi věříme nejvíc.
září 2022Pravidelná do PF2SXR8 (402,50)Náhradní za srpen.
červenec 2022Pravidelná do PF3BBY (70,09), VFC (44,82)Americký retail ve slevě s dobrou divi.
červenec 2022Likvidace v PF1ČEZ (1091), Moneta (83,28)Snížení expozice na rizikovém trhu, rebalancování.
červenec 2022Mimořádná do PF2SXR8 (393,66), SXR7 (125,74), UST (46.995), AGED (6.118), XMME (47.903)Realokace z prodejů ČEZu a Monety kvůli rebalancování a riziku.
květen 2022Mimořádná do PF1Moneta (79,20)Spekulativní nákup pro účely povinné nabídky převzení ze strany PPF (k níž nedojde).
březen 2022Pravidelná do PF5Dluhopis Direct pojišťovnyPo delší době korp. dluhopis se slušným rizikem.
březen 2022Pravidelná do PF3TXN (180,20)Expozice do technologií.
únor 2022Pravidelná do PF2SXR7 (130,38)Nějak jsme kvůli válce neměli náladu nic speciálního vybírat.
leden 2022Reinvestice divi do PF1ČEZ (805)Výběr se po vývoji v posledním roce pro nás ztenčil na ČEZ a KB.
leden 2022Pravidelná do PF2SXR8 (399,70), SXR7 (146,80)Poklesy na indexech.
prosinec 2021Likvidace v PF2UIMR, EXS2, LYYALikvidace starých a neoptimálních ETF po 3letém testu.
prosinec 2021Pravidelná do PF2SXR7 (151,42) a XMME (52,93)Nechtělo se nám vybírat divi akcii.
listopad 2021Pravidelná do PF3EIX (65,816)Zvětšení expozice do utilit.
říjen 2021Pravidelná do PF3SPYW (22,755)Nevěděli jsme co jiného, euro aristokrati stále nevyrostli
září 2021Reinvestice divi do PF3CMI (227,50)Podhodnocené Industrials
září 2021Pravidelná do PF3VZ (54,30)Telecomu máme málo, další T nechceme.
září 2021Náhrada za srpen do PF3OMC (72,99)Mediální korpo ještě nemáme.
srpen 2021Pravidelná do PF3nic 🙁v procesu...
červenec 2021Pravidelná do PF3PRU (–)Pojišťovací a správcovský aristokrat v dobré kondici za snesitelnou cenu
červen 2021Pravidelná do PF1Moneta (79,30)Neodsouhlasení transakce s PPF
květen 2021Pravidelná do PF3MRK+OGN (75,70)Zvýšení pozice ve pharma, rozumná cena, dobrá divi
duben 2021Pravidelná do PF1KB (659,60)Stále se ještě tolik nezotavila z propadů
březen 2021Přebytky do PF5proti-inflační státní dluhopisy
březen 2021Pravidelná do PF1ČEZ (548)balancování PF
únor 2021Pravidelná do PF3PFE (34,88)větší expozice do pharma, pod prodejním tlakem, divi ok
únor 2021mimořádná do PF2CEMU (130,04), CSPX (328,77), XMME (57,53)plánovaný větší vstup do indexů
leden 2021pravidelná do PF3SPYW (21,48)stále dobrá valuace evropských divi aristokratů
prosinec 2020pravidelná do PF2CEMUbalancujeme rovnoměrně ETFka na Evropu i USA
prosinec 2020reinvestice divi do PF3PPL (27,715)reinvestice nasbíraných dividend
listopad 2020mimořádná do PF2CSPX (307,36), CEMU (117,48), RBOT (8,89)plánovaný větší vstup
listopad 2020pravidelná do PF1ČEZ (472)aby se pořád nenakupoval SP500
říjen 2020pravidelná do PF2CSPX (290,38)rutinní nákup ETF na SP500
září 2020pravidelná do PF2CSPX (285,29)rutinní nákup ETF na SP500
srpen 2020mimořádná do PF1ČEZ (453)reinvestice dividendy
srpen 2020pravidelná do PF3T (29,97), IBM (124,61), WBA (38,74)akcie divi aristokratů s dobrou valuací
červenec 2020pravidelná do PF2SXR8/CSPX (278,24)rutinní nákup ETF na SP500
červen 2020mimořádná do PF3SPYW (20,9)Evropa je stále nízko
červen 2020pravidelná do PF3PPL (28,65), LAZ (32,43)nízké valuace, balancování titulů
květen 2020pravidelná do PF3KO (46,72), LEG (31,25)nízké valuace, dobří aristokraté
květen 2020pravidelná do PF1MONETA (50,10)reinvestice dividend O2
duben 2020pravidelná do PF1KB (532)nízká valuace, dobrá kapitálová pozice
březen 2020mimořádná do PF2SXR7, SXR8ETFka na SP500 a EU
březen 2020mimořádná do PF1ČEZ (427), MONETA (79,20)Obecné výprodeje, vysoké divi výnosy
březen 2020pravidelná do PF1KB (735)Obecné výprodeje, malá pozice v KB
únor 2020mimořádná do PF3MMM (157,85), WBA (51,14), CAH (51,34), T (37,15), PCBT (15,56), IRM (31,85), CMI (163,22), OZK (27,29), UPS (93,96), ADM (35,95)Využití dvou poklesů v měsíci
únor 2020pravidelná do PF3SPYW (24,98)Rozšiřování EU divi aristokratů
prosinec 2019mimořádná do PF3IBM (134,13), SPYW (24,14)Hlavně rozšíření evropské expozice, IBM nenarostla
prosinec 2019pravidelná do PF1ČEZ (503)Využití poklesu, dostavby se nebojíme, slibný výhled
listopad 2019mimořádná do PF3KO (53,38)Níže platí i pro Coca-Colu, jen valuace je trochu vyšší; ale chceme robustnost
listopad 2019pravidelná do PF3PEP (135,29)Robustní růst zisků u PepsiCo i přes krizi 2008, rozumná divi, valuace ok
říjen 2019mimořádná do PF1KB (783), Moneta (72,45), ČEZ (518), O2 (216,5) a Kofola (289)Využíváme propadu na Pražské burze a výrazněji dokupujeme všechny naše pozice.
říjen 2019pravidelná do PF3JNJ (131,46), VTR (65,95)Sektor necyklické spotřeby a zdravotnický REIT, oba v mírném propadu, zvyšujeme pozice
září 2019mimořádná do PF1O2 (216,50 a 218), Moneta (74,95), CEZ (523)dividendové výnosy stále rostou, průměrujeme
září 2019pravidelní do PF3CAH (48,56)Health care je defenzivní
červenec 2019reinvestice divi do PF1O2 (220,50)Rebalancování PF českých akcií reinvesticí CZ dividend
červenec 2019mimořádná do PF3PPL (29,75), KR (22,23), LAZ (35,53)Distributor a výrobce energie, řetězec supermarketů a investiční manažer
červenec 2019pravidelná do PF3JNJ (132,13)Gigant v oblasti necyklické spotřeby, odolný v krizích, za fér cenu
červen 2019mimořádná do PF3SKT (16,06), IRM (30,93) a VTR (66,97)První REITy v PF: outlety pod tlakem, rozjeté datové sklady a konzervativní zdravotnictví
červen 2019mimořádná do PF1O2 (216,50)Lokální pokles k divi výnosu ~9,7%, doteď malá pozice s ohledem na výnos
červen 2019pravidelná do PF33M Company (MMM; 169,23)Americký dividendový aristokrat, 60 let navyšování dividend, průmyslový a spotřební gigant, nízká valuace
květen 2019pravidelná do PF4vklad do platformy MintosStále stabilnější inovující platforma, zatím nemáme obavy
květen 2019založení PF3T (31,18), IBM (134,40), PBCT (16,20), LEG (37,87), TGT (70,70), WBA (52,83),
ADM (41,08), TROW (104,35), ALB (69,88),
SPYW (23,15)
zakládající sada dividendových US a EU aristokratů, nízká valuace, slibný růst do budoucna, evropské akcie pomocí ETF
květen 2019mimořádná do PF4založení PeerBerryDiverzifikace platformy k Mintosu, solidní review
květen 2019výběr z PF4likvidace TwinaVýběr zbytku peněz kvůli neuspokojivé finanční situaci platformy
duben 2019pravidelná do PF1Moneta (73,20)vysoký výnos, lokální pokles ocenění
duben 2019mimořádná do PF1KB (868), O2 (249), ČEZ (531,50)ČEZ a KB s růstovým potenciálem, O2 vysoký divi výnos
duben 2019výběr z PF4likvidace TwinaVýběr poloviny peněz kvůli nepěkné finanční situaci platformy, zbytek stále zainvestovaný
březen 2019pravidelná do PF4vklad do Mintos

Díky za přečtení.
Z Prahy zdraví
Skejwi.

9 komentářů: „Státní dluhopisy podruhé + vyhodnocení portfolia po půl roce

  • Skejwi, četl jsem dnes na cc.cz rozhovor, u SP500 očekáváš 6,6% nad inflaci i do budoucna?

    Reagovat
    • Je to těžko říct. Ale lepší vodítko než minulost nemáme. V dlouhém horizontu snad ano.

      Reagovat
  • 4% na statnim dluhopisu mi neprijde dost, i kdyz je to vic, nez bylo drive. Lze z tech dluhopisu nejak oportunisticky vystoupit, kdyby nastal vyplach na jinych aktivech? Srv. US statni dluhopisy, nakup na IBKR. Jinak blahopreji k rozhodnuti prodat CEz, tez jsem tak ucinil, cZ akcie adieu. 🙂

    Reagovat
    • Standardní české dluhopisy lze prodat na over-the-counter trhu organizovaném většinou bankou, která vám dluhopis prodala. Ještě jsem to nezkoušel, ale mělo by to fungovat stejně jako samotný nákup, u delších splatností se spready nezdají omračující. Tedy v podstatě podobně jako US bondy na IBKR, jenom dráže a pomaleji.

      Reagovat
    • 4% na SD je fajn, při nízké míře rizika. Byť hloubka trhu není velká a řada velkých bank to má hybernováno v HTM portfoliích, tak v těch menších objemech lze sehnat cenu na sekundáru v bance, primární dealeři mají povinný market making na sekundáru. Mám s tím dobrou zkušenost jak u nákupu tak prodeji a nikdy jsem nedostal horší cenu než na Patrii. V případě sell offu tomu ale bude odpovídat cena. Rozhodně risk /reward ve srovnání s korporátními dluhopisy dobrý. A teď mám na mysli KKCG, Sko-Energo , Dr. Max. i přes pěkné kupony.

      Reagovat
  • Dobrý den, nedaly by se nahradit vaše akciové ETF které máte ve svém portfoliu jedním ETF na MSCI world ? Došlo by ke asi ke zjednodušení, výsledek by byl asi podobný nebo mi něco uniká?
    Děkuji za odpověď, KH

    Reagovat
    • Máte pravdu, výsledek by byl velmi podobný a přijde mi to jako dobré řešení pro ty, kdo to nechtějí moc řešit. Bývá tam trochu větší TER a replikace bývá sampling, ale to jsou maličkosti.

      Reagovat
  • Zajímal by mě názor na ta realitní FKI. Já jsem obecně odpůrce díky malé transparentnosti valuačního procesu a nízké likviditě (redemption period 6 měsíců a to už vůbec nechci předjímat, kdyby současně chtělo ven třeba 60% investorů). Jaká jsou pro Vás Lukáši kritéria potenciálního výběru a motivace do toho vůbec jít? Já sleduji historii, vlastní angažovanost zakladatelů (min 30%), zajištěnost nemovitostí. ( ale kdyby se to podělalo, chtěl bych vidět tu vymahatelnost) . LTBV max 50%. Výnos 6-8% mi v podstatě za equity financing příjde jako neadekvátní. 10% minimum, spíš víc. Jsou v té džungli nabídek velké rozdíly. Pořád mi to někdo cpe a já ne,ne,ne. Já prostě radši tu equitu , protože když chci udělat get out tak ho mám. Bohužel jsem deformován 30 letou prací na dealingu a viděl jsem tolik situací o kterých jsem si myslel že nemůžou nastat a ony nastaly. Takže keep it simple , žádná komplexnost a likvidita je pro mě důležitější než výnos.

    Reagovat
    • Z podobných důvodů jsem realitní FKI po dvou dřívějších rozborech dvakrát odmítl. Uvidíme, co se urodí napotřetí. 🙂

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *