Zhodnocení PF za září 2022
Září bylo opět krvavé. S&P 500 klesl o víc jak 9% a od začátku roku ztrácí 25%. Tohle už portfólii zahýbe. Jak dopadlo to naše? A proč je třeba “bejt připravenej ztratit víc, než vyděláš za několik let”?
Když jsem se předevčírem vracel z pracovní cesty a čekal před gatem, seděl kousek ode mě chlápek a vyprávěl svým příbuzným, jak se dělá obyčejný, starý dobrý business.
“Nemusíš dělat nic speciálního. Nemusíš umět nic speciálního. Řekneš si: kde? Tak třeba Košice, na náměstí. Řekneš si: co? Tak třeba hadry. A otevřeš obchod s hadrama. Seženeš půjčku od banky, nakoupíš sortiment, najmeš paní. Pak na to za půl roku koukneš, nejde to? Zavřeš. Jde to? Necháš. A jdeš dál. Řekneš si: kde? Tak třeba Český Budějovice. Řekneš si: co? Tak třeba suvenýry, cetky. A otevřeš obchod s cetkama. Seženeš půjčku… Když toho máš dost a vydržíš, vyděláváš prachy, daňově optimalizuješ, hlavně udržet co nejvíc prachů v oběhu po co nejdelší dobu. A musíš bejt připravenej na ztráty. Já ztratil v životě víc peněz, než většina lidí vydělá za celej život. Ale vydělal jsem ještě víc.”

Kromě toho, že jsem si znovu uvědomil, jak jsou prachy relativní a jak moc nejsou měřítkem ničeho, našel jsem v tom i přímou paralelu k investicím. Stejně jako věda je “podnikání v poznání”, je investování opravdu takové “podnikání pro introverty” a oboje se řídí podobnými pravidly. Pokud neusiluješ o to být pasivní alternativou Elona, nemusíš dělat nic speciálního. Nemusíš umět nic speciálního. Řekneš si: kdy? Tak třeba teď. Řekneš si: co? Tak třeba Ameriku. A otevřeš si brokera a nahraješ peníze. Nakoupíš SXR8. Pak na to za tři pět let koukneš. Dává to stále v PF smysl, zastává to v něm roli, kterou od toho chceš? Ne? Zavřeš to a přehodnotíš. Funguje to? Necháš. A jdeš dál. Když toho máš dost a dobře diverzifikované a vydržíš dlouhodobě, vyděláváš prachy, daňově optimalizuješ, hlavní je udržet co nejvíc peněz na trhu po co nejdelší dobu. Samozřejmě, musíš bejt připravenej na virtuální ztráty při volatilitě. Třeba během takovýho září ti může majetek klesnout víc, než kolik vyděláš za celej rok (v lepším případě mnoho let). Ale až čas zisky vyprůměruje, vyděláš daleko víc.
A pak že je cestování otrava.
A jaké jsou naše investiční aktuality za září?
- Nestihli jsme nakoupit index za vklad určený na září, za což jsem nakonec rád kvůli poklesům, takže to napravuju dneska.
- Zatímco hodně investorů řeší poklesy trhů, já jsem nervózní z inflace. Proti volatilitě trhů jsou jednoduché obranné mechanismy, pokud nejsem s rizikem ok, dá se snížit výměnou za nižší očekávaný výnos. Ale bojovat s inflací je ze střednědobého hlediska velmi těžké. Zatímco naše PF ztratilo od začátku roku na hodnotě nominálně asi 3%, inflace nám ukrojila přes 15% a od ledna 2021 pak 24%. Na rozdíl od akciových valuací, tady si nejsem jistý, kdy a zda vůbec očekávat hodnotovou kompenzaci.
A teď už k portfoliu.
Obsah
Jak si vedlo celé PF?
Během července snížilo PF hodnotu o 3,5%. V absolutních číslech šlo o vůbec nejhorší měsíc od začátku investování, v relativním pohledu o 3. nejhorší. A kdo za to může? Světové (US) indexy i akcie, klesly přibližně o -6,5%. České akcie se “držely” na -4,8%. Od začátku roku jsme nominálně v mínusu asi 3%. Po započtení inflace je to samozřejmě hrůza. Jak je vidět na posledním grafu na konci článku, i se všemi příjmy se reálná hodnota našeho majetku k FI cíli neblíží, naopak se pomalu vzdaluje. Detaily jsou níže.

Pokud máte rádi čísla, tak přikládám výpis z vyhodnocení přes různé parametry a sektory, vše vůči CZK.
=========================================================
Vnitřní míra výnosnosti portfolia (IRR MWRR): 7.9% p.a.
Průměrný výkon podkladových aktiv (TWRR): 7.6% p.a.
Roční volatilita za 1Y / 4Y (TWRR): 6.6% / 8.7% =========================================================
Aktuální měsíční/12m výkon vs. průměrný podkl. aktiv: -3.50% / 2.02% vs. 0.61%
Zhodnocení portfolia od založení (z IRR): 59.10%
Zhodnocení podklad. aktiv od založení (z TWRR): 55.12%
Majetek pocházející z výnosů (vč. bytu): 17.5% (29.9%)
Finanční nezávislost (vč. inflace): ~56%
=========================================================
Výkon složky: akt.m. / prům.m. (z IRR) / 12M / od založ. (z IRR) / Vol 1Y / Vol 4Y
Akcie celkem: -6.11% / 0.55% (0.52%) / -4.37% / 48.96% (45.57%) / 10.36% / 14.01%
P2P celkem: 0.41% / 0.46% (0.83%) / -3.36% / 39.63% (82.64%) / 6.01% / 6.44%
Dluhopisy celkem: 1.31% / 0.57% (0.73%) / 15.10% / 17.14% (23.43%) / 1.97% / 1.55%
Nemovitosti celkem: 0.00% / 1.18% (1.15%) / 8.97% / 132.20% (130.16%) / 11.79% / 20.09%
Cash ekviv. celkem: 0.00% / 0.22% (0.24%) / 0.66% / 0.66% (0.98%) / nan% / nan%
=========================================================
Výkon podsložky: akt.m. / prům.m. (z IRR) / 12M / od založ. (z IRR) / Vol 1Y / Vol 4Y
České divi akcie: -4.83% / 0.63% (0.73%) / -3.29% / 52.78% (70.24%) / 12.89% / 17.34%
Světové ETF akcie: -6.68% / 0.27% (0.08%) / -12.77% / 22.47% (4.79%) / 15.79% / 17.56%
Světové divi akcie: -6.34% / 0.79% (0.68%) / 2.69% / 36.53% (33.72%) / 12.23% / nan%
Pozemky: 0.00% / 1.18% (1.15%) / 8.97% / 93.84% (130.16%) / 11.79% / 20.09%
Výkon akciových PF
Možná přehlednější než samotná čísla jsou rozklady grafů pro jednotlivá subportfolia PF1–3, pokrývající naše různé akciové zaměření. Rychlé info o aktuálním rozložení PF do těchto složek ilustrují následující koláče (podrobnější, ale ne zcela aktuální strategii najdete v sekci Portfolio).

Grafy docela dobře ukazují, že propady trhů za poslední měsíce se týkaly víc technologií a growth akcií. Pokles na PF2 (světová ETF) je už docela markantní. Bližší info o dlouhodobém složení našeho mixu najdete na stránce portfolio.



Výkon P2P a kreditního PF
V současnosti nemáme v tomhle sektoru žádný kapitál, následující graf je tedy spíš pro ukázku předchozího vývoje. Fluktuace zisků od exitu (počátek roku 2020) je daná kurzovým pohybem CZK/EUR.

Výkon dluhopisového PF
Zatímco v začátcích dluhopisového investování jsme zkoušeli i české korporátní dluhopisy, což bych v současnosti každému nováčkovi v podstatě s univerzální platností zakázal, od počátku roku 2020 následovala rotace do státních proti-inflačních dluhopisů. A nemůžeme si to vynachválit.

První procentuální pokles výkonnosti (květen 2018) je z důvodu diskontování ceny dluhopisu nakoupeného v půlce roku. Státní dluhopisy znamenaly zpočátku sice pokles úroku, ale díky úplně jinému rizikovému profilu jsme do nich mohli nalít mnohem více peněz – absolutní výnosy silně narostly. A dnes “díky” inflaci rostou i ty relativní.
V současnosti držíme následující mix emisí státních dluhopisů:

Výpočet nárůstu hodnoty dluhopisového PF je jen orientační – každý měsíc jeho výkon počítám z aktuálního meziročního růstu spotřebitelských cen. Ve skutečnosti je pro každou ze čtyř emisí státních dluhopisů je rozhodná jiná meziroční inflace. Jednou za kvartál ale hodnotu PF5 opravíme o skutečnou likvidační hodnotu účtu (vizte ty dva píky v r. 2022). V delším horizontu je vyhodnocení realistické.
Výkon nemovitostního PF
Tenhle segment jsme zavedli spíš pro formu. Nevlastníme žádný byt, jenom zemědělskou půdu. Její ocenění děláme podle přímých nabídek, co nám chodí do schránky. Ty malé peněžní toky je pachtovné. V sekci portfolio uvidíte, že procentuálně tyhle investice nepředstavují žádný významný podíl majetku (<3%). Ale tak třeba časem.

Poslední nákupy
Tuto tabulku vedeme hlavně kvůli sobě, abychom na sebe měli bič a s železnou pravidelností každý měsíc nalili peníze do akciového segmentu (70% přebytku příjmů) a do konzervativního (dluhopisového) segmentu (30%) – i když se zrušenými státními dluhopisy nevím, co to teď přesně znamená. Zároveň věřím v transparenci, ukazuju prostě to, co s PF dělám, a nic neskrývám.
Rozlišujeme pravidelné investice, které bychom měli měsíčně dělat, abychom dosáhli predikce modelu níže, mimořádné investice, které postupně vkládají přebytečnou cash, reinvestice dividend, případně likvidace některých pozic. Čísla v závorkách u tickerů jsou nákupní ceny v denominované měně.
V září jsem pro pracovní shon nestihl investovat pravidelný vklad, dorovnáme to tento měsíc. Naopak jsem nahradil investici za srpen
Finanční nezávislost
FI je pro nás způsob, jak se popasovat s časovým rozkladem hodnoty peněz. Je to pro nás důvod peníze mít, vydělávat a nějak je zhodnocovat. Doufáme, že nás FI rozhoupe udělat kariérní změny, které nám umožní prožít život taky ještě trochu jinak a… troufaleji.
Srovnání růstu hodnoty PF vůči modelu uvažující zhodnocení na úrovni 5% a 7% nad inflaci. Vše vůči poměrně velkorysému finančnímu cíli. Jak vidíme, začátek roku 2022 je prostě špatná kombinace vysoké inflace a poklesu PF. Inflace přidává do tohoto grafu dodatečnou volatilitu, takže to asi bude krasojízda. Nechme se od života překvapit.

Jednoduchý model růstu PF, založený na 5% a 7% zhodnocení nad inflaci akciové složky PF a investování 75% příjmů. Modrá křivka je realita inflačně očištěného portfolia vyjádřeného v CZK. Vlevo zoom grafu napravo.
Díky za přečtení.