Zápisky o tvorbě investičního portfolia

Vyhodnocení portfolia

Zhodnocení PF za listopad 2022

Ohlédnutí za investičním listopadem a listopadovou diskuzí na téma pasivní investice = replikace kapitálu bez práce. A přidáme si také novou definici: tzv. minimalistické investování.

Gnossienne číslo 1 je jedním z nejznámnějších děl od Erika Satieho – mnohými hudebními teoretiky považovaného za dědečka hudebního minimalismu, tedy takových jmen jako J. Adams, J. Cage, S. Reich, M. Nyman, P. Glass a dalších minimalistických borců. Pokud skladbu neznáte, navrhuju si dát 3 minuty klídek a poslechnout si ji:

Hlavní zádumčivé melodické téma se ve skladbě dvakrát téměř identicky zopakuje, pak ho oddělí krátká rytmická epizoda a nastoupí druhé, tázavější téma, opět dvakrát zopakované. Znovu epizody a znovu hlavní a po oddělení opět druhé téma. A konec. Samotné opakování ze skladby ještě nutně předzvěst minimalismu nedělá, je jím ta maličká drobnost na čase 1:54, 1:59 a ještě dvakrát později. Pomlka namísto silně očekávaného přírazu mění vyznění a i atmosféru. Tohle později minimalismus dokázal vytěžit naplno: repetitivnost k posluchači promluví, až když je lehce změněna. Tím silněji, čím je změna menší. Hezký příklad je taky třeba v prvním kolenu opery Einstein na pláži od P. Glasse, kde vhodné narušování opakování počítání 1 až 8 dělá z díla docela zajímavou a poslouchatelnou věc 🙂

Druhým rysem, který považuju za volání minimalismu, jsou Satieho poznámky, návody, jak jednotlivé části skladby hrát: velmi zářivě, tázej se!, z hloubky myšlenky, zpochybni se!, krok za krokem nebo na špičce jazyka. A opravdu, při dalším poslechu zjistíte, že každá repetitivní část je zahrána jinak, s maličkým rozdílem v podání. A právě snaha o hlubší vyjádření pomocí absolutně minimálních prostředků je to, co považuju za filosofii minimalismu a proč se mi líbí. Prostě funkčnost v opakování, významnější myšlenka za jeho narušením a hlubší smysl pomocí absolutně jednoduchých prostředků.

Gnossienne no. 1, Erik Satie. Všimněte si povelů ke způsobu hraní 😅

Nedávno jsem měl na Twitteru kratší diskuzi na téma pasivní investování jako způsob, jak dlouhodobě investovat bez starostí a práce klidně i s malým PF. Vzpomněl jsem si právě na Satieho, ale Twitter je nepřítel myšlenek nad 280 znaků, tak to zvěčním tady 🙂

Nemyslím si, že to, co je označováno jako pasivní investování (dlouhodobá držba ETF nebo investice přes Portu, Fondee a další roboadvisory služby), je nutně bezúdržbové investování bez starostí a práce. I když to tak brokeři a poskytovatelé prezentují, žádné koláče nepřijdou bez práce. Jenom ta práce není vždycky vidět. A tragédie může nastat, pokud si investor ten svůj díl neodpracoval.

Tou prací u “pasivního” investování je například vypořádání se s rizikem volatility. Ono to zní jako banalita: “Jasně, trhy jsou volatilní, ale když máš investiční horizont dostatečně dlouhý, jsi v chillu, bro.” Ve skutečnosti znám spíš lidi, co v poklesech panikaří, v horším případě PF vyprodávají, v lepším přestanou investice sledovat a rezignují na své pravidelné vklady do PF. Začnou časovat trh, i když to nikdy dělat nechtěli, začnou skákat z jedné třídy aktiv do druhé, začnou se “intenzivně zajímat o XXX”, přestože to jsou nesmyslné kroky vzhledem k jejich cílům a skladbě PF. Výsledkem jsou žalostné výnosy průměrného investora oproti “pasivní” držbě ETFek (kromě grafu níže si můžete podrobnější analýzy fenoménu od společnosti Dalbar prostudovat vygooglením termínu “dalbar average investor”).

Průměrné 20leté anualizované výnosy u různých tříd aktiv v letech 2002-2021 vs. výnosy průměrného investora.

Tohle je projev toho, že si investoři neodpracovali to své a investovali opravdu doslovně pasivně, tedy líně. Věřím, že toto neměli poskytovatelé a influenceři při prezentaci pasivních strategií na mysli, ale bohužel to k tomu svádí (a lidi mi to pak říkají). Pasivní investování není bez starostí a už vůbec není bez práce.

Začíná se mi líbit jiné pojmenování: minimalistické investování. Přesně v duchu Satieho a jeho vnoučat. Ano, udržovat repetitivnost a čekat – ale to na minimalismus nestačí. Je nutné pod tu zdánlivou technickou jednoduchost takového investování přidat hlubší myšlenku, která nemusí být (a nebývá) snadno vidět: proč investuju, jakým způsobem těch cílů dostáhnout, proč jsou ty prostředky optimální a funkční a co se musí stát, abych je měnil. Odměnou bude stabilita mysli a mnohem lepší investiční chování. A stejně jako pozorný posluchač zaslechne jemnosti podkladových myšlenek v reprodukci Satieho gnossienne, stejně i tak si lze všimnout, jak rozmanitá a “estetická” je myšlenka za skladbou cizích portfolií.

A v neposlední řadě, minimalistické investování není pasivně “slepé”, ale ve správné momenty vyžaduje drobný, ale strategický zásah, který změní chvilkový rytmus. Může to být o tom rozpoznat okamžik, kdy už mám dost a kdy si začít finanční nezávislost opravdu užívat, může to být strategická změna skladby PF při výrazné změně životní situace, nebo zahrnout novou komponentu, která portfolio funkčně obohatí.

Minimalistické investování je tedy jako minimalistické skladby – zní jednoduše, ale je za ním plno práce a jednoduše funguje. A na rozdíl od úplně pasivního přístupu je taky zábavné ho sledovat. 🙂

A teď už jak si to naše minimalistické PF vedlo: 🙂

Jaké jsou naše investiční aktuality za listopad?

  • Opět jsme nakupovali v mírně větším objemu, než je standardní plán.
  • Vyhodnotili jsme dědickou daň v USA (estate tax) a její implikace na naší skladbu PF. Závěr jsem sepsal v nedávném článku.

A teď už k portfoliu samotnému.

Jak si vedlo celé PF?

Za listopad zvýšilo PF hodnotu o 1,93%. Po letních výprodejích je opět fajn vidět, že PF se opět podívalo na ATH a to jak procentuální, tak absolutním vyjádření – od začátku roku zaznamenalo nominální výnos přes 3%. Rostly všechny naše segmenty, nejvíc ETF a kupodivu CZ akcie. Problém zůstává inflace, která aktuálně drtí majetek většiny investorů – inflace zatím zdárně vymazává všechny naše příjmy a výnosy, reálná hodnota majetku zůstává od začátku roku cca stejná. Pracujeme už rok zadarmo 🙂 Takové trochu inflační otroctví.

Zhodnocení portfolia za daný měsíc (sloupce) a kumulativní zhodnocení od založení (křivka) jako relativní výnos v procentech (vlevo) a absolutní výnos normalizovaný na 100 (vpravo). Vodorovná čárkovaná čára vlevo zobrazuje průměrný výnos.

Pokud máte rádi čísla, tak přikládám výpis z vyhodnocení přes různé parametry a sektory, vše vůči CZK.

========================================================= 
Vnitřní míra výnosnosti portfolia (IRR MWRR): 9.7% p.a.
Průměrný výkon podkladových aktiv (TWRR): 8.5% p.a.
Roční volatilita za 1Y / 4Y (TWRR): 8.2% / 9.1% =========================================================
Aktuální měsíční/12m výkon vs. průměrný podkl. aktiv: 1.93% / 5.94% vs. 0.68%
Zhodnocení portfolia od založení (z IRR): 78.86%
Zhodnocení podklad. aktiv od založení (z TWRR): 64.95%
Majetek pocházející z výnosů (vč. bytu): 21.9% (33.4%)
Finanční nezávislost (vč. inflace): ~61%
=========================================================
Výkon složky: akt.m. / prům.m. (z IRR) / 12M / od založ. (z IRR) / Vol 1Y / Vol 4Y
Akcie celkem: 2.35% / 0.65% (0.74%) / 0.59% / 61.56% (73.56%) / 12.97% / 14.33%
P2P celkem: -0.53% / 0.44% (0.83%) / -4.89% / 38.21% (85.65%) / 5.84% / 6.43%
Dluhopisy celkem: 1.33% / 0.60% (0.79%) / 17.51% / 19.72% (27.63%) / 1.78% / 1.65%
Nemovitosti celkem: 0.00% / 1.14% (1.12%) / 8.97% / 132.20% (130.33%) / 5.56% / 20.09%
Cash ekviv. celkem: 0.52% / 0.33% (0.33%) / 1.68% / 1.68% (2.01%) / nan% / nan%
=========================================================
Výkon podsložky: akt.m. / prům.m. (z IRR) / 12M / od založ. (z IRR) / Vol 1Y / Vol 4Y
České divi akcie: 2.69% / 0.68% (0.80%) / -0.81% / 57.55% (81.66%) / 13.56% / 17.28%
Světové ETF akcie: 3.03% / 0.41% (0.44%) / -9.08% / 31.37% (31.08%) / 16.70% / 17.90%
Světové divi akcie: 1.37% / 0.98% (0.95%) / 10.68% / 46.71% (52.85%) / 15.45% / nan%
Pozemky: 0.00% / 1.14% (1.12%) / 8.97% / 132.20% (130.33%) / 5.56% / 20.09%
Výkon akciových PF

Možná přehlednější než samotná čísla jsou rozklady grafů pro jednotlivá subportfolia PF1–3, pokrývající naše různé akciové zaměření. Rychlé info o aktuálním rozložení PF do těchto složek ilustrují následující koláče (podrobnější, ale ne zcela aktuální strategii najdete v sekci Portfolio).

Složení PF z jednotlivých investičních tříd (vlevo) a našich sub-portfolií (PF1-7) k závěru měsíce.

Grafy docela dobře ukazují, že propady trhů za poslední měsíce se týkaly víc technologií a growth akcií. Pokles na PF2 (světová ETF) je už docela markantní. Bližší info o dlouhodobém složení našeho mixu najdete na stránce portfolio.

Relativní a absolutní výnosy pro segment českých akcií (PF1).
Relativní a absolutní výnosy pro segment ETFek na světové indexy (PF2).
Relativní a absolutní výnosy pro segment US a EU dividendových akcií (PF3).
Výkon P2P a kreditního PF

V současnosti nemáme v tomhle sektoru žádný kapitál, následující graf je tedy spíš pro ukázku předchozího vývoje. Fluktuace zisků od exitu (počátek roku 2020) je daná kurzovým pohybem CZK/EUR.

Relativní a absolutní výnosy pro segment P2P a kreditního trhu (PF4).
Výkon dluhopisového PF

Zatímco v začátcích dluhopisového investování jsme zkoušeli i české korporátní dluhopisy, což bych v současnosti každému nováčkovi v podstatě s univerzální platností zakázal, od počátku roku 2020 následovala rotace do státních proti-inflačních dluhopisů. A nemůžeme si to vynachválit.

Relativní a absolutní výnosy pro segment dluhopisů (PF5).

První procentuální pokles výkonnosti (květen 2018) je z důvodu diskontování ceny dluhopisu nakoupeného v půlce roku. Státní dluhopisy znamenaly zpočátku sice pokles úroku, ale díky úplně jinému rizikovému profilu jsme do nich mohli nalít mnohem více peněz – absolutní výnosy silně narostly. A dnes “díky” inflaci rostou i ty relativní.

V současnosti držíme následující mix emisí státních dluhopisů:

Náš mix emisí proti-inflačních dluhopisů ČR.

Výpočet nárůstu hodnoty dluhopisového PF je jen orientační – každý měsíc jeho výkon počítám z aktuálního meziročního růstu spotřebitelských cen. Ve skutečnosti je pro každou ze čtyř emisí státních dluhopisů je rozhodná jiná meziroční inflace. Jednou za kvartál ale hodnotu PF5 opravíme o skutečnou likvidační hodnotu účtu (vizte ty dva píky v r. 2022). V delším horizontu je vyhodnocení realistické.

Výkon nemovitostního PF

Tenhle segment jsme zavedli spíš pro formu. Nevlastníme žádný byt, jenom zemědělskou půdu. Její ocenění děláme podle přímých nabídek, co nám chodí do schránky. Ty malé peněžní toky je pachtovné. V sekci portfolio uvidíte, že procentuálně tyhle investice nepředstavují žádný významný podíl majetku (<3%). Ale tak třeba časem.

Relativní a absolutní výnosy pro segment nemovitostí a pozemků (PF6).
Poslední nákupy

Tuto tabulku vedeme hlavně kvůli sobě, abychom na sebe měli bič a s železnou pravidelností každý měsíc nalili peníze do akciového segmentu (70% přebytku příjmů) a do konzervativního (dluhopisového) segmentu (30%) – i když se zrušenými státními dluhopisy nevím, co to teď přesně znamená. Zároveň věřím v transparenci, ukazuju prostě to, co s PF dělám, a nic neskrývám.

Rozlišujeme pravidelné investice, které bychom měli měsíčně dělat, abychom dosáhli predikce modelu níže, mimořádné investice, které postupně vkládají přebytečnou cash, reinvestice dividend, případně likvidace některých pozic. Čísla v závorkách u tickerů jsou nákupní ceny v denominované měně.

V září jsem pro pracovní shon nestihl investovat pravidelný vklad, dorovnáme to tento měsíc. Naopak jsem nahradil investici za srpen 😅

MěsícInvesticeNákup/vkladOdůvodnění/komentář
únor 2024Pravidelná do PF2SXR8 (488,03)Pravidelný vklad
leden 2024Pravidelná do PF3QDVI (8,373)US value akcie
prosinec 2023Pravidelná do PF3QDVI (8,305)US value akcie
listopad 2023Pravidelná do PF5Dr. Max 8,50/28 (100)Zvýšení výnosu konz. části PF
listopad 2023Mimořádná do PF5St. dluhop. 1,95/37 (74,70), St. dluhop. 3,50/35 (91,40)Rebalancování k udržení 70:30 stavby, za prosinec
listopad 2023Pravidelná do PF3QDVI (7,688)US value akcie
listopad 2023Mimořádná do PF2SXR7 (147,76), SXR8 (427,58), UST (57,29), AGED (5,74), XMME (45,86)Větší vklad přebytečné cash
říjen 2023Pravidelná do PF3QDVI (7,464)US value akcie
říjen 2023Pravidelná do PF2SXR7 (142,54)Běžná investice do EU ETF
září 2023Mimořádná do PF2SXR8 (436,54)Místo konzervativní investice
září 2023Pravidelná do PF3PFE (32,92), PPL (23,45), UPS (155,55), PEP (169,51), SPYWBěžná investice, rebalancování
srpen 2023Mimořádná do PF3PRU (90,40), APD (284,98), SKT (22,92), VTR (41,76), EIX (69,75), MMM (98,68), BBY (74,84), ALB (186,76), TGT (124), MDT (84,15), TROW (107,49), KO (60,19), KR (46,84)Realokace z prodejů ČEZ a CZ dividend, rebalancování divi akcií
srpen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (424,75)Běžná investice
červenec 2023Mimořádná do PF2SXR8 (433,64)Místo konzervativní investice
červenec 2023Pravidelná do PF3PFE (37,33), PEP (190,20), UPS (188,11), OMC (84,07), TXN (184,69)Rebalancování
červen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (426,41)Běžná investice přebytků
květen 2023Pravidelná do PF3PPL (26,14), WBA (29,86), LEG (31,38), TROW (108,62), JNJ (154,40)Rebalancování
květen 2023Mimořádná do PF2XMME (45,94)Namísto konzervativní části PF
květen 2023Likvidace v PF1ČEZ (1205)Snížení expozice z důvodu vysoké volatility a geopol. riziku
duben 2023Pravidelná do PF2XMME (45,22), UST (48,60)Pravidelná do indexů
duben 2023Mimořádná do PF3CMI (234,80)Místo konzervativní investice
duben 2023Likvidace v PF1ČEZ (1178)Snížení expozice z důvodu vysoké volatility a geopol. riziku
březen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (384,61)Běžná investice do indexů
březen 2023Mimořádná do PF3PRU (81,76), PFE (40,32)Reinvestice divi, investice místo konzervativní složky
únor 2023Pravidelná do PF3T (19,22), KR (44,64), VZ (40,24), CMCSA (39,17), MTB (161,11), CSCO (47,68), VTR (51,34)Pravidelné navyšování pozic v divi titulech
únor 2023Mimořádná do PF2SXR8 (398,94), XMME (48,01)Kompenzace za neinvestování v lednu
prosinec 2023Pravidelná do PF3PRU (98,80), TGT (145,50), MDT (76,70), CSCO (47,20), VTR (45,18), MMM (118,76)Navyšování pozic v divi titulech
prosinec 2022Likvidace v PF3LAZ (34,79), OGN (28,26), VFC (27,34)Daňová optimalizace, likvidace neperspektivních pozic
prosinec 2022Mimořádná do PF2SXR8 (372,77), SXR7 (135,04)Investice přebytků z prodejů
listopad 2022Pravidelná do PF2SXR8 (395,00)Pokračujeme v akumulaci US.
říjen 2022Mimořádná do PF3TROW (102,33), WBA (33,62), LAZ (32,98), VZ (37,18), EIX (56,98), LEG (32,64)V době nižších cen nakupujeme kvalitní firmy více.
říjen 2022Pravidelná do PF2SXR8 (381,42)Americe v této krizi věříme nejvíc.
září 2022Pravidelná do PF2SXR8 (402,50)Náhradní za srpen.
červenec 2022Pravidelná do PF3BBY (70,09), VFC (44,82)Americký retail ve slevě s dobrou divi.
červenec 2022Likvidace v PF1ČEZ (1091), Moneta (83,28)Snížení expozice na rizikovém trhu, rebalancování.
červenec 2022Mimořádná do PF2SXR8 (393,66), SXR7 (125,74), UST (46.995), AGED (6.118), XMME (47.903)Realokace z prodejů ČEZu a Monety kvůli rebalancování a riziku.
květen 2022Mimořádná do PF1Moneta (79,20)Spekulativní nákup pro účely povinné nabídky převzení ze strany PPF (k níž nedojde).
březen 2022Pravidelná do PF5Dluhopis Direct pojišťovnyPo delší době korp. dluhopis se slušným rizikem.
březen 2022Pravidelná do PF3TXN (180,20)Expozice do technologií.
únor 2022Pravidelná do PF2SXR7 (130,38)Nějak jsme kvůli válce neměli náladu nic speciálního vybírat.
leden 2022Reinvestice divi do PF1ČEZ (805)Výběr se po vývoji v posledním roce pro nás ztenčil na ČEZ a KB.
leden 2022Pravidelná do PF2SXR8 (399,70), SXR7 (146,80)Poklesy na indexech.
prosinec 2021Likvidace v PF2UIMR, EXS2, LYYALikvidace starých a neoptimálních ETF po 3letém testu.
prosinec 2021Pravidelná do PF2SXR7 (151,42) a XMME (52,93)Nechtělo se nám vybírat divi akcii.
listopad 2021Pravidelná do PF3EIX (65,816)Zvětšení expozice do utilit.
říjen 2021Pravidelná do PF3SPYW (22,755)Nevěděli jsme co jiného, euro aristokrati stále nevyrostli
září 2021Reinvestice divi do PF3CMI (227,50)Podhodnocené Industrials
září 2021Pravidelná do PF3VZ (54,30)Telecomu máme málo, další T nechceme.
září 2021Náhrada za srpen do PF3OMC (72,99)Mediální korpo ještě nemáme.
srpen 2021Pravidelná do PF3nic 🙁v procesu...
červenec 2021Pravidelná do PF3PRU (–)Pojišťovací a správcovský aristokrat v dobré kondici za snesitelnou cenu
červen 2021Pravidelná do PF1Moneta (79,30)Neodsouhlasení transakce s PPF
květen 2021Pravidelná do PF3MRK+OGN (75,70)Zvýšení pozice ve pharma, rozumná cena, dobrá divi
duben 2021Pravidelná do PF1KB (659,60)Stále se ještě tolik nezotavila z propadů
březen 2021Přebytky do PF5proti-inflační státní dluhopisy
březen 2021Pravidelná do PF1ČEZ (548)balancování PF
únor 2021Pravidelná do PF3PFE (34,88)větší expozice do pharma, pod prodejním tlakem, divi ok
únor 2021mimořádná do PF2CEMU (130,04), CSPX (328,77), XMME (57,53)plánovaný větší vstup do indexů
leden 2021pravidelná do PF3SPYW (21,48)stále dobrá valuace evropských divi aristokratů
prosinec 2020pravidelná do PF2CEMUbalancujeme rovnoměrně ETFka na Evropu i USA
prosinec 2020reinvestice divi do PF3PPL (27,715)reinvestice nasbíraných dividend
listopad 2020mimořádná do PF2CSPX (307,36), CEMU (117,48), RBOT (8,89)plánovaný větší vstup
listopad 2020pravidelná do PF1ČEZ (472)aby se pořád nenakupoval SP500
říjen 2020pravidelná do PF2CSPX (290,38)rutinní nákup ETF na SP500
září 2020pravidelná do PF2CSPX (285,29)rutinní nákup ETF na SP500
srpen 2020mimořádná do PF1ČEZ (453)reinvestice dividendy
srpen 2020pravidelná do PF3T (29,97), IBM (124,61), WBA (38,74)akcie divi aristokratů s dobrou valuací
červenec 2020pravidelná do PF2SXR8/CSPX (278,24)rutinní nákup ETF na SP500
červen 2020mimořádná do PF3SPYW (20,9)Evropa je stále nízko
červen 2020pravidelná do PF3PPL (28,65), LAZ (32,43)nízké valuace, balancování titulů
květen 2020pravidelná do PF3KO (46,72), LEG (31,25)nízké valuace, dobří aristokraté
květen 2020pravidelná do PF1MONETA (50,10)reinvestice dividend O2
duben 2020pravidelná do PF1KB (532)nízká valuace, dobrá kapitálová pozice
březen 2020mimořádná do PF2SXR7, SXR8ETFka na SP500 a EU
březen 2020mimořádná do PF1ČEZ (427), MONETA (79,20)Obecné výprodeje, vysoké divi výnosy
březen 2020pravidelná do PF1KB (735)Obecné výprodeje, malá pozice v KB
únor 2020mimořádná do PF3MMM (157,85), WBA (51,14), CAH (51,34), T (37,15), PCBT (15,56), IRM (31,85), CMI (163,22), OZK (27,29), UPS (93,96), ADM (35,95)Využití dvou poklesů v měsíci
únor 2020pravidelná do PF3SPYW (24,98)Rozšiřování EU divi aristokratů
prosinec 2019mimořádná do PF3IBM (134,13), SPYW (24,14)Hlavně rozšíření evropské expozice, IBM nenarostla
prosinec 2019pravidelná do PF1ČEZ (503)Využití poklesu, dostavby se nebojíme, slibný výhled
listopad 2019mimořádná do PF3KO (53,38)Níže platí i pro Coca-Colu, jen valuace je trochu vyšší; ale chceme robustnost
listopad 2019pravidelná do PF3PEP (135,29)Robustní růst zisků u PepsiCo i přes krizi 2008, rozumná divi, valuace ok
říjen 2019mimořádná do PF1KB (783), Moneta (72,45), ČEZ (518), O2 (216,5) a Kofola (289)Využíváme propadu na Pražské burze a výrazněji dokupujeme všechny naše pozice.
říjen 2019pravidelná do PF3JNJ (131,46), VTR (65,95)Sektor necyklické spotřeby a zdravotnický REIT, oba v mírném propadu, zvyšujeme pozice
září 2019mimořádná do PF1O2 (216,50 a 218), Moneta (74,95), CEZ (523)dividendové výnosy stále rostou, průměrujeme
září 2019pravidelní do PF3CAH (48,56)Health care je defenzivní
červenec 2019reinvestice divi do PF1O2 (220,50)Rebalancování PF českých akcií reinvesticí CZ dividend
červenec 2019mimořádná do PF3PPL (29,75), KR (22,23), LAZ (35,53)Distributor a výrobce energie, řetězec supermarketů a investiční manažer
červenec 2019pravidelná do PF3JNJ (132,13)Gigant v oblasti necyklické spotřeby, odolný v krizích, za fér cenu
červen 2019mimořádná do PF3SKT (16,06), IRM (30,93) a VTR (66,97)První REITy v PF: outlety pod tlakem, rozjeté datové sklady a konzervativní zdravotnictví
červen 2019mimořádná do PF1O2 (216,50)Lokální pokles k divi výnosu ~9,7%, doteď malá pozice s ohledem na výnos
červen 2019pravidelná do PF33M Company (MMM; 169,23)Americký dividendový aristokrat, 60 let navyšování dividend, průmyslový a spotřební gigant, nízká valuace
květen 2019pravidelná do PF4vklad do platformy MintosStále stabilnější inovující platforma, zatím nemáme obavy
květen 2019založení PF3T (31,18), IBM (134,40), PBCT (16,20), LEG (37,87), TGT (70,70), WBA (52,83),
ADM (41,08), TROW (104,35), ALB (69,88),
SPYW (23,15)
zakládající sada dividendových US a EU aristokratů, nízká valuace, slibný růst do budoucna, evropské akcie pomocí ETF
květen 2019mimořádná do PF4založení PeerBerryDiverzifikace platformy k Mintosu, solidní review
květen 2019výběr z PF4likvidace TwinaVýběr zbytku peněz kvůli neuspokojivé finanční situaci platformy
duben 2019pravidelná do PF1Moneta (73,20)vysoký výnos, lokální pokles ocenění
duben 2019mimořádná do PF1KB (868), O2 (249), ČEZ (531,50)ČEZ a KB s růstovým potenciálem, O2 vysoký divi výnos
duben 2019výběr z PF4likvidace TwinaVýběr poloviny peněz kvůli nepěkné finanční situaci platformy, zbytek stále zainvestovaný
březen 2019pravidelná do PF4vklad do Mintos
Finanční nezávislost

FI je pro nás způsob, jak se popasovat s časovým rozkladem hodnoty peněz. Je to pro nás důvod peníze mít, vydělávat a nějak je zhodnocovat. Doufáme, že nás FI rozhoupe udělat kariérní změny, které nám umožní prožít život taky ještě trochu jinak a… troufaleji.

Srovnání růstu hodnoty PF vůči modelu uvažující zhodnocení na úrovni 5% a 7% nad inflaci. Vše vůči poměrně velkorysému finančnímu cíli. Jak vidíme, začátek roku 2022 je prostě špatná kombinace vysoké inflace a poklesu PF. Inflace přidává do tohoto grafu dodatečnou volatilitu, takže to asi bude krasojízda. Nechme se od života překvapit.

Jednoduchý model růstu PF, založený na 5% a 7% zhodnocení nad inflaci akciové složky PF a investování 75% příjmů. Modrá křivka je realita inflačně očištěného portfolia vyjádřeného v CZK. Vlevo zoom grafu napravo.

2 komentáře: „Zhodnocení PF za listopad 2022

  • Wow, uvodni myslenka tak krasne rezonuje nejenom s investovanim … jako vzdy, diky moc!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *