O webu a o mně

Skejwin je nezávislý blog o investování a budování portfolia jako cestě k větší finanční nezávislosti. Stránky jsem zakládal na jaře 2018 s tím, že publikování toho, co jsem se o investicích stačil naučit, mi pomůže si myšlenky lépe srovnat a podstatné závěry nezapomenout. Krátce na to jsem začal zveřejňovat stav svého portfolia a detailně referovat o investičních krocích, ke kterým jsem se rozhodl. Věřím, že tato otevřenost může pomoct všem v komunitě malých investorů: nováčci zde mohou najít motivaci a inspiraci, jak s investicemi na vlastní pěst začít, a zkušenější pak třeba ocení nápady k pokročilejší správě osobních financí a závěry z historických analýz akciových trhů.

Blog se zaměřuje na dlouhodobé investice jako nástroj k udržitelnému rozvoji majetku a chápe je jako svého druhu podnikání pro introverty. 🙂 Mezi pokrývané oblasti patří

  • světové a české akciové trhy s důrazem na dlouhodobé strategie,
  • nízkonákladové obchodovatelné akciové fondy (ETF),
  • obchodovatelné realitní fondy (REIT)
  • a jako alternativní doplněk i fintech kreditní trh (P2P a P2B půjčky).

Naopak se vyhýbám spekulativnějším strategiím, swapovému a dennímu tradingu, stejně jako instrumentům negenerujících žádné reálné cash-flow (komodity, zlato, umění apod.). Kriticky se stavím k aktivně spravovaným podílovým fondům s vysokou marží. A malého investora vysloveně varuji před forexem, CFD obchodováním a binárními opcemi.

Web stavím na principu: „nezávislost a věrohodnost znamená nepokoušet se generovat blogováním zisk“. Proto nespolupracuji s žádnými třetími stranami, brokery nebo zprostředkovateli. I přes nabídky nepíšu PR články, nevkládám do nich reklamu ani referraly. Články jsou originální a stojím si za tím, co v nich sděluji. Pokud usoudíte, že chcete moje aktivity podpořit, máte dvě možnosti: donate přes PayPal (vpravo), nebo využít jediný referral link na stránkách na brokera Interactive Brokers.

O mně / o nás

V investiční komunitě vystupuju pod nickem Skejwi. Pseudonymitu volím proto, abych mohl psát o penězích otevřeně a nemusel řešit, jak se na mě budou kolegové a známí dívat. Jsem třicátník, baví mě fotografie, psaní románů a cestování, profesí jsem vědec a věda mě živí, fascinuje i ničí zároveň. 😀

Ačkoli za blogem stojím sám, v článcích se často zmiňuju o svém příteli, se kterým investujeme společně. Jeho charakteristiky jsou stejné jako výše, tedy až na tu vědu, jeho živí, fascinuje a ničí IT.

Hledal jsem ve fotoarchivu něco, čím bychom se čtenářům víc přiblížili, a našel tenhle asi rok starý snímek, který má velkou symbolickou vypovídající hodnotu: 😉

Pořízen byl v létě Riegrových sadech s výhledem na Hradčany a Petřín. Přítel právě ukazuje na souhvězdí Vlasy Bereniky, zatímco já mávám směrem k vírníku, který právě prolétal nad Vltavou. Foťák v popředí snímku tento snímek pořídil. Sady jsou tu jasným symbolem, že pobýváme dlouhodobě v Praze, Hradčany s Petřínem zase připomínka toho, že jsme si vědomi historicko-kulturního kapitálu, který bychom měli v Praze (za ten drahý nájem, co tu je) využívat. Vírník symbolizuje finanční svobodu a rozlet, který může člověk v životě zažít, pokud ho nebude brát moc úzkostně a lpět na konvencích.

No a nejzajímavější je asi ten příběh za zmíněným souhvězdím Coma Berenices. Berenika byla maželka egyptského krále Ptolemaia III. Když se dlouho nevracel z válečné výpravy, nešťastná královna obětovala na otář své dlouhé vlasy, které pěstovala celý život. Když se král vrátil živý a zdravý, zamířila Berenika do chrámu, kde už samozřejmě vlasy nebyly. Kněží ukázali na oblohu: královniny vlasy vstoupily na hvězdnou oblohu, bohyně Afrodita je přijala jako obětinu. Berenika tedy svou ztrátu přijala s vděčností a radostí. Souhvězdí nám tak pořád připomíná, že nahlížet realitu co možná nejpravdivěji je těžké. Že iluze bývají svůdné a často je snadnější přijmout mystifikaci, než se trápit světem takovým, jaký je. Ale podlehnutím tomuto konejšení se člověk odsuzuje k osudu Bereniky – šťastné, manipulované a okradené ženy.