Zápisky o tvorbě investičního portfolia

O webu a o mně

Skejwin je nezávislý blog o investování a tvorbě portfolia jako cestě k větší finanční nezávislosti. Stránky jsem zakládal na jaře 2018 s tím, že publikování toho, co jsem se o investicích stačil naučit, mi pomůže si myšlenky lépe srovnat a podstatné závěry nezapomenout. Krátce na to jsem začal zveřejňovat stav svého portfolia a detailně referovat o investičních krocích, ke kterým jsem se rozhodl. Věřím, že tato otevřenost může pomoct všem v komunitě malých investorů: nováčci zde mohou najít motivaci a inspiraci, jak s investicemi na vlastní pěst začít, a zkušenější pak třeba ocení nápady k pokročilejší správě osobních financí a závěry z historických analýz akciových trhů.

Blog se zaměřuje na dlouhodobé investice jako nástroj k udržitelnému rozvoji majetku a chápe je jako svého druhu podnikání pro introverty. 🙂 Mezi pokrývané oblasti patří

  • světové a české akciové/dluhopisové trhy s důrazem na dlouhodobé strategie,
  • nízkonákladové obchodovatelné akciové fondy (ETF) a podílové fondy,
  • investiční principy, investiční plánování a tvorba vlastního portfolia,
  • poplatkové struktury českých produktů a jejich výkonnosti,
  • důchodová řešení,
  • koncept F.I.R.E. a finanční nezávislost.

Naopak se vyhýbám spekulativnějším strategiím, swapovému a dennímu tradingu, stejně jako instrumentům negenerujících žádné reálné cash-flow (komodity, zlato, umění apod.). Kriticky se většinou stavím k aktivně spravovaným podílovým fondům s vysokou marží a opčním strategiím. A malého investora vysloveně varuji před forexem, CFD obchodováním a binárními opcemi.

Web stavím na principu: “nezávislost a věrohodnost znamená nepokoušet se generovat blogováním zisk”. Proto nespolupracuji s žádnými třetími stranami, brokery nebo zprostředkovateli. I přes nabídky nepíšu PR články, nevkládám do nich reklamu ani referraly. Články jsou originální a stojím si za tím, co v nich sděluji. Pokud usoudíte, že chcete moje aktivity podpořit, máte dvě možnosti: donate přes PayPal (sloupec vpravo), nebo využít referral linky na stránkách na brokery Interactive Brokers a Swissquote.

O mně

Jmenuju se Lukáš Nádvorník a v investiční komunitě vystupuju také pod nickem Skejwi. Jsem (ještě stále) třicátník, baví mě fotografie, literární tvorba, cestování a filosofie. Profesí jsem fyzik a VŠ pedagog, učím na Matematicko-fyzikální faktultě UK; věda mě fascinuje i ničí zároveň. 😅

Foto: Michaela Szkanderová, 2024.