Zápisky o tvorbě investičního portfolia

Vyhodnocení portfolia

Komentář k portfoliu (červenec 2019)

Krátké ohlédnutí za investičně úspěšným červencem.

V červenci se akcie těšily nebývalému růstu, které pomohly našemu portfoliu k třetímu nejlepšímu zhodnocení za všechny dosavadní investiční měsíce: 1,50%. Podrobné vyhodnocení najdete v aktualizovaném portfoliu.

Akcie

Jak vidíte na shrnutí níže, akcie byly i v červenci hlavní hnací silou zhodnocení našeho PF, kdy se svými 2,37% vysoce převýšily dlouhodobě vyrovnané příjmy z P2P a dluhopisů. A to i při započítání posledního červencového dne, kdy začala série propadů kvůli Trumpovým dodatečným tarifům. Pro americké akcie (>3%) byl červenec dalším měsícem zpětné korekce po květnových propadech, kdežto české tituly (<2%) drží tento rok podstatně nižší volatilitu. Znovu se ukazuje, že nebýt v letošním roce jen 3 měsíce na trhu by znamenalo přijít o drtivou většinu letošního zhodnocení.

Vývoj výkonnosti celého portfolia (sloupce vpravo), jeho kumulativní zhodnocení (červená křivka vpravo) a výkonnost hlavních tříd aktiv (vlevo).

Chtě nechtě jsme pokračovali v nákupech. Snažíme se výběrem jednotlivých titulů investovat do rozumně ohodnocených, či lépe podhodnocených firem – minimálně psychologicky nám to umožňuje udržovat si investiční disciplínu. Tentokrát jsme šli do výrazně necyklických akcií, jako jsou drogérie/health care Johnson & Johnson (JNJ) nebo síť supermarketů Kroger (KR). Podrobnosti jsou ve vyhodnocení.

P2P

V P2P jsme zvyklí na setrvalý stav. Na Mintosu (~ 10.8%) udržujeme investice v krátkodobých půjčkách (< 3 měsíce) u dobře hodnocených loan originátorů, které doplňujeme půjčkami z PeerBerry (~11.8%). U Mintosu se poslední měsíce potýkáme s nezainvestovanými částkami, které autoinvest nedokáže rozhodit.

Degiro kompenzace

Pokud investujete do akcií přes Degiro, tak přichází menší novinka. Degiro drží finance klientů v oddělené instituci, kde jsou uložené ve fondech peněžního trhu. Ty už nějaký pátek mají zápornou výnosnost, ale Degiro ze své vůle vyplácí kompenzace. Donedávna se tyto prostředky převáděly automaticky na váš investiční účet, nyní, po nějaké změně regulace, je mohou vyplácet jen na investorův osobní bankovní účet. V sekci “portfolio” se tedy objevila tabulka s nároky na kompenzace a odkaz na jejich manuální vyplacení. Jednou za čas si musíte nechat peníze poslat.

2 komentáře: „Komentář k portfoliu (červenec 2019)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *