Zápisky o tvorbě investičního portfolia

Vyhodnocení portfolia

Komentář k PF a PPF (červen)

Červencové ohlédnutí za našim portfoliem je tady. Mimo běžné reportování přidávám i malou půlroční bilanci a FIRE zamyšlení. Dostane se také ke komentáři ke snahám PPF o ovládnutí Monety a o vytěsnění minoritních akcionářů z O2 a poreferuju, jak budeme v těchto situacích akcionářsky postupovat my. Na závěr pozitivní zpráva: Interactive Brokers ruší poplatek za neaktivitu! Má smysl si otevírat účet?

Červen akciově v klidu, ale doma úřadovala PPF. Jakého pěkného přání do druhé poloviny tohoto roku se nám od nich dostane, ještě nevíme, ale novoročenka to bude jistě vkusná (ostatně, PPF si grafiku vždycky nechávala dělat u jednoho prémiového grafického studia). Pojďme si čekání u schránky zkrátit tradičním pohledem do našeho PPF.

PF

Červen byl příjemný, patřil opět mezi ty výnosnější měsíce. Celé portfolio přineslo zhodnocení 1,7% – z toho akcie celkem 2,4% a státní dluhopisy vytrvalý stav se svými 0,23%. Toto je pouze odhadovaný výnos z cca 3% inflace. Reálné hodnoty víme pouze u naší první dluhopisové šarže z minulého června, výnos byl 3,56% před daní, což považujeme za moc pěkné.

Zhodnocení portfolia za daný měsíc (sloupce) a kumulativní zhodnocení od založení (křivka) jako relativní výnos v procentech (vlevo) a absolutní výnos normalizovaný na 100 (vpravo). Vodorovná čárkovaná čára vlevo zobrazuje průměrný výnos.

Jak je vidět na vývoji zhodnocení PF, červen patřil v absolutních číslech mezi 7 nejvýnosnějších měsíců za celou naší investiční historii a první desítku v procentuálních výnosech. Not bad at all. Uvidíme, jak s naším majetkem zamává druhá polovina roku. Tušení máme různá.

Pokud bychom chtěli ještě zůstat u čísel a udělat trochu generálku při příležitosti konce první poloviny roku, tak nejrelevantnější je asi vnitřní míra výnosu (IRR), která za celou dobu našeho investování dělá 11,0% ročně – více info jako vždy v přehledu PF. Tady jsme víc než spokojeni. A to vše s roční volatilitou za poslední 4 roky na úrovni 8,1%. To je +/- rizikovost, kterou si představujeme u PF, které se má dlouhodobě podílet na tvorbě cashflow pro naši “rentu”.

FIRE (tuhle část jsem neplánoval psát)

Speaking of FIRE: pokud jde o nezbytnou velikost PF pro neutrální scénář vývoje na trzích, velmi hrubý odhad současného PF je na úrovni 65,5%. Pesimistická prognóza dovršení 100% – tedy nulové zhodnocení PF a akumulace pouze na základně našich mezd – je necelých 6 let. Se zhodnocením míň. Asi bych to měl někam zaklepat, ale začínáme brzké naplnění cílového objemu PF považovat za téměř jistou věc. Můžou nastat samozřejmě i jiné scénáře na trhu: zcela negativní (rozklad portfolia kvůli krachu trhu a ztracené dekádě ve stagnaci), stejně jako pozitivní (větší mimořádné příjmy, výraznější zhodnocení trhu), ale moc se tím netrápíme. Co má přijít, přijde.

Otázky spojené s tímto očekáváním, které si klademe nejčastěji, ale nejsou finančního charakteru. Přemýšlíme o tom, jak a zda do FIRU odejít, a jak se vyvarovat pastem, které jsou na této cestě rozeseté. FIRE je totiž těžká věc a je to samo o sobě mnohem větší výzva, než samotný úkol nashromáždit dostatečné prostředky. Opustit kariéry a s majetkem, který by zaměstnanec považoval za záruku lehce luxusnějšího života, odejít do pozice určitého finančního prekariátu: peníze se zabetonují do struktury portfolia, které člověka středostavovsky uživí, ale nesmí se na něj sáhnout. Finančně se tedy dostaneme do stejného stavu jako lehce nadprůměrně vydělávající dvojice Pražáků, kteří nemají na kontě nic. Paradoxní. Po tom všem “nemají vůbec nic”.

Neznám větší intelektuální kokain, než je finanční nezávislost.

Radovan Vávra

Ale mají čas. Ve 40 letech mají všechen čas. Možná jedinou komoditu, která má šanci náš život převrátit naruby: zdecimovat ho, stejně jako zdokonalit, prožít jeho nové stránky, zažít tetelivou radost z dobrodružství, znova si projít tou mentální slastí, kdy člověk pochopí nebo se naučí, co mu dřív unikalo, a možná i dokázat věci, o kterých se neodvažuje ani moc přemýšlet. Radovan Vávra, dnes moderní investorský guru, v závěru jednoho rozhovoru řekl: “Ono asi v životě mají význam jenom věci, které jsou těžké. […] A investování je přesně jedna z těhletěch disciplín. [I když by vás investování nemělo bavit,] i tak se staňte investory. Protože neznám větší intelektuální kokain, než je finanční nezávislost.” Myslím, že tuším, co tím kokainem měl na mysli, protože je to koncept, který se nám honí hlavou dlouho. Protože pokud nic jiného, tak FIRE nám umožní začít v životě mnohem víc riskovat (což jsme doposavad moc nedělali) a zkusit po hlavě realizovat projekty, kde je velká šance selhání. A ta představa novosti a odvahu si žádající výzvy mě asi fascinují víc, než dalších 30 let na katedře. Ale uvidíme. 🙂

Zpět k PF

Pokud máme pokračovat v rychlé generálce našeho investičního martyria (od roku 2012), tak možná pár dalších statistik: podíl současného majetku, který pochází pouze jako výnos investic (včetně koupi a prodeje bytu), je 31%. Je to moc? Je to málo? No, s ohledem na velikost příjmů v našich studentských letech a na aktuální příjmy, jsme spokojení. Koupě bytu hned po škole a jeho nedávný prodej byl určitě podstatný finanční krok k tvorbě kapitálu. Jinak, lepší měsíce generují na investicích víc peněz než naše práce, což je podle mě dobrý signál.

Do PF jsme tento měsíc zařadili i první investiční nemovitost. Máme ji už dlouho, ale pořád jsme váhali, jestli ji počítat jako investici. Jde o zemědělskou půdu na Moravě. Jelikož nám ale chodí poměrně pravidelně a poměrně agresivně vyznívající nabídky k odkupu od různých “zaručeně po zemědělčení prahnoucích” spekulantů, jsme schopni sledovat vývoj nabídkové ceny (realizační jsou asi ještě výše). Spolu s pachtovným tedy tento vývoj shrnujeme v novém segmentu PF 6, jehož grafy si můžete prohlédnout níže nebo podrobněji v přehledu portfolia v dolní části. Od roku 2017 zhodnocení asi 90%. Předchozí vývoj zmapovaný nemáme.

Relativní a absolutní výnosy pro segment investičních nemovitostí. Výnos se počítá z pravidelného yieldu (renty, pachtu) a změny hodnoty učené z přímých nabídek ke prodeji (PF6).

Pokud jde o další vstupy do nemovitostí, zdržíme se konzistentně nedávných závěrů. Přímé nákupy bytů neplánujeme, určitou možností do budoucna zůstávají nemovitostní fondy, které mají na první pohled vždy určitou svůdnost. Musím se vždy po takovém setkání zchladit ledovou sprchou v podobě již zmíněného článku. Pokud se něco na našem hodnocení změní, dáme vědět 🙂

A co uskutečněné nedávné nákupy? V červnu jsme udělali pravidelný nákup českých akcií – a byla to Moneta. Divíte se? V téhle nejisté době? Byla to určitá euforie po neschválení plánu financování transakce s PPF. A už jsme u toho…

PPF 2021 a Moneta

Referoval jsem o tom už minule, ale beztak o tom všichni víte: valná hromada Monety proběhla na konci června a hlasovalo se o nákupu Airbanky, Home Creditu a Benxy (Zonky). Moneta by transakci zafinancovala hlavně vydáním nových akcií, které by byly ohodnoceny na 80 Kč/ks. Zatímco samotný záměr nákupu (bylo potřeba 50% hlasů) prošel, druhý bod, který měl odsouhlasit financování a vydání nových akcií získal jen 61% hlasů (oproti potřebným 75%) a neprošel. Z deklarace samotného představenstva Monety to znamená, že je odsouhlasení prvního bod bezpředmětné a k transakci nedochází. Pár detailů z VH najdete třeba v článcích zde nebo zde.

Generální ředitel Tomáš Spurný po neúspěšném hlasování o plánu PPF na ovládnutí Monety. Foto: Eva Moniová, Seznam Zprávy.

Je sice jasné, že Spurný s PPF za zády bude dál bojovat o svůj sen šéfování “vlastní” velké bance. Půjdou tedy asi na sílu a PPF se pokusí skupovat další podíly a možná trochu upraví parametry obchodu a zkusí se to znovu. Mezitím se Petrus Advisers pokusí navýšit podíl přes 10%, čímž se dostane přes blokační podíl vůči případnému vytěsnění ze strany PPF. Proč tyhle obavy? PPF přece tvrdí, že chce jen uskutečnit “výhodný” obchod a akcie Monety nechat prosperovat na pražské burze. Jenže s tímtéž nevinným výrazem tvrdila v roce 2015 finanční ředitelka PPF, že akcie O2 chtějí nechat k dlouhodobému obchodování na burze. A den po výprasku na VH Monety oznamují, že dokoupili trošku akcií O2 a jde se na vytěsnění celých zbývajících cca 10% minoritních akcionářů dost možná za trochu zoufalou cenu 264 Kč (cena nabytí té trošky). V tomhle směru je dlouhodobá budoucnost nás, minoritářů, v Monetě stejně nahnutá.

Každopádně, co budeme dělat? Aktuálně se Moneta obchoduje za 84 Kč, což je víc než nedávná nabídka 80 Kč (a taky valuace Monety z navrhované transakce) od PPF. Na druhou stranu, po porážce na VH musí PPF přijít s lepší nabídkou. Díky blokaci ze strany Petrus Advisers nedojde k vytěsnění, a ti PPF vzkazují (případně v originále): “Hodnotu [Monety jako] samostatné entity vidíme výše než u částky začínající na devítku a vyzýváme zástupce PPF k nabídnutí férové ceny včetně kontrolní prémie všem akcionářům, pokud mají zájem o kontrolu Monety.” Jelikož si nemyslíme, že se PPF může domluvit pouze s Petrus Advisers a ostatní vytěsnit za cenu výrazně nižší, aniž by ji čekaly hromadné žaloby s velkou šancí na úspěch a nucené dorovnání, budeme dál akcie Monety držet a uvidí se. 🙂

PPF 2021 a O2

Jak už jsem naznačil, a jak Kingswood dobře glosoval na P2P fóru: “Někdo to včera neunesl,” druhý den po prohře u Monety se PPF jala vytěsnit všechny akcionáře O2. Rozhodující podíl, který získali zrychleným úpisem akcií, nabyli za 264 Kč/kus, což je silně pod valuací cca 336 Kč362 Kč, kterou O2 dávají analytici.

Tady je rozhodování o trochu složitější. Vytěsnění nás čeká, to je už prostě realita. Ještě se ale neví, za jakou cenu. Je celkem jasné, že menší než 264 Kč na akcii to nebude. Možnosti pro investora analyzují na Patrii a já se s nimi docela ztotožňuju. Aktuálně se akcie obchodují za 262 Kč, tedy pod samotnou minimální cenou vytěsnění – nemá tedy smysl si nepočkat alespoň na deklaraci vytěsňovací ceny. Po vyhlášení ceny, ať už bude 264 Kč nebo vyšší, může trh reagovat různě. Třeba u vytěsnění CETINu se dělo to, že se akcie obchodovaly na vyšší ceně, protože se už započítal potenciální zisk z následné žaloby. Až v tu chvíli budeme vyhodnocovat, zda prodat (burzovní cena je vysoko nad vytěsňovací a další potenciální zisk nám nestojí za opruz s žalobou), nebo se nechat vytěsnit a tím získat právo na hromadnou žalobu. Tu už začal předběžně organizovat Tomáš Hájek, který má právě zkušenosti s žalobou za CETIN. Jak se zmiňuje na P2P fóru, žaloba se táhne, ale prý to vypadá dobře a na odškodnění i s úroky.

Je dobré taky podotknout, že pokud dojde k soudnímu nařízení dorovnání ceny za vytěsnění, nebude se to týkat jen těch minoritářů, kteří se účastnili hromadné žaloby, ale všech vytěsněných akcionářů, jak připomíná KLB Legal. Na získání případných kompenzací se tedy nemusíte žaloby přímo účastnit, ale musíte se nechat vytěsnit. A to dost možná plánujeme i my. 🙂

Interactive Brokers ruší poplatek za neaktivitu

A na závěr z hájemství pozitivních událostí. Včera Interactive Brokers, snad nejdůvěryhodnější a nejvýhodnější profi broker pro retailové investory, oznámil, že ruší měsíční poplatek za neaktivitu 10$. Odpadá tak výraznější překážka pro investory s menšími účty a IB se tak stává, troufnu si říct, brokerskou jedničkou na českém trhu.

Pokud vám nejde zrovna o podporu v češtině, nedává už smysl uvažovat o introducing brokerech typu Lynx nebo Tradestation Global, kteří jsou dražší, ale byli řešením právě tohoto problematického poplatku. Vypadá to, že svatá trojice brokerů pro českého investora začíná být jasná: Fio broker (české akcie), Interactive Brokers a Degiro. Samozřejmě, najdou se důvodné výjimky, proč sáhnout i po jiných brokerech, ale troufnu si říct, že běžný malý český investor si s tímto kombem docela vystačí.

Jaké jsou výhody IB oproti Degiru a naopak? Srovnání najdete všude plno. Z mého pohledu a zkušenosti je to ve zkratce toto:

  • oba brokeři jsou velmi levní (levněji už to musí být zdarma, což nabízí někteří US brokeři nebo tradovací fintechy), IB je ve větších objemech ještě levnější, ale je to už banální rozdíl
  • IB s pobočkou v Maďarsku má vyšší investiční garanci: 100.000 EUR vs. 20.000 EUR u Degira, tuto pobočku dostává většina účtů zakládaných z Čech
  • IB má neporovnatelně širší nabídku služeb a produktů, lepší informační servis a externí služby zdarma
  • IB má dlouhou historii a mnohem lepší reputaci, matka všech poboček je registrovaná v USA, těžce regulovaná a obchodovaná na burze (transparentnost)
  • IB nabízí extrémně levnou směnu libovolného objemu peněz za tržní kurz za pevný poplatek cca 1-2 USD
  • IB obsahuje pokročilé analytické nástroje jak portfolia a jeho výnosů, tak i případně samotných akcií a dalších nástrojů
  • Degiro je oproti IB trochu jednodušší pro úplné začátečníky, webové prostředí je přímočařejší a jelikož se téměř nic nedá nastavit, nic technického nemůžete zkazit; u IB si musíte na webové prostředí trochu zvyknout, jejich desktopová konzole je už úplný úlet (tu nemusíte vůbec používat)
  • Degiro má sice dražší, ale bezstarostnou směnu peněz: EUR-CZK se mění samy za střed zdarma, ostatní měny za procentuální poplatek, vše ale automaticky při nákupu; u IB si musíte směnit peníze předem, nebo hrozí nákup na dluh
  • Degiro má snadné vkládání peněz, má český účet, kam se jednoduše česká cash převede; IB kvůli Brexitu přišlo o český účet a nyní mu ho vede německá banka, takže vklady v CZK jsou brány jako mezinárodní platby (u Airbank je to třeba poplatek 100 Kč na převod), ale měl by to být jen dočasný problém, zároveň vklady EUR jsou přes SEPA zdarma i pro Čechy

V celku mi přijde, že garance 20 tisíc EUR se na Degiru vypotřebuje docela rychle, proto už jenom za účelem diverzifikace dává IB velký smysl. Narozdíl od Degira, u IB bych se nebál mít i násobek garančního limitu, což je už dost peněz.

Pokud byste o otevření IB účtu uvažovali, tak stále běží akce na doporučení, kde získáte 1$ za každých vložených 100$ v podobě hotovosti nebo převodu akcií za první rok od založení. Jde tedy o 1% cashback z vkladů (výběry se zase stejně odečítají). Bonus dostanete v podobě akcií brokera IBKR, které po roce můžete volně prodat nebo si je nechat. Prostě vám přistanou za každý vklad na portfoliu. Máme to odzkoušené, funguje to dobře. Pokud o to máte zájem, napište mi a já vám dám link. Já z doporučení můžu mít 200$, ale má to nějaké podmínky. Pro vás je vše bez podmínek. Více info na webu brokera nebo v podmínkách akce.

Toliko k dnešnímu reportu, příští článek bude snad už o slibovaných komoditách a zlatu, jakožto diverzifikačních nástrojích. Ještě se mi tam ale plíží článek o doplňkovém penzijním pojištění, které jsem si nedávno trochu rozmýšlel – a je to zajímavé.

4 komentáře: „Komentář k PF a PPF (červen)

  • Ahoj,
    diky za clanek. Dve poznamky.
    1) To vytesneni ma v CR opravdu dobre podminky. Clovek dostane castku pri vytesneni a pripadna vysouzena castka navic se dost slusne uroci. Tedy je to jen o tom, jak clovek vyhodnoti sance a jak moc je ochoten nest riziko, ze pripadne prijde o ten rozdil mezi trzni a vytesnenou cenou.
    K samotne zalobe. Ucastnim se pod Hajnym u PFNonwovens a.s.. Je to mnohem snazsi nez jsem myslel. Pri ucasti mas drobnou vyhodu, ze te nekdo notifikuje, jak to probiha, pripadne by mohlo dojit k mimosoudni dohode, ktera se pak nevztahuje na vsechny.
    Lec mne prislo hlavne eticke se pridat a podilet na nakladech. At nejsem jen ten, co se sveze.
    2) IB. Mas zkusenosti s generovanim vykazu? Me u Degiro mile prekvapilo, ze vytvoril nejaky prehled s prijmy/vydaji, divedendy za konkretni staty. Dobra sluzba, usetrila mi dost casu. Ma IB neco podobneho nebo pocitas rucne?

    Reagovat
    • Zdar,
      1) To jsou dobré zprávy. Myslím, že právě tvoje “pozitivní” zkušenosti mě přesvědčily, že se vytěsnit necháme. Zajímá mě: co to vlastně přesně pro investora znamená připojit se k hromadné žalobě? Musíš poslat ověřený podpis a tím to končí? Nebo se musíš víc angažovat? Jak velké bývají ty náklady — počítá se to jako procento z tvého objemu akcií nebo paušálně? Jinak, ta advokátní kancelář v odkazu v článku píše, že pro stahující se firmu je závazná i mimosoudní dohoda a měla by stejně vyplatit každému bez ohledu na účasti v žalobě. Ale souhlas, je určitě morálnější se přidat.
      2) Ty daňové sjetiny dělá IB podobně jako Degiro, jenom trochu obsáhlejší. Na mém IB mám jenom akumulační ETFka, tak jsem čekal, že na sjetině nebude vlastně nic, ale byly tam výpočty forexových zisků na základě vlastnictví assetu denominovaného v EUR po přepočtu do CZK. To daňový úřad nezajímá, takže v pohodě, nemusel jsem to přikládat k přiznání. Ale nevím, jak přesně to bude vypadat, až tam budou dividendy a případně prodeje. Snad to nebude velkej zmatek. Ale v principu rozpisy jsou to detailní a určitě dostačující.

      Reagovat
      • Ani si uz nevzpominam, zda byla nutna overena plna moc. Kazdopadne jsem podepsal smlouvu, naskenoval a poslal datovou schrankou dle instrukci pravnikovi.
        Cena byla fixni odmena 2 Kc/akcie + 10% z pripadne vysouzene castky.

        Organizace od Hajneho pres sousede.cz Tam by mela vzniknout i nejaka o2 skupina “SMA O2”

        Jednou za cas mi prijde notifikace, ze tam je novy prispevek s tim, co se deje.

        Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *