Dá se na investicích zbohatnout?
Tady platí rozhodné ano i ne. Přeskočme nyní kategorii zázračných návodů na zbohatnutí přes záležitosti na hranici podvodu jako jsou binární opce, stejně jako aktivní trading, který je spíš full-time povolání než běžné pasivní investování. Otázka je jasná: lze vůbec inteligentním umístěním peněz do standardních investičních instrumentů zmnohonásobit počáteční kapitál? Odpovíme si v tomto článku.
Základní trik dlouhodobějšího investování jsou reinvestice. Co to znamená? Portfolio nese pravidelný roční výnos a otázka je, zda si tento výnos necháme a uložíme bokem, a nebo zda ho vložíme zpět do portfolia, čímž ho navýšíme. Může se to zdát jako banalita, třeba nějakých 5% p.a. nepředstavuje dechberoucí částky. Ale podívejme se na graf níže, kde máme vývoj velikosti portfolia v čase. Začínáme s velikostí 1 (třeba 1 milion 😉 ) a necháme působit 5% roční zhodnocení. Přerušovaná čára představuje vývoj portfolia bez reinvestic (výnos si necháváme bokem, jen ho znovu neúročíme), plná čára s reinvesticemi.
Jak vidno, ani po deseti letech se tyto dvě strategie moc neliší. Nereinvestované portfolio se rozrostlo o 50%, reinvestované o trošku více. Po dvaceti letech se křivky začínají více odchylovat – místo dvojnásobku přinesly reinvestice 2.5 násobek. Ale stále nic, o čem by se měl psát příspěvek na blog. Počkejte, podívejme se v čase dále.
Ano, až delší časový horizont odkryl, proč je reinvestice ve světě investic tak důležitá. Místo necelého 4 násobku portfolia po 50 letech můžeme důslednou reinvesticí znásobit své peníze 11×. A to upozorňuju, že uvažujeme jen 5% roční výkonnost (reálnou, odečtěme inflaci!), což je výnos, který je opravdu jednoduché zrealizovat.
Ale co se to tam vlastně děje? Jak může 50 reinvestic několika málo procent z částky udělat takový rozdíl? Znáte tu hříčku – Co se stane, když klasický kancelářský papír o tloušťce 0.1 mm přehnete 42×? Tloušťka výsledného “papíru” bude dosahovat dál než k Měsíci. Opravdu. Kdo to neznal, doufám, že nastal aspoň trochu wow moment 🙂
Úrok z úroku a ďábelská funkce
Důvod, proč složené úročení nebo překládání papíru nám přijdou tak neuvěřitelné, je v tom, že jsou to procesy, které sledují geometrickou posloupnost. Neboli v matematickém žargonu exponenciální funkci. Je to funkce, se kterou nemáme v běžném životě žádnou zkušenost, nikde se moc nevyskytuje (až na destruktivní, nestabilní procesy jako výbuch nukleární bomby nebo epidemie). Je to funkce, která roste o to rychleji, o kolik roste. 🙂 Stále zrychluje. Ať začne na sebemenší hodnotě a sebemenším růstu, tento růst růstu nakonec překoná všechny hranice a exploduje do nesmírných rozměrů.
Se složeným úrokem je to stejné. Maličko zvýšíme úročenou částku reinvesticí, ta tedy ale příští rok vynese o trochu více, znovu reinvestujeme a tím zvýšíme portfolio, a to zase vynese víc. Víc vlož, víc dostaň, víc vlož, víc dostaň… A tak dál.
Pokud teď místo nad fascinující povahou exponenciely přemýšlíte nad tím, jak ze složeného úročení profitovat, i když vám je víc než 20 let a nemáte nejspíš těch nutných 50 let na dramatické zbohatnutí? Cesta tu je, ale je obtížná. Musíte zvýšit čistý úrok. Rozloučíme se tedy pohledem na další dva grafy, kde shrnuju, jak se chovají portfolia, která dosahují 7% a 10% zhodnocení ročně. (Nezapomeňte na to, že pokud dnes není 10% zas tak nemožný cíl, za deset, dvacet let?)
Co z toho tedy plyne? Že pokud je náš investiční horizont delší než deset let, měla by být reinvestice zisků povinnost, a že každé sebemenší procento výkonnosti navíc může v dlouhodobějším horizontu znamenat vážně citelný rozdíl. A jestli se dá na konvenčním investování zbohatnout? Závěr si udělejte sami 🙂 Prostě ano i ne.
Pingback: Můj pohled na akcie po 8 měsících a mé portfolio | Kamil Staš