Zápisky o tvorbě investičního portfolia

Vyhodnocení portfolia

Komentář k portfoliu (červen 2019)

Po nějaké době opět krátký komentář k aktuální výkonnosti a stavu našeho portfolia za uplnulý měsíc.

Nedávno jsme aktualizovali naší investiční strategii směrem k vytváření přímého pasivního příjmu a investicím do hodnotových titulů a taky trochu potunili vizuální prezentaci portfolia. Taky bych se rád pokusil obnovit “tradici” každoměsíčního ohlédnutí se za vývojem PF. Pokusím se to držet krátké a věcné. 🙂

Akcie

Červen byl pro naše PF štědrý. Připsali jsme si 1,60% hodnoty, za čímž stály hlavně světové a US akcie, které udělaly 4,5%, případně přes 6% u dividendových aristokratů. Jsou za tím asi opět hystericky pozitivní očekávání od Fedu, který uvolňuje měnovou politiku a všichni jsou přesvědčení, že je připravený intervenovat v případě nepříjemného vývoje na trzích. V podobném ladění zveřejňovaly komentáře i některé velké banky. Uvolnění obchodních vztahů mezi USA a Čínou tu ještě moc započítané není, to se projevilo až v červenci. Celkově si naše akcie připsaly 2,8%. Něděláme žádná zajištění hodnoty (třeba přes opce), takže máme vyšší volatilitu oběma směry v porovnání s pojištěnými portfolii.

Vývoj výkonnosti celého portfolia (sloupce vpravo), jeho kumulativní zhodnocení (červená křivka vpravo) a výkonnost hlavních tříd aktiv (vlevo).

Všechny naše červnové investice byly akciové. Jako pravidelný vklad jsme udělali nákup dividendového aristokrata 3M Company, lehce podhodnocený výrobce průmyslového zboží s dobrým dlouhodobým výhledem, s rozumným chováním v krizích (rozvahy např. ZDE, ZDE, ZDEZDE).

V červnu jsme udělali i další mimořádné vstupy do pozic. V rámci rozpouštění přebytečného kapitálu jsme nakoupili svoje první REITy: Tanger Factory Outlet Centers (SKT), Iron Mountain (IRM) a Ventas (VTR). První zmíněná čelí velké nevoli investorů z důvodu konkurence online obchodů (Amazon) kamenným outletům. Myslíme si, že je to přehnané a dividendový výnos skoro 9% s velmi konzervativním payoutem 66% nám za ten risk stojí. IRM podniká v datových skladech, což považujeme za perspektivní do budoucna (divi 7,7%). Ventas je konzervativnější healthcare REIT. Poslední, spíš symbolický nákup, bylo O2, které minulý týden silně korigovalo.

P2P

Nedávno jsme opustili definitivně Twino. Důvodem byly nepříznivé finanční reporty a samotná struktura platformy, která je sama poskytovatelem půjček. Krach Lendy nám jenom potvrdil, že chceme přeferovat nepřímou strukturu, jakou má například Mintos. Aktuálně jsme v segmentu P2P nainvestovaní do maxima peněz, které jsme si na P2P vyčlenili. Až provedeme kompletní vstup do ostatních segmentů PF, mělo ty P2P zaujímat čtvrtinu.

Při zkoumání dílčí výkonnosti Mintosu vás možná zarazí pokles v posledních dvou měsících. Ten byl způsoben jenom technickými aspekty: větší vklad se zainvestovával dlouho a to srazilo reálný procentuální výnos. Příští měsíc už čekáme standardní výkon okolo 0,77% měsíčně.

Spotřební PF

Mimo investiční portfolio vytváříme také spotřební fond, který chceme mít z velké části likvidní a zhodnocovaný velmi konzervativně (pro případ, že děláme s prostředky výše nějakou dramatickou chybu 🙂 ). Včera jsme si u dálnice všimli reklamy na spořící účet u Monety: 2% ročně do 1 milionu. Vypadá to zcela bez podmínek, dokonce bez nutnosti založit účet. Vypadá to, že budeme zakládat další banku, ach jo 😉

Příští článek

Takže tolik k červnu. Přemýšlím a lehce pracuju na pár námětech na články, možná by vás k té tématice něco napadlo, měli nějakou preferenci nebo nápad na nějaké další téma.

 • dividendově-růstové investování
 • investování v epoše klimatické změny
 • exit strategie a investování
 • FIRE: finanční nezávislost a brzký odchod do důchodu

Užívejte si léta a brzy zdar. 🙂

4 komentáře: „Komentář k portfoliu (červen 2019)

 • Nově i Creditas nabízí 2%, bez podmínek.
  Ad Exit strategie a investování by bylo docela zajímavé počtení. A díky za ty REITy, dobrá inspirace.

  Reagovat
  • Díky za připomenutí. O Creditas víme, ale trochu nás zklamalo, že je to zase jenom krátkodobá akce do 30. 9. (tedy 1,1% + 0,9% krátkodobý bonus). Píšou o tom ale jenom v obchodních podmínkách produktu, v článcích se tváří, že je to výhledově neomezená nabídka.

   Stejně tak nabízí na pobočkách 2,5% spořící vklad s výpovědní lhůtou 3 měsíce, ale je to také akce s podobným trváním. Repo sazba u ČNB je 2% :-S

   Reagovat
 • Děkuji za počtení, za sebe hlasuji pro článek na téma FIRE a dále dividendově-růstové investování 🙂

  Reagovat
  • Ahoj, díky. Jasně, obě tahle témata připravuju jako další články. 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *