Zápisky o tvorbě investičního portfolia

Vyhodnocení portfolia

Komentář k portfoliu (květen 2018)

Tak, první měsíc, který loguju na blogu, a vůbec není špatný. Výkonnost přes 1% za květen je stejně jako za duben dost nad průměrem (0.75%), za což může hlavně růst světových akcií (1.59%) po výprodejích v únoru a březnu. P2P se dařilo stabilizovaně, o trochu lépe než poslední měsíce, což je dáno svědomitějším manuálním dokupem CZK půjčkem, jak píšu níže. Ve factoringu tento měsíc nebylo nic z důvodu nepříjemné zkušenosti popsané taktéž v odstavci dole. Celkově dobrý pocit z investic tak kalí jenom narůstající zvěsti o zhoršujícím se zdraví trhů.

Dokupy

Nejdůležitější událostí z dlouhodobějšího hlediska nebyly ale zisky, ale naopak investice. Udělal jsem si konečně dlouhodobější investiční plán na následující dekádu a rozhodl se k navýšení objemu portfolia a hlavně pravidelným měsíčním investicím z části mého příjmu.

Nezařadil jsem zatím žádné nové tituly, ale dokupoval jsem, a to hlavně v české akcie a P2P. Srovnal jsem výši investice do ČEZu, Komerčce a Monetě, v případě O2 jsem zatím nedokupoval. Důvod je slibná prognóza růstu ceny energií, vyřešené problémy ČEZu a stále možné dělení, které bych uvítal. Ministerstvo ocenilo akcie na 612 Kč a výhled hospodaření zní dobře. A je to prostě stálice. V případě bankovních titulů počítám s tím, že zvyšování úrokových sazeb jim bude hrát do karet. Nedávno publikované analýzy těchto akcií dopadly dobře, dividendy platí stabilně (i když následující od Monety už vůbec nebude tak přemrštěná, přebytečný kapitál už byl skoro rozpuštěný).

Akcie

Světové akcie se vrátily na předvýprodejové hodnoty z počátku roku. Nicméně klima na trzích se mi víc a víc nelíbí. Těžko se hledá nějaký fundamentální argument v datech, ale procházíme z jedné vlny napětí do druhé. Nejdřív Itálie, teď možná Španělsko, do toho obchodní války s USA. Někteří komentátoři tvrdí, že cla na ocel a hliník mohou krátkodobě americké ekonomice pomoct (a evropskou utlumit), v dlouhodobějším horizontu se ale merkantilismus v této fázi kapitalismu prostě nemůže vyplácet. Přemýšlím tedy nad kacířskou myšlenkou krátkodobě investice z ETF vyvézt a vrátit je tam poté, co se ukáže, zda efekt cel nespustí očekávanou lavinu výprodejů.

P2P

P2P fungují dlouhodobě dobře. Nejvíc spokojený jsem s Mintosem, který má drive a neustále roste jak do objemu půjček, tak i do počtu nových poskytovatelů. Jedinou výhradu mám k dostupnosti půjček v CZK, které mám nainvestovaná ještě z dob před ukončení intervencí. Půjčky s 10% výnosem, které ještě před pár měsíci byly k dispozici na primárním trhu (hlavně Creamfinance a Creditstar), jsou nyní bez šance získat přes autoinvest a jedinou možností je manuální dokup na sekundárním trhu za 7,5–7,8%. Je to nepraktické a výnos klesl.

Factoring a dluhopisy

S factoringem to bylo vždycky těžké. Proplácení faktur přes InvestAukci bylo ale CZK, byly to transakce krátkodobé do několika měsíců a výnos se dal vydražit i mezi 5–9%. Během posledního roku se ale situace zhoršovala s příchodem nových investorů, kteří stáhli reálné výnosy pod 3%, což přestalo být pro mě zajímavé. Poslední kapkou byla zkušenost z poslední transakce. Vždy jsem si uvědomoval, že je to hodně peněz vložených do jediného vypisovatele faktury, navíc ne úplně známého, ale uklidňovalo mě, že faktury šly za velkými společnostmi, v tomto případě Exclusive Essential. Proplácel jsem už docela vetší částku, ale on uplynul měsíc od splatnosti a oni ne a ne fakturu uhradit. A to navzdory velmi dobré platební morálce podle statistik. Ověřil jsem si, jak zavádějící ty jejich statistiky jsou a jak nepříjemné je mít už citelnou částku vloženou do jednoho košíku. I když všechno dobře dopadlo, s factoringem prozatím končím.

Naopak začínám s dluhopisy, tedy jejich přímým nákupem přes neburzovní trhy. Tento měsíc jsem koupil svůj první bond z primární emise (juchů 🙂 ), zkušenosti předám v nějakém následujícím článku. 8% je relativně dobré, tak jako tak je to cílení celkové výkonnosti portfolia, takže tahle diverzifikace tam docela dobře zapadá.

Kompletní přehled stavu a výkonu najdete v sekci portfolio v hlavičce webu.


UPDATE: Dostal jsem dotaz ohledně softwaru, ve kterém portfolio vyhodnocuju. Na začátku jsem používal excel, ale ten se stal postupně docela nepřehledným, hlavně pro zadávání vážených průměrů výkonů za kategorie a přidávání nové investice bylo o nervy. Přešel jsem tedy na Python, ve kterém jsem vytvořil vyhodnocovací funkce a ukádání a čtení dat do/z .csv souboru. Do něho zapisuju každý měsíc nový stav účtů a o zbytek se postará skript. Vykreslování dělám v Jupyteru – HTML notebooku pro Python.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *