Zápisky o tvorbě investičního portfolia

Vyhodnocení portfolia

Komentář k portfoliu (červen & červenec)

“Takže léto, takže dovolené…, takže jako žádné nové příspěvky jako?” 🙂 Už to tak je, raději jsem seděl na útesech v Normandii a popíjel nějaké Cru Bourgeois při západu slunce nad La Manche… Ale už jsem zpět v pracovním procesu a kromě tohoto příspěvku jsem už začal pracovat na menším seriálu článků o nízkorizikových investicích. Takže blog neusíná, naopak, občerstven pokračuje 😉

Návrat z Francie mi zpříjemnil pohled na tyhle grafy:

Zatímco červen lehce zaostával za průměrnou výkoností (hlavně kvůli menším korekcím u amerických akcií), červenec jednoduše potěšil. Dosáhl jsem dokonce nejvyššího zhodnocení portfolia za celou jeho existenci (1,30%/měsíc). Pojďme se podívat blíž, co mě k investicím za poslední dva měsíce napadá.

P2P

Musím začít P2P, hlavně tedy k nepříjemnému Velkému červencovému výprodeji. Co se stalo (a stále děje) asi většina dobře ví: Mogo a spolu s ním i další tvůrci půjček uplatnili své právo a skoupili dříve emitované půjčky. Výsledkem byl razantní výplach ve struktuře portfolia půjček. Pokud jsem měl ještě v červnu vážené úročení půjček atakující 12% pa. (připomínám, že se zaměřuju výhradně na půjčky s buyback garancí a splatností pod 3 měsíce), včetně mnoha pěkných 14% úlovků, po příjezdu jsem našel vybrakované nezainvestované portfolio. Dnes se musím spokojit s očekávaným úrokem pod 10% s nepříjemnou převahou 9% půjček.

Tento trend by nás sice neměl překvapovat (Mogo vydalo dluhopisy, stabilizovalo se, stejně jako celý Mintos, na platformu se hrnou další a další investoři…), ale stejně to zamrzí. Mám zlé tušení, že to tímto směrem s P2P segmentem půjde i nadále. Jakmile se přihrnou institucionální investoři, bude konec snu o dosahování 10% bez větší námahy.

Takže nezbývá než to přijmout? Dlouhodobě asi ano. Pokud výnos klesne dramaticky pod můj cíl (cca 5% nad inflaci, tj. ~ 7% pa.), budu se muset přesunout jinam. Možná jiné platformy, ale spíš větší expozice v akciích. Každopádně aktuálně to ještě tak strašné není. I 9% se dá, i když tento výkon se dá dosahovat i například high-yield českými dluhopisy a akciovými ETF.

Moje strategie v P2P je stále vytrvávat. Systematicky se na Mintosu zbavuju všech CZK půjček, které nejsou dostupné na primáru, sekundár je pro zlost (7%). Možná nové investice budu směřovat víc na Twino, které stále drží 10–11% úroky z polských, litevských a ruských půjček (BB, <3m). I když to Rusko mě trochu dráždí. Hlavou mi lítá i ViaInvest, ale to RPSN 1200% pa. je pro mojí morální integritu už fakt docela zničující, asi to neudělám. České P2P navyšovat nebudu, Bondster také snižuje výnosy, aktuálně 6% pa. s BB a garancí likvidity (připočítej si rozložený poplatek 1% za výstup). Na Zonky (cca 5–6%) mám 1300 Kč a nehodlám na tom nic měnit, chodím tam si jenom přečít, na co všechno si lidi dokážou půjčit.

Akcie svět

Můj tok myšlenek: NASDAQ dolu, NASDAQ nahoru, dolu a teď už delší dobu a hezky nahoru. Svět a Evropa nejistá chůze mírně vzhůru. 55% článků a burzovních komentátorů očekává více či méně brutální výprodeje do 1–2 let, zbytek neví nebo tvrdí, že následující roky se nic nestane. Technologiím věřím a vidím v nich perspektivu (vždyť na nich makám), ty sídlí hlavně v USA. Evropa má levnější valuace a není tak předražená. Pohrávám si s představou evropského, nebo rovnou německého technologického ETF. Varovný hlasy hodlám zatím neřešit a sugeruju si, že 30% korekce bude chvíle, kdy zvesela dokoupím. Už se vidím…

Akcie z ČEZka

ČEZ a banky je podle mě zatím fungující kombo. Moneta a KB budou těžit z navyšování úrokových sazeb, četl jsem si analýzy na ně od Fio a neznělo to špatně. O2 se mrcasí a Kofola byl zase po delší době mírně emocionální nákup při té velké korekci a jak už to s mými nepromyšlenými nákupy bývá, je to mírně průser. Naštěstí jsem se držel při zemi. Prostě další varování, že emoce na burzu nepatří. Nechávám si jí jako memento, prodávat to ve ztrátě nechci.

Strategie na další dokupy: KB a Moneta, držet logiku. ČEZ musím promyslet.

Dluhopisy

To se mi líbí. Právě jsem zainvestoval do druhého high-yield dluhopisu developerské firmy a trochu si zobnout z realitního vývoje. Kupony 8–9% pa., riziko snad porovnatelné s P2P, rozumné ručení a diverzifikace do nové oblasti. Podrobnosti v příštím komentáři za srpen.

Toť vše z mé strany. Jak jste prožívali Mintos výplach vy? Máte nějaké zajímavé tipy pro současný stav věcí? Jak se připravujete na nepěknosti na burze? Zkoušíte taky dluhopisy? Piště do diskuze pod článkem, těším se na vaše názory a zkušenosti! 😉

2 komentáře: „Komentář k portfoliu (červen & červenec)

 • Na nepěknosti se připravuji stylem, že pomale ale jistě vyprodávám na Mintosu co mám víc jak 36m. a jelikož jsou to staré dobré 13%+, tak to vcelku jde i s 1% premiem. Na twino jsem se taky zaměřil, nejde mě odchytnout ty 12%, ale tak aspoň ty 11% jsou také dobré v dnešní době.
  Na burzu jsem připraven tak, že kumuluji hotovost a aktuálně vyčkávám a váhám jestli nastavit stopplosy. Recesi taky čekám příští rok 😀

  Ad. dluhopisy, tady se zatím rozkoukávám, ale něco jako menší diverzifikaci bych pořídil. Nepodělíte se jaké 8% dluhopisy jste pořídil a kde se takový dluhopis koupí?

  Reagovat
 • Zdravím Milane, díky za tvoje opatření. Doufejme, že nás to moc nepřekvapí, skutečnou krizi jsem jako investor ještě nezažil.

  Vysokovýnosové dluhopisy mám přes portál https://dluhopisy.cz/ (další portály jsou uvedené v sekci Odkazy nahoře). Zatím mám Činžovní domy Praha II a RD Vysoký újezd II. Přemýšlím ještě nad standardními korporátními dluhopisy s kratší splatností, které jsou listované na pražské burze, ale jejich výnos je opravdu nízký (do 3%, spíš 1%). Je potřeba mít ale taky na paměti, že vysokovýnosové dluhopisy mohou být v krizi taky docela rizikové.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *