Zápisky o tvorbě investičního portfolia

ÚvahyVyhodnocení portfolia

Investiční ticho a vyhodnocení PF za červen až srpen 2023

Co je to investiční ticho? A jak se dařilo našemu portfoliu za červen až srpen? Nad tím se zastavíme v pravidelném vyhodnocení našich investičních snah.

Říká se, že investice potřebují ticho, tmučas. Problém nastává tehdy, když se jim do cesty připlete investor. Jeho mozek totiž potřebuje hluk a světlo a čas nemá.

Že se našim pravidelným a dlouhodobým investicím nejvíc daří, když jsou právě pravidelné a dlouhodobé, je celkem jasné. Pravidelnost a disciplína vkladů do již jednou rozmyšleného portfolia vyžaduje rozumné ticho, jakousi zvukovou izolaci od ruchu trhů tam venku, stejně jako tmu, ve které si můžou investice v klidu kolísat bez toho, aby se jejich majitel hrozil pokaždé, když (jednou denně) otevře svůj investiční účet a kontroluje velikost svého majetku. A s časem je to ještě jasnější: bez desítek let k dispozici se neprojeví naplno složené úročení, vytrácí se pravá síla investování a z investování se stává jen trochu lepší spoření.

Proč je ale tak těžké tyhle tři maličkosti našemu portfoliu dát?

Čas a jeho relativitu jsme zkoumali nedávno: hodnota peněz se s věkem snižuje a peníze se stále víc stávají pro investora nesnesitelně zbytečné. O tomto paradoxu investování přemítá asi můj nejdůležitější článek, jemně ho tedy připomínám 🙂

Trýzeň tichatmy naopak hezky ilustruje moje vlastní nedávná zkušenost. Před časem jsem se totiž začal zajímat o všímavost (mindfulnessmindfulness-based stress reduction), která jako svojí hlavní praktickou techniku používá meditaci. Když jsme se s kolegy v kurzu všímavosti dostali tak daleko, že jsme byli připraveni na celodenní seanci meditace, říkal jsem si, že to bude zábava.

Výsledek byl… intenzivní a “strašný”. Při jedné z nejčastějších forem meditace se člověk snaží odhlučnit svou mysl, něžně vyprovodit všechny myšlenky a všechny pravidelně navracející se myšlenky opět něžně vyprovázet. S dostatečným cvikem dokážete myšlenky zpozorovat už ve stavu jejich zrodu a s úsměvem je vypoklonkovat, ještě než se stačí rozvinout do něčeho konkrétního. A vaše mysl se obnaží od toho nejpřirozenějšího, co celý život měla. Od závoje myšlenek, o kterých jste si dlouho mysleli, že to jste vy.

A tady to začne být zajímavé. Deset patnáct minut je ok. Ale hodinová meditace je pro nováčka už jiná káva. Pozná totiž úplně nový, poměrně invazivní druh bolesti. Tichý vjem člověka, pokoušejícího se nadechnout se ve vakuu na vysoké orbitě Země. Prosebný výraz ve vodě otevřených očí mentálně tonoucího jen půl centimetru pod vodní hladinou. Panika mysli, která si myslela, že myšlenky potřebuje k životu jako plíce dýchání. Jenže nepotřebuje. existuje i bez nich.

Tento křest, který prožije každý adept meditace tak trochu po svém, vám pár věcí na vnímaní změní. Ale také pomůže pochopit, co znamená myšlenkový hluk, proč po něm mozek touží jako narkoman po jehle, a jak těžké je odolat tomu volání myšlenek.

Investorův mozek je stejný jako mozek nováčka v meditaci, jen o své celoživotní závislosti neví. A krmí se stále většími dávkami irelevantního hluku investiční mediasféry – SP500 má tu a tu historickou valuaci, value akcie jsou na tom tak a tak vůči growth akciím, koruna oslabí a pak posílí, Amerika jde do háje, equal-weighted SP500 je ta správná cesta, dluhopisy jsou citlivé na tlakovou výši, historicky během sudých dní v roce FED vyhlašuje holubičí politiku, skejwin zase tvrdí, že investice potřebují ticho… Cože?

Těšíme se z nových investičních myšlenek, snažíme se na ně nějak zodpovědně reagovat, nutně tím měníme už jednou rozmyšlené, stresujeme se portfoliem a nenecháváme investice v klidu. Přímo tak zhmotňujeme to, co vědci popisují jako behaviorální gap a připravujeme se zbytečně o značnou část možného výnosu (analýzy pro podílové fondyETFka). Přitom stačí tak “málo”: odvážit se, svléci se z hlučných investičních myšlenek a zjistit, že investor existuje i bez nich.

Jenže toto investiční ticho nepřijde samo a jeho nalezení je ultimátní cíl nás investorů. Musíme nejdřív zabořit hlavu půl centimetru pod hladinu podcastů, fin-twitteru a zábavného investičního zpravodajství. A otevřít oči. A vydržet.


A teď už jak si to naše doufejme tiché PF vedlo: 🙂

Jaké jsou naše investiční aktuality za poslední měsíce?

  • Pokračujeme v pravidelných měsíčních vkladech všech přebytků do dynamické složky PF, abychom drželi poměr ke konzervativní části ~70:30.
  • Kapitál z dubnových a květnových částečných prodejů ČEZu nám chvíli visel na investiční rezervě od Portu, kde chytal rozumný úrok (6,35%), ale v průběhu léta jsme ho alokovali do akcií (vizte tabulku níže).
  • Z důvodu pokračující diverzifikace mezi brokery jsme si otevřeli účet u evropské pobočky Swissquote se sídlem v Lucembursku. Výhodu vidíme v neexistenci poplatku za správu a kredibilitě této investiční banky. Na přelomu července a srpna jsme tam přesunuli celou SXR8 pozici (13% portfolia) z Interactive Brokers, kde si ale stále necháváme zbylou velkou část PF (31%). Více info v updatované stránce portfolio. Ke zkušenosti z této procedury ještě něco sepíšu, bude-li zájem.

A teď už k portfoliu samotnému.

Jak si vedlo celé PF?

Za 3 měsíce červen-srpen zvýšilo PF hodnotu o 4,29% (vše vždy přepočteno do CZK), z toho červen 2,37%, červenec 2,18% a srpen -0,30%. Opět je vidět, jak důležité bylo letos neprošvihnout pár výkonných měsíců. Od začátku roku celé PF narostlo nominálně o 10,37%. PF odolávalo srpnovému tlaku ze strany světových indexů (-0,70%) a US divi akcií (-1,3%) díky střídmému růstu českých akcií (0,35%) a tradičně proti-inflačních dluhopisů (0,66%).

Významným problém zůstává inflace, která drtila a stále významně drtí majetek většiny investorů. Díky mírnému oslabení jejího tempa se podařilo dostat velikost PF do reálného růstu a opět se vlažně začínáme blížit k cíli (graf na konci článku). Vyhlížíme také trochu smutnou událost: dosažení nominálního cíle pro finanční nezávislost, když by nebylo inflačních let, v horizontu následujících měsíců. Samozřejmě je to jenom číslo, které není ničím než mementem toho, co mohlo být, ale není 🙂

Zhodnocení portfolia za daný měsíc (sloupce) a kumulativní zhodnocení od založení (křivka) jako relativní výnos v procentech (vlevo) a absolutní výnos normalizovaný na 100 (vpravo). Vodorovná čárkovaná čára vlevo zobrazuje průměrný výnos.

Pokud máte rádi čísla, tak přikládám výpis z vyhodnocení přes různé parametry a sektory, vše vůči CZK.

========================================================= 
Vnitřní míra výnosnosti portfolia (IRR MWRR): 9.5% p.a.
Průměrný výkon podkladových aktiv (TWRR): 8.5% p.a.
Roční volatilita za 1Y / 4Y (TWRR): 8.4% / 9.2% =========================================================
Aktuální měsíční/12m výkon vs. průměrný podkl. aktiv: -0.30% / 9.20% vs. 0.68%
Zhodnocení portfolia od založení (z IRR): 88.77%
Zhodnocení podklad. aktiv od založení (z TWRR): 75.53%
Majetek pocházející z výnosů (vč. bytu): 24.9% (35.0%)
Finanční nezávislost (vč. inflace): ~64%
=========================================================
Výkon složky: akt.m. / prům.m. (z IRR) / 12M / od založ. (z IRR) / Vol 1Y / Vol 4Y
Akcie celkem: -0.73% / 0.65% (0.72%) / 8.28% / 71.78% (83.08%) / 13.20% / 14.23%
P2P celkem: 0.79% / 0.29% (0.83%) / -8.62% / 27.09% (99.72%) / 6.47% / 7.28%
Dluhopisy celkem: 0.66% / 0.64% (0.79%) / 12.42% / 28.03% (37.00%) / 0.43% / 1.12%
Nemovitosti celkem: 0.00% / 1.03% (1.01%) / 0.88% / 134.24% (133.14%) / 0.84% / 15.23%
Cash ekviv. celkem: 0.00% / 0.40% (0.43%) / 5.03% / 5.73% (6.69%) / 1.98% / nan%
=========================================================
Výkon podsložky: akt.m. / prům.m. (z IRR) / 12M / od založ. (z IRR) / Vol 1Y / Vol 4Y
České divi akcie: 0.35% / 0.91% (1.10%) / 28.16% / 83.57% (150.50%) / 16.31% / 17.88%
Světové ETF akcie: -0.70% / 0.48% (0.59%) / 10.65% / 40.24% (51.26%) / 14.30% / 16.99%
Světové divi akcie: -1.30% / 0.63% (0.46%) / -6.34% / 37.56% (28.34%) / 15.65% / 14.51%
Pozemky: 0.00% / 1.03% (1.01%) / 0.88% / 94.72% (133.14%) / 0.84% / 15.23%
Výkon akciových PF

Možná přehlednější než samotná čísla jsou rozklady grafů pro jednotlivá subportfolia PF1–7, pokrývající naše různé akciové zaměření. Rychlé info o aktuálním rozložení PF do těchto složek ilustrují následující koláče (podrobnější, ale ne zcela aktuální strategii najdete v sekci Portfolio).

Složení PF z jednotlivých investičních tříd (vlevo) a našich sub-portfolií (PF1-7) k závěru měsíce.

Grafy docela dobře ukazují, zatímco growth akcie (reprezentované v PF2) trpěly v roce 2022, letos jsou pod tlakem defenzivní akcie (PF3). Bližší info o dlouhodobém složení našeho mixu najdete na stránce portfolio. Srovnejte také relativní volatilitu jednotlivých segmentů – třeba takové PF2 a PF3 by se mi nechtělo vlastnit samostatně. Ale v mixu celkového PF to dělá příjemný, i když možná ne tak rychlý, celkem kontinuální růst.

Relativní a absolutní výnosy pro segment českých akcií (PF1).
Relativní a absolutní výnosy pro segment ETFek na světové indexy (PF2).
Relativní a absolutní výnosy pro segment US a EU dividendových akcií (PF3).
Výkon P2P a kreditního PF

V současnosti nemáme v tomhle sektoru žádný kapitál, následující graf je tedy spíš pro ukázku předchozího vývoje. Fluktuace zisků od exitu (počátek roku 2020) je daná kurzovým pohybem CZK/EUR.

Relativní a absolutní výnosy pro segment P2P a kreditního trhu (PF4).
Výkon dluhopisového PF

Zatímco v začátcích dluhopisového investování jsme zkoušeli i české korporátní dluhopisy, což bych v současnosti každému nováčkovi v podstatě s univerzální platností zakázal, od počátku roku 2020 následovala rotace do státních proti-inflačních dluhopisů. A nemůžeme si to vynachválit.

Relativní a absolutní výnosy pro segment dluhopisů (PF5).

První procentuální pokles výkonnosti (květen 2018) je z důvodu diskontování ceny dluhopisu nakoupeného v půlce roku. Státní dluhopisy znamenaly zpočátku sice pokles úroku, ale díky úplně jinému rizikovému profilu jsme do nich mohli nalít mnohem více peněz – absolutní výnosy silně narostly. A dnes “díky” inflaci rostou i ty relativní.

V současnosti držíme následující mix emisí státních dluhopisů:

Náš mix emisí proti-inflačních dluhopisů ČR.

Výpočet nárůstu hodnoty dluhopisového PF je jen orientační – každý měsíc jeho výkon počítám z aktuálního meziročního růstu spotřebitelských cen. Ve skutečnosti je pro každou ze čtyř emisí státních dluhopisů je rozhodná jiná meziroční inflace. Jednou za kvartál ale hodnotu PF5 opravíme o skutečnou likvidační hodnotu účtu (vizte ty dva píky v r. 2022). V delším horizontu je vyhodnocení realistické.

Výkon nemovitostního PF

Tenhle segment jsme zavedli spíš pro formu. Nevlastníme žádný byt, jenom zemědělskou půdu. Její ocenění děláme podle přímých nabídek, co nám chodí do schránky. Ty malé peněžní toky je pachtovné. V sekci portfolio uvidíte, že procentuálně tyhle investice nepředstavují žádný významný podíl majetku (<3%). Ale tak třeba časem.

Relativní a absolutní výnosy pro segment nemovitostí a pozemků (PF6).
Poslední nákupy

Tuto tabulku vedeme hlavně kvůli sobě, abychom na sebe měli bič a s železnou pravidelností každý měsíc nalili peníze do akciového segmentu (70% přebytku příjmů) a do konzervativního (dluhopisového) segmentu (30%) – i když se zrušenými státními dluhopisy nevím, co to teď přesně znamená. Zároveň věřím v transparenci, ukazuju prostě to, co s PF dělám, a nic neskrývám. Pokud se někdo chce inspirovat vyváženější strategií s cílem okolo 5% p.a. nad inflaci (v současnosti to samozřejmě možné není), tak se klidně inspirovat může. Berme to ale spíš jako ukázku principů, ne návod na konkrétní kroky.

Rozlišujeme pravidelné investice, které bychom měli měsíčně dělat, abychom dosáhli predikce modelu níže, mimořádné investice, které postupně vkládají přebytečnou cash nebo opravují nějaká opomenutí a chyby 😅 , reinvestice dividend, případně likvidace některých pozic. Čísla v závorkách u tickerů jsou nákupní/prodejní ceny v denominované měně.

MěsícInvesticeNákup/vkladOdůvodnění/komentář
únor 2024Pravidelná do PF2SXR8 (488,03)Pravidelný vklad
leden 2024Pravidelná do PF3QDVI (8,373)US value akcie
prosinec 2023Pravidelná do PF3QDVI (8,305)US value akcie
listopad 2023Pravidelná do PF5Dr. Max 8,50/28 (100)Zvýšení výnosu konz. části PF
listopad 2023Mimořádná do PF5St. dluhop. 1,95/37 (74,70), St. dluhop. 3,50/35 (91,40)Rebalancování k udržení 70:30 stavby, za prosinec
listopad 2023Pravidelná do PF3QDVI (7,688)US value akcie
listopad 2023Mimořádná do PF2SXR7 (147,76), SXR8 (427,58), UST (57,29), AGED (5,74), XMME (45,86)Větší vklad přebytečné cash
říjen 2023Pravidelná do PF3QDVI (7,464)US value akcie
říjen 2023Pravidelná do PF2SXR7 (142,54)Běžná investice do EU ETF
září 2023Mimořádná do PF2SXR8 (436,54)Místo konzervativní investice
září 2023Pravidelná do PF3PFE (32,92), PPL (23,45), UPS (155,55), PEP (169,51), SPYWBěžná investice, rebalancování
srpen 2023Mimořádná do PF3PRU (90,40), APD (284,98), SKT (22,92), VTR (41,76), EIX (69,75), MMM (98,68), BBY (74,84), ALB (186,76), TGT (124), MDT (84,15), TROW (107,49), KO (60,19), KR (46,84)Realokace z prodejů ČEZ a CZ dividend, rebalancování divi akcií
srpen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (424,75)Běžná investice
červenec 2023Mimořádná do PF2SXR8 (433,64)Místo konzervativní investice
červenec 2023Pravidelná do PF3PFE (37,33), PEP (190,20), UPS (188,11), OMC (84,07), TXN (184,69)Rebalancování
červen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (426,41)Běžná investice přebytků
květen 2023Pravidelná do PF3PPL (26,14), WBA (29,86), LEG (31,38), TROW (108,62), JNJ (154,40)Rebalancování
květen 2023Mimořádná do PF2XMME (45,94)Namísto konzervativní části PF
květen 2023Likvidace v PF1ČEZ (1205)Snížení expozice z důvodu vysoké volatility a geopol. riziku
duben 2023Pravidelná do PF2XMME (45,22), UST (48,60)Pravidelná do indexů
duben 2023Mimořádná do PF3CMI (234,80)Místo konzervativní investice
duben 2023Likvidace v PF1ČEZ (1178)Snížení expozice z důvodu vysoké volatility a geopol. riziku
březen 2023Pravidelná do PF2SXR8 (384,61)Běžná investice do indexů
březen 2023Mimořádná do PF3PRU (81,76), PFE (40,32)Reinvestice divi, investice místo konzervativní složky
únor 2023Pravidelná do PF3T (19,22), KR (44,64), VZ (40,24), CMCSA (39,17), MTB (161,11), CSCO (47,68), VTR (51,34)Pravidelné navyšování pozic v divi titulech
únor 2023Mimořádná do PF2SXR8 (398,94), XMME (48,01)Kompenzace za neinvestování v lednu
prosinec 2023Pravidelná do PF3PRU (98,80), TGT (145,50), MDT (76,70), CSCO (47,20), VTR (45,18), MMM (118,76)Navyšování pozic v divi titulech
prosinec 2022Likvidace v PF3LAZ (34,79), OGN (28,26), VFC (27,34)Daňová optimalizace, likvidace neperspektivních pozic
prosinec 2022Mimořádná do PF2SXR8 (372,77), SXR7 (135,04)Investice přebytků z prodejů
listopad 2022Pravidelná do PF2SXR8 (395,00)Pokračujeme v akumulaci US.
říjen 2022Mimořádná do PF3TROW (102,33), WBA (33,62), LAZ (32,98), VZ (37,18), EIX (56,98), LEG (32,64)V době nižších cen nakupujeme kvalitní firmy více.
říjen 2022Pravidelná do PF2SXR8 (381,42)Americe v této krizi věříme nejvíc.
září 2022Pravidelná do PF2SXR8 (402,50)Náhradní za srpen.
červenec 2022Pravidelná do PF3BBY (70,09), VFC (44,82)Americký retail ve slevě s dobrou divi.
červenec 2022Likvidace v PF1ČEZ (1091), Moneta (83,28)Snížení expozice na rizikovém trhu, rebalancování.
červenec 2022Mimořádná do PF2SXR8 (393,66), SXR7 (125,74), UST (46.995), AGED (6.118), XMME (47.903)Realokace z prodejů ČEZu a Monety kvůli rebalancování a riziku.
květen 2022Mimořádná do PF1Moneta (79,20)Spekulativní nákup pro účely povinné nabídky převzení ze strany PPF (k níž nedojde).
březen 2022Pravidelná do PF5Dluhopis Direct pojišťovnyPo delší době korp. dluhopis se slušným rizikem.
březen 2022Pravidelná do PF3TXN (180,20)Expozice do technologií.
únor 2022Pravidelná do PF2SXR7 (130,38)Nějak jsme kvůli válce neměli náladu nic speciálního vybírat.
leden 2022Reinvestice divi do PF1ČEZ (805)Výběr se po vývoji v posledním roce pro nás ztenčil na ČEZ a KB.
leden 2022Pravidelná do PF2SXR8 (399,70), SXR7 (146,80)Poklesy na indexech.
prosinec 2021Likvidace v PF2UIMR, EXS2, LYYALikvidace starých a neoptimálních ETF po 3letém testu.
prosinec 2021Pravidelná do PF2SXR7 (151,42) a XMME (52,93)Nechtělo se nám vybírat divi akcii.
listopad 2021Pravidelná do PF3EIX (65,816)Zvětšení expozice do utilit.
říjen 2021Pravidelná do PF3SPYW (22,755)Nevěděli jsme co jiného, euro aristokrati stále nevyrostli
září 2021Reinvestice divi do PF3CMI (227,50)Podhodnocené Industrials
září 2021Pravidelná do PF3VZ (54,30)Telecomu máme málo, další T nechceme.
září 2021Náhrada za srpen do PF3OMC (72,99)Mediální korpo ještě nemáme.
srpen 2021Pravidelná do PF3nic 🙁v procesu...
červenec 2021Pravidelná do PF3PRU (–)Pojišťovací a správcovský aristokrat v dobré kondici za snesitelnou cenu
červen 2021Pravidelná do PF1Moneta (79,30)Neodsouhlasení transakce s PPF
květen 2021Pravidelná do PF3MRK+OGN (75,70)Zvýšení pozice ve pharma, rozumná cena, dobrá divi
duben 2021Pravidelná do PF1KB (659,60)Stále se ještě tolik nezotavila z propadů
březen 2021Přebytky do PF5proti-inflační státní dluhopisy
březen 2021Pravidelná do PF1ČEZ (548)balancování PF
únor 2021Pravidelná do PF3PFE (34,88)větší expozice do pharma, pod prodejním tlakem, divi ok
únor 2021mimořádná do PF2CEMU (130,04), CSPX (328,77), XMME (57,53)plánovaný větší vstup do indexů
leden 2021pravidelná do PF3SPYW (21,48)stále dobrá valuace evropských divi aristokratů
prosinec 2020pravidelná do PF2CEMUbalancujeme rovnoměrně ETFka na Evropu i USA
prosinec 2020reinvestice divi do PF3PPL (27,715)reinvestice nasbíraných dividend
listopad 2020mimořádná do PF2CSPX (307,36), CEMU (117,48), RBOT (8,89)plánovaný větší vstup
listopad 2020pravidelná do PF1ČEZ (472)aby se pořád nenakupoval SP500
říjen 2020pravidelná do PF2CSPX (290,38)rutinní nákup ETF na SP500
září 2020pravidelná do PF2CSPX (285,29)rutinní nákup ETF na SP500
srpen 2020mimořádná do PF1ČEZ (453)reinvestice dividendy
srpen 2020pravidelná do PF3T (29,97), IBM (124,61), WBA (38,74)akcie divi aristokratů s dobrou valuací
červenec 2020pravidelná do PF2SXR8/CSPX (278,24)rutinní nákup ETF na SP500
červen 2020mimořádná do PF3SPYW (20,9)Evropa je stále nízko
červen 2020pravidelná do PF3PPL (28,65), LAZ (32,43)nízké valuace, balancování titulů
květen 2020pravidelná do PF3KO (46,72), LEG (31,25)nízké valuace, dobří aristokraté
květen 2020pravidelná do PF1MONETA (50,10)reinvestice dividend O2
duben 2020pravidelná do PF1KB (532)nízká valuace, dobrá kapitálová pozice
březen 2020mimořádná do PF2SXR7, SXR8ETFka na SP500 a EU
březen 2020mimořádná do PF1ČEZ (427), MONETA (79,20)Obecné výprodeje, vysoké divi výnosy
březen 2020pravidelná do PF1KB (735)Obecné výprodeje, malá pozice v KB
únor 2020mimořádná do PF3MMM (157,85), WBA (51,14), CAH (51,34), T (37,15), PCBT (15,56), IRM (31,85), CMI (163,22), OZK (27,29), UPS (93,96), ADM (35,95)Využití dvou poklesů v měsíci
únor 2020pravidelná do PF3SPYW (24,98)Rozšiřování EU divi aristokratů
prosinec 2019mimořádná do PF3IBM (134,13), SPYW (24,14)Hlavně rozšíření evropské expozice, IBM nenarostla
prosinec 2019pravidelná do PF1ČEZ (503)Využití poklesu, dostavby se nebojíme, slibný výhled
listopad 2019mimořádná do PF3KO (53,38)Níže platí i pro Coca-Colu, jen valuace je trochu vyšší; ale chceme robustnost
listopad 2019pravidelná do PF3PEP (135,29)Robustní růst zisků u PepsiCo i přes krizi 2008, rozumná divi, valuace ok
říjen 2019mimořádná do PF1KB (783), Moneta (72,45), ČEZ (518), O2 (216,5) a Kofola (289)Využíváme propadu na Pražské burze a výrazněji dokupujeme všechny naše pozice.
říjen 2019pravidelná do PF3JNJ (131,46), VTR (65,95)Sektor necyklické spotřeby a zdravotnický REIT, oba v mírném propadu, zvyšujeme pozice
září 2019mimořádná do PF1O2 (216,50 a 218), Moneta (74,95), CEZ (523)dividendové výnosy stále rostou, průměrujeme
září 2019pravidelní do PF3CAH (48,56)Health care je defenzivní
červenec 2019reinvestice divi do PF1O2 (220,50)Rebalancování PF českých akcií reinvesticí CZ dividend
červenec 2019mimořádná do PF3PPL (29,75), KR (22,23), LAZ (35,53)Distributor a výrobce energie, řetězec supermarketů a investiční manažer
červenec 2019pravidelná do PF3JNJ (132,13)Gigant v oblasti necyklické spotřeby, odolný v krizích, za fér cenu
červen 2019mimořádná do PF3SKT (16,06), IRM (30,93) a VTR (66,97)První REITy v PF: outlety pod tlakem, rozjeté datové sklady a konzervativní zdravotnictví
červen 2019mimořádná do PF1O2 (216,50)Lokální pokles k divi výnosu ~9,7%, doteď malá pozice s ohledem na výnos
červen 2019pravidelná do PF33M Company (MMM; 169,23)Americký dividendový aristokrat, 60 let navyšování dividend, průmyslový a spotřební gigant, nízká valuace
květen 2019pravidelná do PF4vklad do platformy MintosStále stabilnější inovující platforma, zatím nemáme obavy
květen 2019založení PF3T (31,18), IBM (134,40), PBCT (16,20), LEG (37,87), TGT (70,70), WBA (52,83),
ADM (41,08), TROW (104,35), ALB (69,88),
SPYW (23,15)
zakládající sada dividendových US a EU aristokratů, nízká valuace, slibný růst do budoucna, evropské akcie pomocí ETF
květen 2019mimořádná do PF4založení PeerBerryDiverzifikace platformy k Mintosu, solidní review
květen 2019výběr z PF4likvidace TwinaVýběr zbytku peněz kvůli neuspokojivé finanční situaci platformy
duben 2019pravidelná do PF1Moneta (73,20)vysoký výnos, lokální pokles ocenění
duben 2019mimořádná do PF1KB (868), O2 (249), ČEZ (531,50)ČEZ a KB s růstovým potenciálem, O2 vysoký divi výnos
duben 2019výběr z PF4likvidace TwinaVýběr poloviny peněz kvůli nepěkné finanční situaci platformy, zbytek stále zainvestovaný
březen 2019pravidelná do PF4vklad do Mintos
Finanční nezávislost

FI je pro nás způsob, jak se popasovat s časovým rozkladem hodnoty peněz. Je to pro nás důvod peníze mít, vydělávat a nějak je zhodnocovat. Doufáme, že nás FI rozhoupe udělat kariérní změny, které nám umožní prožít život taky ještě trochu jinak a… troufaleji.

Srovnání růstu hodnoty PF vůči modelu uvažující zhodnocení na úrovni 5% a 7% nad inflaci. Vše vůči poměrně velkorysému finančnímu cíli. Jak vidíme, od konce roku 2021 je to prostě špatná kombinace vysoké inflace a výnosu PF, který ji nepřekoná. Pokud by inflace nebyla, FI bychom dnes už měli na 96%. Ale inflace je a je vysoká, takže se už dlouho mrcasíme okolo 60% a teprve nedávno jsme se od této hladiny odlepilo. Inflace navíc přidává do tohoto grafu dodatečnou volatilitu, takže to asi bude krasojízda i nadále. Ale nechme se od života překvapit.

Jednoduchý model růstu PF, založený na 5% a 7% zhodnocení nad inflaci akciové složky PF a investování 75% příjmů. Modrá křivka je realita inflačně očištěného portfolia vyjádřeného v CZK. Vlevo zoom grafu napravo.

Díky za přečtení.
Z Prahy zdraví
Skejwi.

25 komentářů: „Investiční ticho a vyhodnocení PF za červen až srpen 2023

  • Ahoj, mohl by požádat o trochu bližší info proč ses rozhodl pro Swissquote a proč odcházíš od IB. Osobně mám velkou část svého portfolia právě u IB, proto mně Tvůj krok trochu znervózněl. Diky

    Reagovat
    • Aby to nebylo špatně pochopeno – neodcházím od IB! Jen jsem měl v IB 44% veškerého majetku a to mi už prostě z ryze diverzifikačních důvodů přišlo moc. Proto jsem část PF z IB přesunul do “skladiště” Swissquotu, kde to bude v klidu sedět. V současnosti mám v IB 31% a Swissquotu 13% (více v updatované stránce portfolio). IB považuju za velmi dobrého, věrohodného a snad nejlepšího pro Čechy dostupného brokera, se kterým se výborně pracuje na každoměsíční bázi – i nadále budou běžné měsíční vklady směřovat tam a až opět pozice narostou na neúnosnou mez, přesunu část do SQ. V článku situaci upřesním, díky.
      null

      Reagovat
      • Kdyz zminujete IB, mate na mysli zastoupeni Lynx Broker, nebo primo IB? Existuje pro line investory (ETF, par titulu) pripadne nejake srovnani obou brokeru? Protoze jedeme DCA, tak delame max. 3 transakce mesicne, tak jestli je to rozumne ci nikoliv (samozrejme vse je de facto drzene u IB). Diky za pekne shrnuti.

        Reagovat
        • Nějaké poplatkové srovnávání nedávno dělal, tuším, Finlord. Jinak pokud uvažujeme tyto dva brokery, nevidím moc důvod pro to volit zprostředkovatele Lynx. Vše kromě podpory v češtině je stejné, jen to vyjde dráž. Nicméně jednorázové poplatky za nákupy nejsou z dlouhodobého hlediska tak podstatné, pokud to netočíte moc často. Já sám mám IBCE.

          Reagovat
        • Jedním z rozdílů např. kdysi bylo, že Lynx neúčtoval poplatky za neaktivitu. Což si zase kompenzoval vyššími poplatky za transakci.

          Reagovat
    • Tohle ETF jsem nikdy nehledal, ale v hledání bych postupoval tak jako vy.

      Reagovat
  • Jak se jmenuje ten nejdulezitejsi clanek, kde se dozvim, ze hodnota peněz se s věkem snižuje a peníze se stále víc stávají pro investora nesnesitelně zbytečné ??? (Cemuz zas tak moc neverim….)

    Dekuji za odpoved, lovu akcii zdar!
    Honza

    Reagovat
    • Odkaz je klikací URL link ve větě, kterou citujete 😉

      Reagovat
    • Kupujete/kupoval jste i frakcni akcie? Nebo v ramci mesic uch investic czdy cele kusy a zbytek prevadite do dalsiho nakupu? Me nakup za fixni obnos vyhovoval, ale posledni rok me trapi diskuze o daneni. Diky

      Reagovat
      • Frakce jsem nikdy nekupoval, většinou z běžných nákupů zbývají jen malé zbytky, které nechávám do dalšího měsíce. Jelikož se podle názoru generálního finančního ředitelství frakční akcie daní jako deriváty, tak nelze uplatnit daňové výjimky jako osvobození příjmu 100k nebo 3letý časový test. Časový test přitom považuju za jednu z největších výhod českého daňového řádu a přijít o něj kvůli pár nezainvestovaným dolarům by byl v mém případě úplný nesmysl.

        Reagovat
  • Dobry den, muzu se zeptat, jak vybirate ty konkretni akcie? Vidim typicky US large cap tituly, a je to takova smes, od kokakoly pres supermarkety po chemikalie a investicni spolecnosti, …. jedine cigarety chybi :-). zajimave, a ne ze bych to nejak kritizoval.

    Zdravim, Honza

    Reagovat
    • Zdravím Honzo, jedná se o americké dividendové akcie, většinou s dlouhou historií výplaty a navyšování dividendy.

      Reagovat
        • Nekupuju, ale mám k tomu specifický osobní důvod. Obecně, pokud investor chce expozici do US divi akcií, dělal bych to přes ETFko, např. IE00B6YX5D40 (0,35% a distribuční).

          Reagovat
          • Diky za odpoved i tip na ETF, premyslim o tom, byt mi prijde, ze vetsina tech firem bude i v SP500 a danove distribucni etf u nas moc nedava smysl. Kdybyse chtel zminit vsse duvody, o kterych pisete, budu rad. G

  • Dobrý den,
    děkuji velice za Váš blog, chtěl bych se Vás zeptat, Interactive Brokers máte kterou pobočku Irskou (IBIE) nebo Maďarskou (IBCE)? Mně to nedalo při registraci možnost výběru, ikdyž jsem se registroval přes maďarskou doménu a skončil jsem u IBIE. Říkám si jestli je to výhoda nebo ne (skrze lokalitu maďarska, ale azse je tu výhoda reifeissen banky a jednoduchého převodu), tedy jen mě zajímá u které pobočky jste Vy? Díky za odpověď

    Reagovat
    • Díky! Já jsem u IBCE, protože dřív to Čechy směrovalo tam, nyní to všechny směruje do IBIE, protože spousta českých klientů chtěla z Maďarské pobočky migrovat do irské. Říkáte to přesně, výhoda Maďarska je snadnost vkladů českých korun (sběrný účet u české Raiffeisen banky) a pojištění vkladů do cca 100 tisíc EUR. Výhoda Irska je větší politická stabilita této země a možnost provádět spekulativní forex směny (tedy ty nad rámec nutných směn pro koupi akcií). Já to politické riziko nevidím jako velké a zůstávám v IBCE. Až zavedou v irské pobočce český sběrný účet, zvážím přechod do IBIE, ale rozhodnutý ještě nejsem.

      Reagovat
      • Děkuji za rychlou odpověď. Souhlasím s Vámi taky bych v tom neviděl takový problém, raději bych upřednostnil jednoduchost vkladu. Je škoda, že při registraci není možnost volby. Přemýšlím jen jak se vyplatí nejvíce vkládat peníze když už jsem skončil u IBIE, napadá mě Revolut, ale je to zase časově delší… Tak snad brzy vznikne v irské pobočcce český sběrný účet.

        Reagovat
        • O vkladech do IBIE hodně psal Finhacker. Nebo můžete kouknout na P2Pforum.cz. Z airbanky to prý stojí 100 Kč.

          Reagovat
  • Jó kdysi náš kolega říkal. Správnej trejdr se musí umět i nudit. Podobné je to s investováním. Když něco funguje není potřeba měnit celou kostru. Laik může mít pocit, že správce musí s jeho penězi pořád něco dělat aby si zasloužil odměnu. To však nemusí být nutně pozitivum.
    A ano potvrzuji Honzovi že hodnota peněz se s věkem mění přesně jak cituje zmiňovaný článek.
    Měl bych jeden tip na analytické porovnání, možná už to někde zaznělo. Porovnání výkonnosti stejných fondů měnové zajištěných a nezajištěných v nějakém delším časovém horizontu. Zajímala by mě čísla, nemáte něco k dispozici. Jen na okraj kdysi jsem měl v penzijním portfoliu Fond v GBP a samozřejmě jsem na to během Brexitu zapomněl .

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *