Zápisky o tvorbě investičního portfolia

Vyhodnocení portfolia

Investice a blog za rok 2019

Jak si vedlo naše portfolio v prosinci a celém roce 2019? Kam jsme se za rok dostali investičně my a kam se vyvinul celý web Skejwin? Tenhle příspěvek bude v duchu nezbytné novoroční nolstalgie.

Tak, rok 2019 je pryč opět rychleji, než se čekalo. Stalo se toho hodně. Jisté podle Google Analytics je, že všem z nás (100%) se nahromadilo zase o špetku víc poruch DNA a odumřelo značné množství neuronů, velké většině (cca 91% ze čtenářů) se lehce odvápnily kosti, snad každému (98%) se zase maličko zkrátily koncové struktury chromozomů umožňující dělení buněk (omlouvám se týpkům pod 18 let 😉 ) a čtvrtině se zpomalila funkce mitochondrií. Na druhou stranu se všem (100%) z nás vytvořila nová a snad ještě komplikovanější neuronová spojení, naše těla zachvátily další vlny štěstí, smutku, rozčilení a empatie, které pro ty nejmladší z nás budou tušením, o čem život asi tak bude, pro nás postarší na dekády další životní inspirací. Prostě: jsme o rok starší. Tak doufám, že ten rok stál za to.

No, vidím, že akcie i dluhopisy pokyvují a P2P se ve druhé řadě rafinovaně ušklíbá. Ano, navzdory všem titulkům v Arial Black nebo jiném intenzivním fontu se investicím v roce 2019 velmi dařilo a přidává se tak k dalším pěti předchozím letům, kdy komentátoři varovali a akcie rostly. Možná tohle novoroční investiční zamyšlení můžeme využít k tomu si uvážit, jestli nestačí číst jen desetinu názorů na investičních serverech.

Ale pojďme postupně.

Portfolio v prosinci

Naše portfolio zvýšilo za prosinec svojí hodnotu o 1,59%, což je více než dvojnásobek průměrného měsíčního zhodnocení. Byl to třetí nejlepší měsíc od založení PF a v absolutním výnosu dokonce druhý nejlepší. Zodpovědné za to jsou české akcie, které se pomalu dostávají z letních a podzimních propadů. Naopak světové akcie zas tak masivní jízdu nepředvedly. P2P je opět výnosový držák, u něhož se riziko projevuje jinak než volatilitou.

V prosinci jsme nakupovali ČEZ, protože je neskutečné, kam až dokáže poslat ceny akcií špatná komunikace rizik ze strany vedení společnosti. Podle nás má ČEZ dobré vyhlídky (a to včetně hrozící “dostavby” bloku, ke které nedojde, protože ČEZ jistě využije opci na prodej projektu státu, který prostě 1/3 rozpočtu na rozdávání nemá) a pokud na to nepřijdou investoři a cena akcie nahoru nepůjde, budeme si alespoň užívat vysokého divi-yieldu. Kromě ČEZu jsme zvýšili mimořádným vkladem pozice v evropských divi aristokratech a koupili ještě trošku IBM.

Portfolio za rok 2019

Tohle bude zajímavé, protože rok je už období, za které můžeme srovnávat. Nejprve nějaký ten graf.

S novým rokem jsem totiž trochu upgradoval stránku portfolio, kde nově najdete nejen procentuální (relativní) zhodnocování PF, ale také absolutní, které reflektuje množství nainvestovaných peněz. Z důvodu elementární ochrany soukromí nikde neuvádím skutečný objem v Kč, ale normalizuju grafy na 100. Kromě pohledu na celé portfolio jsem přidal stejný grafický report i na jednotlivé 4 segmenty, tedy české akcie, světové akcie pomocí ETF, americké a evropské dividendové akcie (dividendoví aristokrati) a P2P.

Zhodnocení portfolia za daný měsíc (sloupce) a kumulativní zhodnocení od založení (křivka) jako relativní výnos v procentech (vlevo) a absolutní výnos normalizovaný na 100 (vpravo). Vodorovná čárkovaná čára vlevo zobrazuje průměrný výnos.

Výše jsem vložil jeden z grafických reportů, shrnující vývoj celého PF. Všimněte si, že “exponenciální” prohnutí u absolutních výnosů není kvůli složenému úročení nebo využívání nějakých podezřelých volatilních meganástrojů, ale kvůli obyčejnému hrnutí peněz do portfolia.

Portfolio se za rok 2019 zhodnotilo o 14,6%. Jedná se o výnos v CZK, takže už obsahuje případné vlivy nezajištěného kurzového pohybu. Rozložení výnosů (opět vůči CZK) mezi jednotlivá komponenta portfolia shrnuje tabulka níže:

SegmentZhodnocení
Celé PF14,57%
Akcie celkem21,10%
P2P celkem10,28%
Dluhopisy7,40%
Akcie CZ9,69%
Akcie Svět ETF33,23%
Akcie Divi US/EU17,09%*
Mintos10,54%
PeerBerry6,76%*
Bondster6,78%
S&P 500 index (USD)31,39%
MSCI World (USD)28,40%
Dluhopisový index (USD)8,50%
Zlato (USD)17,90%
Roční zhodnocení segmentů portfolia a srovnání s hlavními indexy. Výnosy portfolia jsou uváděny vůči CZK, indexy vůči USD. Výnosy označené * nejsou férové srovnání, protože tato aktiva byla pořízena až v průběhu roku.

Krásně vidíme, že náš stabilizační P2P segment nás tento rok spíš táhl výkonnostně dolů a PF přineslo zisk někde mezi akciovými 21% a 10% od P2P. Jsme s tím velmi spokojeni 🙂 , protože cílíme na roční návratnost 5% nad inflaci, tedy aktuálně >8%. Toho jsme letos dosáhli s přehledem. Průměrné roční zhodnocení držíme na ~10,34% za poslední tři roky, což je také pořád krásné. Až dosáhne akciová složka v PF zamýšlených 75%, bude náš majetek kopírovat světové indexy lépe.

V roce 2019 jsme udělali optimistickým slovníkem “expanzi” do teritoria amerických a evropských dividendových aristokratů a moc si to pochvalujeme. Až na naši českou pětici firem jsou to jediné akcie, které si troufáme individuálně vybírat. Také jsme navýšili fond v P2P větším vkladem do Mintosu na počátku roku, čímž jsme se dostali na zamýšlený objem investice v P2P, a dál nechceme expozici do kreditního trhu navyšovat. Stále více a více se mi chce zdůrazňovat, že rizika tohodle segmentu jsou velká, ale neprojevují se volatilitou, což může mnoho investorů mást a neupřímně konejšit.

Pasivní příjem za rok 2019

Jednou z hlavních motivací pro budování našeho portfolia je vytváření pasivního příjmu, který nám umožní být nezávislí na příjmu ze zaměstnání. Aktuální pasivní cashflow je nyní na úrovni 4,6% hrubého výnosu a 3,9% čistého z našeho celkového majetku, tedy nikoli pouze investic (započítáváme zde i úroky z bankovních vkladů). V absolutních částkách se nyní pohybujeme na 55% našeho vytyčeného pasivního příjmu. Ten je navržený tak, aby dvěma osobám umožnil nájem v pěkném bytě v širším centru Prahy a veškeré životní náklady včetně dovolených a tak.

Jak moc k pasivnímu příjmu přispívají jednotlivé složky PF a bankovní vklady ukazuje následující koláčový graf:

Podíl na pasivním cashflow generovaném investičním portfoliem a bankovními vklady.

Máme před sebou ještě 8 let pravidelného spoření a investičních výnosů. Pokud nenastane něco opravdu strašného, měli bychom kýžených 100% pokrytí životních výdajů dosáhnout. Tak uvidíme.

Budoucí investiční kroky

Kam hodláme investičně mířit v roce 2020? Hlavním krokem bude finální odvážení se k plnému vstupu do segmentu ETF. Je to nemálo peněz, ale nemá smysl déle čekat. Pokud bychom bývali peníze nainvestovali bez přemýšlení na počátku roku 2019, vydělali bychom tolik, kolik by nám nesebrala ani případná strašící korekce o -30%. No, byla to chyba, ale nedá se nic dělat. Nikdo neví, co bude, a my to otestujeme vstupem do pozic tuto zimu. 😉

Dále musíme doinvestovat peníze vyšetřené na dividendové aristokraty. Tím se nám mimochodem sníží investiční expozice do P2P pod úroveň 20%, což je horní hranice toho, co je nám příjemné.

Posledním investičním úkolem pro rok 2020 je diverzifikovat naše akciové brokery. K aktuální Fio bance a DeGiru chceme přidat Interactive Brokers, především z důvodu velmi silné ochrany a pojištění finančních nástrojů.

Skejwin.cz za rok 2019

Blog urazil kus cesty, dělá mi to radost. Na počátku roku měl okolo 70 návštěvníků měsíčně, v prosinci to bylo už přes 800. Během roku jsem spustil několik projektů: začal jsem poctivě postovat měsíční reporty portfolia, napsal několik článků o hnutí FIRE, které si v české kotlině začíná hledat své místo, spustil emailové upozorňování na nové články a na podzim rozjel svůj twitterový účet.

Psát o investicích mě stále baví. Rád bych tedy blog dál rozvíjel. Mám jasno, že ho chci nadále udržovat zcela nezávislý, nepropagovat za úplatu nějaké platformy nebo brokery ani jinak kapitalizovat čtenáře. Tady se hodí říct, že mě kontaktovali dva forex/CFD brokeři a nabízeli honoráře za pochlebovačné články. Ach jo, nevím, jestli tenhle předpoklad nulové morální integrity bloggerů je špatná vizitka brokerů nebo trhu “blogosféry”. 😕 Referraly jsou další kapitola. Jediný příspěvek byl na plaformu Mintos v objemu cca 20€ a došlo i na několik “odměn” za doporučení registrace přes Degiro, které, upřímně řečeno, nejsou finanční výhodou pro nikoho (sleva na poplatky, na které dosáhnou jenom velmi aktivní tradeři). Naopak intenzivně přemýšlím o zrušení všech referralů, nepokryje to ani náklady na doménu a vypadá to, jako bych tu měl zlatý důl. Radost mi na druhou stranu udělal jeden čtenář, který využil PayPal Donate a podpořil blog symbolickou částkou. Díky a cením, bro! 😉

Druhá věc, která je pro mě důležitá, je obsah článků a jejich originalita. Nikdy nechci sklouznout k publikování investičního infotainmentu, překladů krátkých zahraničních článků ani akciové “vaty” s nulovým nebo záporným přínosem pro čtenáře. Moje články i nadále nebude možné přečíst za 3 minuty při prokrastinační pauze ani s čistou hlavou. Naopak, cílem je vyvolat úvahy a kritické myšlení. Toho není ve světě investic nikdy dost. 🙂

Pokud máte k webu nějaké podněty a nápady, určitě piště pod článek. Mám pár nápadů, co dál, ale za další inspiraci budu rád.

Toť vše pro dnešek, držte se a ať vám to roste!

2 komentáře: „Investice a blog za rok 2019

  • Ahojte

    Na váš investičný blog som natrafil náhodou a kvalitné počteníčko. Určite v nom porkačujte !! Díky moc za ten čas čo tomu venujete.

    Reagovat
    • Ahoj Ondřeji, díky za pochvalu. Neboj, na blogu hodlám pracovat i nadále.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *