Zápisky o tvorbě investičního portfolia

Vyhodnocení portfolia

Komentář k PF (leden 2020)

Jak jsme válčili na investiční frontě v prvním měsíci roku a co máme v plánu na následující týdny? Přinášíme další pravidelné ohlédnutí za naším investičním snažením.

Asi vás to nemohlo minout: koronavirus s trhy začal poslední lednové dny docela mávat a dost možná ještě neřekl poslední slovo. Je možné, že uvidíme ještě poklesy, protože se epidemie zatím nestačila dostat k vrcholu a saturaci (aktualizace: už se našla terapie 🙂 ). To, co začíná vypadat jako vymazání zisků za ___ měsíců, můžeme brát jako dobrou příležitost k navýšení pozic (aktualizace: už je pozdě 🙂 ). Jelikož jsme za leden nic nového do PF nepřidávali, únor se zdá být dobrým měsícem pro zase trochu větší nákupy (aktualizace: už jsme je udělali 🙂 ).

Zhodnocení portfolia za daný měsíc (sloupce) a kumulativní zhodnocení od založení (křivka) jako relativní výnos v procentech (vlevo) a absolutní výnos normalizovaný na 100 (vpravo). Vodorovná čárkovaná čára vlevo zobrazuje průměrný výnos.

Portfolio reagovalo na strach z epidemie vcelku spořádaně. Za leden zaznamenalo snížení hodnoty o -0,5%. To na celkovém procentuálním pohledu nevypadá nijak zle, v absolutních číslech jde o třetí nejsilnější pokles od výprodejů na konci roku 2018. Takhle to zní strašně, ale je to dané tím, že jsme od té doby výrazně navýšili pozice.

České akcie

Tady to zase po půl roce začíná vypadat na žně. Usilovně klesá ČEZ a to, jak už jsme zvyklí, navzdory všem svým fundamentům. Ano, virus snižuje ceny komodit a tedy i elektřiny, ale to za cenou pod 500 Kč/akcii nestojí. Spekuluje se o výprodejích polských fondů.

Poklesy trápí i KB a Kofolu. U nápojářské firmy jde o výprodeje ze strany velkých fondů (z diskuze na P2Pforu) – reason unknown.

Musím přiznat, že jakkoli jsou pro nás hlavní motivací k držbě českých akcií vysoké dividendy a přímá expozice do CZK, volatilita cen mě začíná trochu štvát. Nízké burzovní objemy a malá hloubka trhu vedou k tomu, že každá jen trochu větší transakce se drsně projevuje na cenách. Připomíná mi to, když jsem nakupoval trochu víc akcií Kofoly a musel to i s těmi svými drobnými rozdělit na dva dny, protože jinak bych vystoupal po žebříku nabídek do šílených cen 😕 S tímhle už to asi nikdy na pražské burze lepší nebude.

(Tady mě napadá nedávný článek od Michala Šnobra, který s určitou nevelkou nadsázkou mluví o zestátnění ČEZu. Něco takového by už pro pražskou burzu pravděpodobně znamenalo propad do absolutní bezvýznamnosti… 🙁 )

P2P

Kdo mě sledujete na twitteru (a nebo jiné početné zdroje z P2P rybníku), víte, že v lednu bylo na kreditním trhu trochu rušno. Dvě pochybné platformy zanikly i s penězi investorů (Kuetzal, Envestio) a další pochybné se potácí v problémech kvůli funkci “early-exit” (Wisefund, Fast Invest, Monethera) a jedna z těch lehce méně kontroverzních (Crowdestor) se snaží neztratit reputaci. A poslední (Bold Yield) se radši rozhodla skončit dřív, než vůbec pořádně začala, prostě tak nějak… pro jistotu.

Už od nového roku reevalujeme riziko celého sektoru a pravděpodobně sáhneme k redukci pozic v našich dvou platformách – Mintos a Peerberry. Ani jedna nejeví známky problémů, to vůbec ne, jde nám spíš o celý sektor, který máme v PF rizikově nadvážený. Dám vědět, jak jsme se rozhodli.

Update: Než jsem dopsal článek, rozhodnutí padlo. V celém P2P sektoru nechceme mít víc než 10% celého našeho majetku, což vychází jako < 15% investičního PF. V přechodné době, než naplníme PF na požadovanou velikost zbývající cashí, bude P2P zastoupeno max. 18% hodnoty PF.

Neradi do našeho investičního plánu zasahujeme, ale občas se to po zralé úvaze udělat musí. Investor by měl reevaluovat svoje postoje a připouštět si, pokud někde vyhodnotil riziko s moc přivřenýma očima. Pokud o to bude zájem, můžu naše důvody trochu rozpracovat v dalším článku.

Americké akcie

Peníze vybírané z P2P posloužily v pravou chvíli na nákup amerických divi akcií (přesněji šlo o zdvojnásobení pozic v T, PBCT, WBA, MMM, IRM, CAH a přidali jsme dvě nové CMI a OZK). V koronavirových propadech jsme bohužel nestihli koupit naše ETFko evropských divi aristokratů (SPYW). Nedá se nic dělat, koupíme zítra na all-time highs 🙂

Nový broker

Dali jsme si to jako novoroční předsevzetí a nyní to plníme: zakládáme si třetího brokera za účelem diverzifikace. Interactive Brokers volíme pro jeho vysoké pojištění vkladů a mimo jiné také geopolitickou diverzifikaci. Z úrovně zabezpečení a vůbec služeb jsem dost příjemně překvapený. Na to, že je to pořád discountový broker, je to trochu jiná liga než Degiro.

No a jinak plán na následující týdny – připravuju pár článků pro úplné investiční začátky a taky jsem si po čase započítal. Takže snad na něco dojde už v únoru. Do té doby čus. 🙂

7 komentářů: „Komentář k PF (leden 2020)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *