Byl by zájem o můj vyhodnocovač portfolia?
Za těch pár měsíců, co tenhle web běží, jste mi překvapivě často psali s dotazem, jak a v jakém programu vyhodnocuju vývoj portfolia. Když jsem odpovídal, že jsem si to naskriptoval v Pythonu a zobrazuju přes Jupyter Notebook interface a že bez znalosti programování dotyčnému ten skript k ničemu nebude, připadalo mi, jako bych si chtěl držet svojí analýzu portfolia pod pokličkou. Ale opak je pravdou! 🙂 Tenhle web jsem založil proto, že s vámi chci svoje objevy na poli investování sdílet. A klidně i tuhle analýzu.
Před pár dny jsem chtěl ve skriptu udělat nějaký upgrade, když jsem si uvědomil, že by vlastně bylo v mých silách celý skript přepsat do samostatného programu, který by mohli používat všichni. Otázka ale je, zda by byl o něj vůbec zájem. Nerad bych investoval tolik času zbytečně.
Udělejme to takto: kdo má o program popsaný níže upřímný zájem, chce ho zkusit používat a měl by pro něj využití, ať napíše komentář pod tento článek. Až (nebo jestli) se sejde rozumný počet zájemců, pustím se do přepisování.
Popis aplikace v. 1.0
Ve své první verzi by program obsahoval aktuální vyhodnocení, které můžete vidět na stránkách portfolia, plus nějaké funkce navíc (další v případných následujících verzích), tedy:
- vývoj hodnoty portfolia v čase, celková průměrná i měsíční výkonnost, výkonnost jednotlivých částí, dosavadní akumulovaný zisk a další statistiky
- srovnání s vámi stanoveným benchmark výnosem, který chcete udržet
- grafické zobrazení složení portfolia, zastoupení jednotlivých složek
- PF se může skládat z celých účtů u brokera (např. Fio Broker pro české akcie, Degiro pro zahraniční), účtů na P2P platformách a jiných institucích, ale také z jednotlivých akcií, dluhopisů, certifikátů, termínovaných vkladů a podobně
- stav nebo kotace jednotlivých jednotlivých složek se do programu vkládá manuálně ve vámi zvolené frekvenci (např. měsíčně), u dluhopisů a aktiv se známým výnosem se počítá automaticky
- program může hlídat, zda investujete pravidelně nebo nezaostáváte za zvoleným investičním plánem
- PF lze rozdělit na několik oddělených částí a ty vyhodnocovat samostatně (např. investiční PF a spořící PF)
- jedna z částí PF může být i nezainvestovaný majetek, jako bankovní konta a další majetek, program pak funguje i jako vyhodnocovač celkového jmění
- program by byl samostatně spustitelná klikací aplikace s okny, grafy se budou vykreslovat uvnitř programu
- jazyk bude čeština a angličtina
- program ukládá data jen na vašem PC (není cloudový), citlivé údaje máte u sebe jen vy
- program bych kontinuálně vyvíjel, takže na nových funkcích bychom se mohli domlouvat
- program bude zdarma a bez reklam
K napsání něčeho podobného se už notnou chvíli odhodlávám, ale stále mi přichází prioritnější úkoly. Ano, měl bych zájem o tvůj program.
Ok, Honzo, z P2Pfora se přidává JPT.
Z P2Pfora má zájem i Boží mlýn.
Stejně tak Spirit a vývar z ovaru 🙂
Z P2P fóra se přidává i doonio 😉
i doonio z P2P se přidává
Dobrý den, také bych měl zájem. 🙂
Dobrý den,
Narazil jsem na Vaše analýzy na investičním webu.cz, nap. Váš rozbor portfolia Daniela Gladiše byl impozantní, nebo výnosy penzijních fondů je inspirativní, co nejdříve se podle toho chci zařídit 🙂
Pokud ještě ten program na vyhodnocení portfolia chystáte, měl bych o něj také zájem, děkuji moc.
Zdravím a díky za zájem o blog. Pokud jde o program na vyhodnocení PF, tak jsem ten projekt později vyhodnotil, že by to bylo extrémní množství práce udělat to jako stand-alone program s podporou pro ostatní uživatele. Nejsem programátor a jsem rád, že to funguje alespoň mě. Proto se nezlobte, ale tento projekt je zatím u ledu. Kdyby se našel někdo, kdo by mi pomohl s programováním a architekturou, rád do toho vložím finanční vzorce a vyhodnocovací nápady z mých skriptů.
Podle popisu vypadá program moc pěkně. Bude mít i možnost nějakých exporty?
Zatím si srovnání výnosů atp. dělám sám. I když nevím jistě, jestli vše dělám dobře, nejsem ekonom :-).
Takže bych podobný program určitě uvítal.
Taky bych to rád vyzkoušel a používal, když to bude dobré . Nyní mám záznamy v Excelu za několik let. Byl by možný import z Excelu , nebo z něčeho jiného (texťák ) ?
Díky za komenty a zájem. Co se týče programu, tak aktuálně zvažuju, jestli ho neudělat jako webovou aplikaci, což je rozhodně modernější přístup s mnoha výhodami (stále aktuální, všude k dispozici, lepší vykreslovací nástroje), ale složitější na tvorbu – nemám s tím žádnou zkušenost. Webová verze ale samozřejmě neznamená, že to musí běžet někde na cizím serveru, může se to stejně tak spustit lokálně na počítači a zobrazovat přes okno prohlížeče.
V první verzi mi půjde hlavně o to, aby program nějak běžel a správně obsluhoval a vykresloval databázi. Jakmile si projde touhle bolestivou fází, tak už přidávání dalších funkcí jako importy a exporty budou (snad) brnkačka.
Každopádně dám v dohlednu vědět, jak moc jsem s tím pohnul a jestli jsem nenarazil na moc velké překážky. 🙂
Vypada to hezky. V cem to bude napsane? python? Na webovou verzi bych se vykaslal.
Zrovna jsem chtěl psát dotaz, jak si vyhodnocuješ portfolio, a hned jsem narazil na tenhle článek 🙂 Takže já bych určitě měl taky zájem, zní to velmi zajímavě a užitečně. A sám jsem na tohle levej… Sešlo se dost zájemců a je to v plánu? 🙂 Díky
V plánu to je, ale je to trochu náročnější, než jsem myslel. V pythonu jsem stand-alone aplikaci ještě nekódil a ty zkušenosti se nenabírají rychle. 🙂 Přítel je programátor a nutí mě, abych tu architekturu programu udělal koncepčně správně jako u velkých projektů, takže mi rozkreslil schémata, ale nenakódí to za mě 😀
Ahoj,
je jeste moznost sdilet ten jupyter notebook? Diky V
Zdar,
jako ten kód, nebo html?
pokud muzes spis zdrojak. Diky Vitek
Taky mám zájem…
Pokaždé, když v tom skriptu dělám úpravy, vidím, jak je to totálně nepřehledné. Vznikalo to z malého kódu a já se nikdy nevěnoval jeho zkulturňování. Je to hierarchie funkcí, která sice funguje, ale není to hezké programování. Takže možná, až to trochu zdokumentuju a přepíšu do Pandas.
Než se pustíš do nějaké větší akce, doporučuji se podívat na něco, co už je hotové.
Já osobně používám pro sledování svého portfolia Portfolio Slicer. Zde to najdeš: http://www.portfolioslicer.com/
Nic lepšího jsem zatím neviděl. Myslíš, že máš na víc?
Ahoj, díky za tip, vypadá to rozhodně zajímavě a komplexně. Možná to většině čtenářů bude vyhovovat 🙂 Já si už ale zvykl na pohodlí personalizace.
Ahoj, pokud nejdu pozdě, mám také zájem
Ahoj,
také by mne program zajímal.
Díky,
HOnza.
Zdravím. Také bych měl velký zájem. Klidně zaplatím i jednorázovou sumu v rozumné velikosti.
Ahoj, jdu sice pozdě, ale taky bych měl zájem. Případně myslíš, že by bylo možné zatím nasdílet aspoň zdroják k tomu Jupyter notebooku?
Díky moc.
P.S. Znáš Google Colab (colab.research.google.com) – je to celkem jednoduchá možnost, jak používat Jupyter v podstatě bez jakéhokoli nastavování a řešení technikálií.
Zdravím. Rád bych se zeptal, jaký je pokrok v tvorbě programu?
Ahoj, na programu nepracuju. Ukázalo se, že udělat program univerzální a ne pouze na řešení mých vlastních požadavků, znamená strašně práce. Na to bohužel nemám čas. Vykuchám a připravím Python skripty, někteří z vás mi psali, že by vám to k něčemu bylo, ale stand-alone aplikaci v dohledné době vytvářet nemůžu.
Dobrý den, jsem vývojář rozšíření Zeus Chrome pro Degiro. Umožňuje vidět výkonnost portfolia, distribuci aktiv, přijaté dividendy a mnoho dalších.